IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Divortul si copii
cristayl
post Dec 18 2006, 03:30 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 3
Joined: 18-December 06
Member No.: 856



daca e cineva divortat si a trecut prin abandon...rog sa ma contacteze.....multumiri si pupici fetelor (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/iloveelady.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Dec 18 2006, 03:33 PM
Post #2





Musafir






Draga mea, din moment ce ti-ai dat cu parerea despre formul acesta "superficial" ma gandeam ca macar te-ai obosit sa citesti regulamentul.

Topicul acesta probabil era mai potrivit la "Familie".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 18 2006, 03:36 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Drept pentru care a si fost mutat la "familie"... cine stie, poate ne recomanda cristayl un forum mai bun...
(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristinabl
post Feb 19 2013, 11:18 AM
Post #4


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 13
Joined: 10-January 13
Member No.: 11,595



Buna! E prima data cand accesez un forum si marturisesc ca nu am citit regulamentul, prin urmare imi cer scuze anticipat daca voi leza cumva pe cineva de aici. Am o problema ( pe care am sa incerc sa o expun cat mai pe scurt) si sper sa va dati si voi cu parerea, poate iese ceva bun...in principiu, sunt o femeie foarte hotarata in tot ceea ce fac, tot timpul am rezolarea tuturor problemelor la indemana, dar de aceasta data simt ca esuez acolo unde imi doream cel mai mult sa reusesc: educatia fiului meu.
Am divortat acum 4 ani - am incheiat o casnicie in care timp de 6-7 ani am fost nefericita, dar mi-am ferit copilul de problemele mele, judecand ca va avea propriile probleme la maturitate si ca nu e cazul sa-l incarc cu nefericirea mea. Am renuntat la tot ce agonisisem in acea casnicie (chiar daca mai bine de jumatate proveneau dintr-o mostenire din partea alor mei) si am plecat cu copilul si hainele de pe mine. Este si foarte adevarat ca ma descurc financiar si am considerat ca trebuie sa pot face fata si ca e de datoria mea s-o fac, pt copilul meu si pt mine.
In toti acesti 4 ani de la divort, tatal lui l-a alimentat si l-a indarjit in privinta mea...in acceptiunea lui sunt o nemernica care l-a terminat si asa imi voi termina si copilul...o femeie care nu-si doreste familie si care in afara de egoismul personal, nu are alte prioritati in viata. Ma doare tare si simt ca fiecare cuvant sapa in mine...
Mai nou, acum aproape 8 luni, am inceput o relatie cu un barbat. Fiul meu il detesta numai prin prisma faptului ca nu este tatal lui, fara ca macar sa-l cunoasca...considera ca "ti-am iertat divortul, nu consider ca trebuie sa tolerez si o relatie" (cred ca am uitat sa precizez ca fiul meu are 18 ani- pt mine tot un copil este). In schimb, nu are o problema cu faptul ca fostul meu sot s-a recasatorit si bine la casa lui...el are voie ca e barbat, "tie ce-ti mai trebuie la varsta asta?"....Am 39 de ani...iar eu consider ca imi trebuie.
Ultima duda a fost acum o saptamana cand a fost foarte deranjat ca prietenul meu a venit in vizita la noi (eu merg la el de 8 luni) si a considerat ca e normal sa plece de acasa si sa se mute la taica-su pe motiv ca el are "orgoli si principii"...m-am simtit groaznic si mi-am imaginat cam ce vor zice toti: aia si-a adus pe unul si si-a dat copilul afara din casa! Bineinteles ca s-a intors peste 2-3 zile cu coada intre picioare inapoi....asta e, e copilul meu...pe care se pare ca l-am cocolosit in exces in dorinta de al proteja.
Am avut multe probleme in viata (tata alcoolic, sot gelos pana la maladie, diverse probleme ca tot omul), dar am stiut tot timpul cum sa le rezolv...pe aceasta chiar nu stiu cum s-o abordez...e singurul meu copil si ma doare enorm egoismul si lipsa lui de educatie...si toate acestea sunt numai din vina mea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 19 2013, 12:02 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Rabdare. La altceva nu ma pot gindi. De ce s-a intors cu coada intre picioare de la tata-su?
E greu sa dai sfaturi intr-o asemenea situatie: baiatul tau este un adolescent dominat de figura paterna pe care o idolatrizeaza, dupa cite se vede. Cel mai posibil, tata-su e "perfect" - e imaginea pe care o are baiatul tau despre el.
Poate ar fi bine sa stai de vorba cu el si sa ii explici ca ai asteptat destul pentru el, pentru ca el sa nu sufere, insa de-acum este barbat matur si trebuie sa inteleaga ca nu poti ramine singura. Miine-poimiine el va intra la o facultate, in citiva ani isi va construi propria familie si este egoist din partea lui sa iti pretinda sa ramii singura.
Nu ar fi rau sa pui accentul pe sacrificiile pe care le-ai facut pentru el. Poate ar fi bine sa "joci murdar" putin si sa nu mai protejezi imaginea tatalui - in fond nici tatal copilului tau nu joaca cinstit si e timpul sa i se intoarca "serviciul". Evident, fara a-l blama pe fata, fara a folosi cuvinte urite (desi ma indoiesc ca ai folosi cuvinte urite ca sa il descrii, nici aici nu ai facut-o).
Pur si simplu sa ii prezinti situatia baiatului tratindu-l si cerindu-i se se poarte ca un om matur, nu ca unui copil.
"Ti-am iertat divortul" arata clar ca baiatul tau te considera vinovata si responsabila pentru toate relele din lume. Singura ta vina este, intr-adevar, ca ai renuntat la prea multe pentru el, chiar la viata ta, si l-ai facut centrul universului tau - lucru normal si explicabil din partea unei mame. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristinabl
post Feb 19 2013, 01:04 PM
Post #6


