IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ascutitul cutitelor, Cum se ascut cutitele acasa fara masina de ascutit
kalua
post Apr 29 2007, 06:41 PM
Post #1





Musafir






Am niste nervi de mor! (IMG:style_emoticons/default/mad.gif) Vreau sa m-aouc de facut mancare, ascut prima data cutitul cu care vreau sa trec la atac, incep sa tai si...inspre maner nu-i ascutit destul! (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) Si doar stiu ca l-am ascutit cu mana mea, peste tot la fel.

Cum va ascutiti voi cutitele si mai ales cu ce? (ascutit inseamna ca taie o foaie de hartie ca untul)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ciucinica
post May 10 2007, 12:22 PM
Post #2





Musafir






il ascuti daca il dai cu lama de o piatra, pe-o parte si pe alta....la tara la bunici asa faceam..exista si riscul sa il zgarai daca lama e mai finuta..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 10 2007, 12:26 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Iar ca sa nu il zgirii, exista si o alta metoda: freci lama cutitului de fundul unei cani sau farfurii. Atentie la degete, dupa chestia asta taie de rupe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post May 10 2007, 12:57 PM
Post #4





Musafir






noi avem acasa o piatra seamna cu cea ponche e gri inchis si cu aia ascutim cutitele sau mai e o metoda se iau 2 cutite si se ascut intre ele asa cum macelarii, banuiesc ca s a inteles ce am vrut sa zic (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 10 2007, 01:17 PM
Post #5





Musafir






Eu nu folosesc asta cu doua cutite, ma gandesc ca aliajele din care sunt facute cutitele sunt diferite si mai stric vreun cutit.
Cand il ascutiti de marginea farfuriei sau a canii, cam cate grade are unghiul intre cutit si farfurie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 10 2007, 03:29 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Eu pun lama aproape paralel cu dosul (ala in forma de cerd pe care se prijina farfuria, nu pe marginea ei); adica cit ma lasa. Crede-ma ca da rezultate-fenomen! Metoda o stiu de la doua prietene sirboaice extrem de inventive si pricepute in gospodarie. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 10 2007, 03:40 PM
Post #7





Musafir






Diseara ascut cutite (IMG:style_emoticons/default/pistolar.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post May 10 2007, 08:32 PM
Post #8


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



ne ferim sa nu dai dupa noi (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post May 10 2007, 11:01 PM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



si eu am probleme grave cu cutitele... dupa ce ca am putine, nici nu taie. ma duc sa incerc si eu metoda dianei (IMG:style_emoticons/default/horse.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 10 2007, 11:08 PM
Post #10





Musafir






Ale mele tot n-au iesit brici (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) Si-am frecat la fiecare vreo 10 minute. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:21 PM