IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

24 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> A fi sau a nu fi ... amanta ?!
kalua
post May 25 2007, 11:03 PM
Post #31





Musafir






Megule, iti vine usor sa zici asa ceva acum, la anii tai. Dar peste vreo douazeci de ani, vorba angelului, cu vreo doi copii care-si iubesc tatal ca pe ochii din cap, nu cred ca ti-ar mai fi atat de usor sa zici "ura si la gara". Si cum o mai fi daca tu ti-ai mai iubi barbatul si ai avea impresia ca va intelegeti si respectati si ai afla cumva ca el are o amanta? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post May 26 2007, 08:03 AM
Post #32


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



si atunci ramai langa unu doar pentru ca ai 2 copiii si 20 de ani la activ,daca nu te mai atrage nimic la el?

nu cred ca e cazul sa spunem ca e vina sotiilor,a sotilor,sau a amantelor.nu se poate generaliza,depinde mult de la caz la caz.
dar,cert este ca acolo unde e dragoste si intelegere nu prea reuseste sa se bage nimeni.
deci,dupa cum spunea si meg,trebuie sa existe o fisura.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post May 26 2007, 08:36 AM
Post #33


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055




Intr-un fel inteleg ce spune Meg... si ca sa va explic o sa fac o paranteza ca sa abordez problema legata de simtul proprietatii.

o colega cu care dezbateam mai demult subiectul spunea legat de un fictiv caz de infidelitate ca ar lupta pana in panzele albe cu "matracuca" care incearca sa-i fure barbatul... pentru ca "nu a facut om din sotul ei ca sa-l dea de bun alteia." Ca informatie de ... background... ea are in spate o relatie de 10 ani, concretizata cu mariaj si un copilas frumos si balai de 3 anisori. Sa explic si expresia "a face om din cineva", ca sa nu se inteleaga alte bazaconii. Deci, nu se referea la faptul ca a investit in el bani (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) , ci sentimente, ca au luat-o de la zero, au crescut si s-au maturizat impreuna.

Stiu ca exista femeile maritate sau cu relatii de lunga durata ar lupta voiniceste pentru ca o aventuriera sa nu le fure sotul. Dar mie mi se pare anormal si contrar firii mele sa intru in competitie cu o fetiscana dornica de aventuri periculoase. Si asta pentru ca nu tre sa-i demonstrez nici ei nici sotului ca-s cea mai buna varianta.
(IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Si oricum, singurul care imi datoreaza respect si fidelitate este partenerul. Daca nu poate sa mi le ofere, atunci degeaba avem adresa de buletin comuna.



Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post May 26 2007, 09:36 AM
Post #34


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



QUOTE(Fanny @ May 26 2007, 09:36 AM) *
Stiu ca exista femeile maritate sau cu relatii de lunga durata ar lupta voiniceste pentru ca o aventuriera sa nu le fure sotul. Dar mie mi se pare anormal si contrar firii mele sa intru in competitie cu o fetiscana dornica de aventuri periculoase. Si asta pentru ca nu tre sa-i demonstrez nici ei nici sotului ca-s cea mai buna varianta.
(IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Si oricum, singurul care imi datoreaza respect si fidelitate este partenerul. Daca nu poate sa mi le ofere, atunci degeaba avem adresa de buletin comuna.


Perfect de acord cu tine, Fanny. De fapt, ce inseamna pana la urma sa lupti, in momentul acela ? Asta dupa ce ai epuizat, bineinteles, toate variantele de discutie rezonabila. Sa te rogi de el, sa-l implori sa se intoarca la tine, sa faci parada despuiata prin fata lui, sperand ca el o sa te bage in seama ?!! DEGEABA, pentru ca el, masculul, nu are ochi (si hormoni) decat pentru proaspata cucerire si totul ar fi doar un gest de umilinta, de dragoste ingenuncheata. Cam asa vad eu lucrurile...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post May 26 2007, 09:44 AM
Post #35





Musafir






Observ asa de departe din ce s-a scris pana acum ca cele ce au fost sau sunt implicate intr-o relatie cu un barbat insurat vorbesc despre iubire iar cele care nu au fost niciodata in situatia asta privesc totul ca pe un "furt"..."fatuca"/amanta/iubita nu are ca scop destramarea unei relatii,nu are ca scop indepartarea barbatului de langa sotia lui...are un singur "scop"-iubirea...indiferent ca barbatul e sau nu liber fiecare dintre noi atunci cand dragostea ne este impartasita ne dorim iubirea aproape...poate da din principii e ideal nici sa nu ne apropiem de un barbat care deja e implicat in alta relatie fie ea buna/rea...dar uneori nicio constiinta din asta lume nu poate anula ce simte inima...

Nu am sa apar si nici nu am sa judec "amantele"...vreau doar a spune ca atunci cand e dragoste si nu intentie materiala tot ce faci, faci din sentiment...Viata daca nu se traieste asa cum o primim nu stiu ce farmec mai are...

Era o fraza care-mi placea mult "Lucrurile nu sunt intotdeauna ceea ce par a fi"...asa ca niciodata nu stii ce iti rezerva viata astfel incat sa fim pusi in situatia in care ceea ce candva mustram sau judecam acum sa ni se intample noua... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post May 26 2007, 09:58 AM
Post #36


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



QUOTE
Urasc persoanele care strica fericirea celor 2 (sunt si f usor de detectat, am ochiul destul de agil)...bagandu-se unde nu le fierbe oala.



roxanica,acum am vazut ce ai scris si repet ce am mai zis :intr o relatie fericita,nimeni nu va reusi sa isi vare coada,indiferent cat ar incerca....