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 13
Joined: 10-January 13
Member No.: 11,595



Diana, e perfect constient de sacrificiile facute si de ceea ce insemna el pt mine...problema e ca "asa cum sta mama lui cutareasca sau a lui cutarescu casatorite, desi sunt nefericite si nu mai au nimic in comun cu sotii lor, tu de ce nu ai putut sa faci asta pt mine?". Da, considera ca trebuia sa ma sacrific la nesfarsit pt linistea lui.
Bineinteles ca am stat de vorba de nenumarate ori si i-am explicat cam acelasi lucru pe care l-ai pomenit si tu: el va pleca la studii foarte departe de casa, iar eu voi ramane singura cuc...nu il intereseaza....considera ca sunt o femeie puternica (si sunt!) care nu are nevoie de nimeni "sa graviteze in jurul ei"...
Am stat de vorba inclusiv cu ex-sotul meu si l-am rugat sa inceteze si sa se bucure de viata lui, de noua familie pe care o are si sa ma lase in pace o data pt totdeauna, dar mie imi spune ceva, iar fiului meu ii spune altceva.
Tatal lui nu este un idol pt el...situatia nu sta chiar asa. Il respecta ca parinte pt ca asa l-am educat, dar nu schimba pareri si opinii niciodata cu el. Si ar mai fi ceva: dupa ce am divortat acum 4 ani, i-am mai strans surubul fiului meu la cheltuieli, pt ca nu este visul meu ca parinte sa am un copil iresponsabil, care nu cunoaste valoarea banului, care nu are idealuri in viata si care asteapta sa primesca de la parinti. Fostul meu sot speculeaza acest aspect si cotizeaza la fiul meu de cate ori e solicitat.
De ce s-a intors inapoi? Pai el a plecat ca sa incetez eu cu relatia mea si conta enorm pe santajul acesta...tot ceea ce ma mira este faptul ca fiul meu nu ma cunoaste indeajuns de bine ca sa stie ca reactionez negativ cand sunt santajata. Nu a plecat sa ramana acolo...nu se simte bine acolo si nici nu are o relatie la superlativ cu actuala sotie a fostului meu sot....probabil tot din vina lui.

Cred ca problema mea e urmatoarea: am stiut sa ma descurc cu un copil, nu stiu sa gestionez problemele unui adolescent.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 19 2013, 02:24 PM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Cristina, pe undeva s-a gresit cu el. Nu te condamn, nu am nici caderea, nici dorinta asta - desi uneori nu doar educatia conteaza, ci si anturajul si felul natural de a fi al unei persoane.
Faptul ca i-ai strins surubul e super ok, copiii cu parinti potenti financiar au tendinta sa considere ca totul li se cuvine de-a gata. Ai crescut "ajutata" la greu de fostul sot, un copil foarte egoist - doar el conteaza, restul lumii exista doar ca sa ii faca lui pe plac. Prea multa dragoste... Nu, nu e constient de sacrificiile facute - pentru el sint lucruri normale - e normal sa i se cuvina tot, nu e normal ca tu sa vrei sa traiesti. Sintem de aceeasi virsta si te inteleg perfect: am o cunostinta a carei fiica (cam de aceeasi virsta cu baiatul tau) considera ca mama nu trebuie sa poarte pantofi cu toc "la virsta ei".
Copilul tau are mare nevoie sa dea cu capul "de pragul de sus" insa atita timp cit e sub aripa ta ocrotitoare nu se va intimpla asta.
Cu fostul sot ai discutat despre problema "cotizatiilor"? Pentru ca nu ii face nici un bine baiatului, dimpotriva!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristinabl
post Feb 20 2013, 08:10 AM
Post #8


