IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Tratament acnee cu tetraciclina, Cat de mult pot cauza tetraciclinele
bebe_maria
post Jul 9 2007, 01:32 AM
Post #11


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



cristache_cci incearca cu echinaceea, este antibiotic natural (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) si o gasesti la plafar/farmacie (eu am lua din cea de la hofigal si am fost multumita), o sa-ti creasca imunitatea intregului organism.

Diana din pacate si medicii recomanda cu foarte mare usurinta antibioticele fara sa te intrebe daca ai probleme cu stomacul/ ficatul, daca ai mai facut alt tratament cu antibiotice de curand, fara sa-ti spuna efectele secundare care pot fi totusi prevenite (de ex biotics de la plafar pt mentinerea echilibrului florei intestinale, stamicin pt a preveni candida bucala etc, astea 2 le stiu din exprienta mea (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) ) si in felul asta iti creaza si tie impresia ca nu sunt mare lucru... eu am patit-o asa cu aproape toti medicii dermatologi/ internisti la care am fost (doi sunt exceptia ce confirma regula) (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristache_cci
post Jul 10 2007, 03:47 PM
Post #12


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 5
Joined: 8-July 07
Member No.: 1,912



Multumesc pentru sfaturi, am sa cumpar echinaceea, in legatura cu acest medicament, dak e natural inseamna k il pot lua tot timpul si nu imi scade imunitatea organismului la antibiotice?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
asgaard
post Jul 10 2007, 03:55 PM
Post #13


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 414
Joined: 1-November 06
Member No.: 670



echinaceea poti lua linistita. ce inseamna "imunitatea la antibiotice" ? (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
poti sa incerci si un tratament homeopat, rau n-o sa-ti faca, spre deosebire de antibiotice
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 10 2007, 04:17 PM
Post #14


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si la echinaceea se fac pauze. Nu se ia la nesfirsit. Bag seama ca tie iti plac bulinele. Cum sa il iei "tot timpul"? (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Citeste prospectul: de obicei se iau pastilele maxim 30 de zile.

Nu e vorba de scaderea "imunitatii la antibiotice", nici nu exista asta ceva.
Imunitate inseamna rezistenta organismului la agenti patogeni (virusi, bacterii, adica toate microorganismele care provoaca boli).

In limbaj popular explicit: Cind iei antibiotice aiurea ii faci pe agentii patogeni sa ii doara in fund de medicamentele pe care le vei inghiti in momentul in care chiar vei avea nevoie de antibiotice.
In general , cind organismul se obisnuieste cu o substanta nu mai reactioneaza la ea. De aceea tratamentele au termene bine-definite.
Mai simplu de atit nu stiu cum as putea sa explic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Jul 10 2007, 05:14 PM
Post #15


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



QUOTE(cristache_cci @ Jul 10 2007, 03:47 PM) *
Multumesc pentru sfaturi, am sa cumpar echinaceea, in legatura cu acest medicament, dak e natural inseamna k il pot lua tot timpul si nu imi scade imunitatea organismului la antibiotice?


Mie doctorul mi-a spus sa iau echinaceea 3 luni apoi sa fac pauza 2-3 luni si sa repet. Pentru intretinere este bine sa faci 2 cure pe an, de preferat primavara si toamna pt ca atunci scade de obicei imunitatea corpului. Vezi ca pe topicul 'totul despre acnee' mai sunt postate informatii despre niste pastile naturale care ajuta la vindecarea acneei (borago+vit E)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioanat
post Jul 10 2007, 08:12 PM
Post #16


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 116
Joined: 27-April 06
Member No.: 314



dar se mai dau antibiotice in Ro fara reteta?Eu anul trecut am incercat sa iau niste ampicilina, ca aveam nevoie de praf pt pedichiura si nu au vrut sa-mi dea.
Si da organismul una la mana ca se obisnuieste si nu mai reactioneaza la el si a doua la mana cum zicea si Maat, iti poti face mai mult rau decat bine.Asa ca daca ti la sanatatea si viata ta mergi la un dermatolog.
Mie recomandate de dermatolog si tot nu-mi venea sa le mai inghit, evit cat pot medicamentele,poate si din cauza unei experiente proaste din trecut
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 11 2007, 04:18 PM
Post #17


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am citit ieri prospectul de la echinaceea: se fac 3 maxim 4 cure pe an, de cite 3 saptamini, cu pauza intre ele de minim 3 saptamini.
Adica: cura 3 saptamini, pauza 3 saptamini si tot asa. Insa nu mai mult de 4 cure pe an.

Si da, se dau de-aiurea medicamente la liber.
Fapt autentic:
Ieri seara la o farmacie "dona" din Craiova am luat niste apidermin si am intrebat de un medicament care sa ma ajute pentru ca am probleme cu retentia de apa si circ ulatia periferica proasta; mi-a recomandat domnisoara farmacista nu stiu ce nume de buline; io o intreb"
"Efecte adverse are?"
si ea imi spune :
"Le stie medicul, o sa vi le spuna"
io: ' "A, nu se dau fara reteta!"
farmacista: "Pai teorectic nu, insa daca vreti eu va dau o folie".
Daca nu intrebam, imi dadea medicamentul si nici nu ma avertiza asupra posibilelor efecte adverse!
No comment!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Jul 11 2007, 05:42 PM
Post #18





Musafir






eu in viata mea nu ma mai iau dupa farmaciste odata asa de rau m am simtit de la un medicament recomandat de o farmacista incat mi e de ajuns, a trebuit sa stau jos pe o banca sa mi revin noroc ca era sora mea cu mine (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

echinacea tot asa stiu cum a zis diana 3 saptamaani apoi pauza 3 sapta mai mult nu e bine
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Jul 12 2007, 01:30 AM
Post #19


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



hmmm (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) , mie chiar mi-a recomandat 3 luni la rand, poate pt ca aveam sistemul imunitar foarte slabit? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) . mi-a spus ca ceea ce scrie in prospect e 'reteta' de intretinere, nu de tratare a unei probleme acute.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristache_cci
post Jul 12 2007, 08:23 PM
Post #20


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 5
Joined: 8-July 07
Member No.: 1,912



Am cumparat Echinacea produsa de firma HARMONY LINE o pastila are 100 mg si flaconul contine 30, iau una pe zi Le iau pe toate timp de o luna
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 06:34 AM