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post May 26 2007, 12:08 PM
Post #37


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



Intr-adevar, kalua, experienta e undeva intre 0 si 1 la mine (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . dar cred ca daca ai un prieten/sot cum ii mai spuneti voi care stie ce are si stie ca ceea ce are este frumos, nu ii mai umbla ochii dupa altele. si chiar daca s-ar pune miss world in cap in fata lui ar ramane indiferent.
uneori relatiile acestea se nasc pe fondul existentei unei probleme. sau, de ce nu, pentru ca asa are domnul chef. sau doamna. numai ca atat timp cat stii ca ai un bebelas acasa si ca ala are nevoie de tine, nu cred ca iti mai arde. dragoste, dragoste, dar si asta ar trebui sa treaca prin creier.
si sa ranesti persoana de langa tine doar pentru a-ti face o dambla nu mi se pare corect. unele lucruri sunt ;forbidden; .. si asa raman. cum zisei, dragostea trebuie sa treaca si pe undeva prin partea superioara, nu numai prin suflet.
nu stiu daca as putea sa fiu in aceasta postura, asta-i clar. dar pana nu treci, nu stii.. mai sunt si smecheri care pacalesc viitoarele amante ca's singuri .. nu mai stiu cine spunea (sau unde am citit) ca unul a dus-o cu o tipa cativa ani. si ea il vedea curatel, frumos, aranjat.. si cand il intreba daca isi spala el, sau ce face, domnul raspundea ca merge la 'nufarul'. si sarmana femeie de acasa? si cea care la un moment dat a aflat?
deci... amanta cu sau fara voie.
depinde si cu ce se multumeste fiecare dintre noi. daca unei femei ii convine sa fie a 5 a roata la caruta, daca ii convine sa stea singura si sa se gandeasca la el, in timp ce el se plimba cu familia .. sau e in nu stiu ce excursie cu sotia.. atunci femeia nu prea are respect pentru ea.. ajunge asa intr=o stare de degradare.. in numele iubirii? comoditatii? incrancenarii? incapatanarii?
nu condamn amantele pentru ca nu stiu ce e in mintea lor.
daca mi s-ar intampla ca prietenul meu sa aiba pe altcineva.. si sa joace la dublu.. hm.. ultima data am fost calma. l-am salutat si am plecat (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) .. si eram in liceu, un vulcan (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
acum probabil as proceda la fel. cu de-a sila nu se poate, si asta-i clar..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post May 26 2007, 12:14 PM
Post #38





Musafir






Mai...voi chiar credeti ca exista pe lumea asta vreo relatie perfecta? Fara fisuri? Daca asta credeti pai eu nu pot sa va spun decat...fiti pe faza pentru momentul in care o sa aveti marea revelatie pentru ca o sa fie foarte greu de indurat. Atractia fizica aia nebuna si sentimentele inaltatoare care te fac sa plutesti pe al noualea norisor si te inspira sa scrii poezii si sa crezi ca in toate melodiile pe care le asculti e vorba despre tine...toate astea au DURATA LIMITATA. Realitatea dura e ca nu poezia asta te tine legat de cineva pentru 20 de ani sau mai mult ci : respectul, intelgerea, sentimentele pe care le-ai investit pana atunci, experienta dobandita impreuna, felul in care el sau ea stie ce iti doresti inainte sa spui, sexul care desi nu mai e salbatic ca la inceputuri are un grad de intimitate pe care nu ai avea cum sa il atingi cu cineva pe care il cunosti de 2 zile, etc etc.

Amantele NU sunt de condamnat din punctul de vedere al "furtului". Nu exista asa ceva. Femeia care se indragosteste de un barbat insurat nu are nici un fel de obligatie fara de nevasta. Nu ea a tinut-o de mana in biserica si i-a jurat iubire eterna. NU. Daca ar fi sa trebuiasca sa gasim un vinovat, acela este barbatul. El e responsabil in egala masura cu sotia lui de bunul mers al casniciei lor.
Si NU, NU are legatura cu ce se intampla concret in acea casnicie, dar are legatura cu felul in care este acel barbat construit, cu principiile si valorile lui. Si aici exista in mare doua tipuri:
1. Barbatul care gandeste: "Nu prea mai sunt fericit cu sotia mea, ne certam mereu, a intervenit rutina, sunt profund nefericit si uite....acum am ocazia sa incep ceva nou si poate mai bun cu fata asta care ma iubeste....deci e dreptul meu la fericire nu? La revedere si drum bun"
2. Barbatul care gandeste : "Da....lucrurile nu merg prea bine in casnicia mea, dar mi-am luat un commitment care nu degeaba zice "la bine si la rau" Si daca sotia mea e mereu nervoasa si nu mai are chef sa facem sex, poate am si eu partea mea de vina. Ia hai sa incerc eu cu adevarat sa vad ce se mai poate repara si salva. In fond e absurd sa arunc pe geam atatia ani de experienta comuna pentru ceva nou care pana la urma s-ar putea termina tot in punctul asta. Desigur, noul e palpitant, tentant, in special pentru mine ca barbat dar mai intai ar fi bine sa ma conving ca intr-adevar nu se poate salva nimic din ce e vechi si bun, sa inchei toata treaba in mod cinstit si abia apoi sa ma arunc cu capul inainte in alta poveste.

Realitatea si mai cruda e ca barbatii din categoria 2 sunt poate 1% (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post May 26 2007, 12:33 PM
Post #39


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



daaa corect corect, barbatii e porci.... (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post May 26 2007, 03:36 PM
Post #40





Musafir






Da da...toti barbatii e porci si femeilor le plac laturile (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Asta e, trebuie doar sa te hotarasti ce fel de cocina poti sa induri (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

24 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 12:53 PM