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 13
Joined: 10-January 13
Member No.: 11,595



Fostului meu sot i se pare normal, pt ca asa a crescut si el. E usor rupt de realitate deoarece e mai mult plecat. Daca am fi fost pe aceeasi lungime de unde, nu ne-am fi despartit. Am primit educatii diferite: eu am fost invatata ca trebuie sa ma descurc si sa razbat, el a cam primit totul.
In alta ordine de idei, tu ai dreptate si constientizam si eu lucrul acesta: trebuie sa se dea cu capul de sus....dar asta e o problema de timp...iar eu nu prea sunt adepta "timpul le rezolva pe toate"....trebuie sa invat sa am rabdare.
Da, stiu ca am gresit cu el...am fost centrata pe munca....m-am asigurat ca lucrurile merg bine la scoala si am considerat ca e suficient. Anturajul nu l-am luat in seama...fiind copii prietenelor mele cu care a copilarit, am considerat ca este ok...dar nu este...ma rog.
Tot caut un psiholog...in orasul acesta ori nu este niciunul mai acatari, ori nu vrea nimeni sa recunoasca ca merge la psiholog...prostia la noi este aceea ca in acceptiunea multora, psiholog = psihiatru. Stiu ca nu-mi va da raspunsuri....vreau numai sa aud acele intrebari de ghidaj care sa ma faca sa gandesc mai lucid, dincolo de dragostea de mama.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 20 2013, 12:25 PM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Cristina, scapam amindoua din vedere un lucru foarte important: de ce vrea baiatul sa ramii singura? Care este motivul? Nu il place pe prietenul tau ? Nu vrea sa suferi ? Te vrea doar pentru el? Te "pedepseste" pentru ca nu ai ramas cu tatal lui?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Feb 20 2013, 02:00 PM
Post #10


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Buna, Cristina! Imi permit sa-mi dau si eu cu parerea despre problema ta desi nu sunt mama DAR am fost candva un copil egoist si razvratit. Acum imi pare rau, foarte rau pentru cuvintele urate spuse parintilor, pentru modul in care-i tratam si ii faceam sa sufere. Din pacate un adolescent nu vede asta decat foarte tarziu.

Parintii mei au avut si ei posibilitati destul de mari (in comparatie cu ceilalti din jur) si mereu am avut tot ce ne dorim (mai am o sora mai mica). Au muncit mult de tot saracii parinti pentru a nu ne lipsi niciodata nimic. Am fost primul copil din clasa cu telefon mobil (in clasa a VII-a si nu ca mi-ar fi trebuit - scoala era la doar doua strazi distanta - ci pentru ca mi-l doream), am fost primi copii de pe strada cu role, etc. SI TOTUSI eu sustineam sus si tare ca am parinti egoisti si rai la varsta adolescentei si chiar pana pe la 20 de ani. De ce? Pai pentru ca saracii nu reuseau mereu sa-mi dea sute de lei (milioane la vremea aia) de cheltuit prin cluburi si baruri din 3 in 3 zile si pentru ca uneori nu-mi dadeau voie sa plec stiu eu pe unde de nebuna cu diverse persoane. Diana fiind membru mai vechi stie bine ce ma mai plangeamd e parinti pe aici pe forum.

Ideea aici este ca trebuie sa ai rabdare. Niciun adolescent rasfatat nu-si va da seama ca e rasfatat pana nu da de greu si pana nu vede ce inseamna viata si ce inseamna sa faci sacrificii. Si cred cu tarie ca fiul tau este inca un copil (eu am fost un copil razgaiat pana pe la 21 de ani - acum am 26) deci, ai rabdare sa creasca!

Cat dspre fostul sot, cu siguranta nu e ok ca iti pateaza imaginea in fata copilului. Asa ceva nu se face intre parinti si baiatul tau isi va da seama mai tarziu cand se va maturiza suficient sa inteleaga situatia. Stiu ca este greu de suportat dar unii copii au nevoie de timp si indrumare. Si da, ai facut bine ca i-ai taiat ratia la cheltuit. Va pleca la facultate si probabil isi va lua si un job, sa vada atunci ce bine este sa aiba cheltuieli si probleme, restante de platit, timp prea putin pentru invatat, etc. Si tot atunci i se va face dor de casa si de tine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:42 AM