IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Despre fobii. Cum sa iti stapanesti frica.
black_widow
post Feb 3 2006, 02:46 PM
Post #1


Obsedat
****

Group: Membru
Posts: 464
Joined: 8-December 05
From: Timisoara
Member No.: 26



Mie personal nu-mi place sa vorbesc despre lucrurile care ma inspaimanta cel mai tare in viata, insa ... se spune ca cel mai bun leac impotriva fricii este sa o recunosti si sa o infrunti!  ;)

- imi este frica de inaltime
- imi este frica de spatii inguste ( claustrofobie)
- imi este frica de bolnavii psihic
- imi este frica sa fiu ingropata de vie
- imi este frica sa-i pierd pe cei din familia mea

Nu neaparat in ordinea asta, insa... astea sunt singurele lucruri de care ma tem in viata. Frica de inaltime si claustrofobia incerc sa le combat mergand la munte si vizitand tot felul de pesteri, dar nu intotdeauna ma incumet sa intru. Chestia cu ingropatul de vie o sa se rezolve si ea pentru ca eu vreau sa fiu incinerata. Restul nu stiu daca mai tine prea mult de mine...

Stiu ca e un subiect mai sensibil, dar daca simtiti ca rezolvati ceva vorbind despre el si va simtiti mai bine apoi, eu zic ca e ok.  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Feb 3 2006, 06:14 PM
Post #2


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



mi-e frica de aurolaci  :o
si asta cu ingropata de vie.. mama, black, nici nu vreau sa ma gandesc..  :'( brrr!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 3 2006, 07:21 PM
Post #3





Musafir






mda.....sa incep?

- claustrofobie si agorafobie ( da , se poate sa le ai pe amandoua)
- tanatofobie
- arahnofobie
- frica de inaltime
- nu radeti , dar nu prea suport mijloacele de transport , ori de care ar fi ele ( intre timp m-am obisnuit asa cat de cat cu masinile , am si condus chiar  DAR ma ingrozesc numai dc ma gandesc ca ar trebui sa zbor cu avionul)

ah, si ca sa fiu freaky de tot , am fobie de nunti si botezuri ( nu am fost la nunta la 2 dintre cele mai bune prietene ale mele ). Nu ma intrebeti de ce , pt ca nu pot sa imi explic. Chiar si rochiile de mireasa mi se par sinistre , nu cred ca as putea sa imbrac una.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Feb 3 2006, 07:32 PM
Post #4


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



:o angeldust.. asta nu rochiile de mireasa nu pot si nu pot sa o inteleg oricat as incerca..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Feb 3 2006, 07:42 PM
Post #5


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Eu am soricelofobie si soboloanofobie.  :fluierat:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 3 2006, 07:51 PM
Post #6





Musafir






QUOTE
:o angeldust.. asta nu rochiile de mireasa nu pot si nu pot sa o inteleg oricat as incerca..


Pai nici macar eu nu inteleg .... pur si simplu pt mine rochiile de mireasa au o conotatie negativa , ma ia asa un fior cand le vad , dar nu in sensul placut al cuvantului
Go to the top of the page
 
+Quote Post
missu
post Feb 3 2006, 09:13 PM
Post #7





Musafir






frica de ingropat si eu o am. brrr
sunt claustrofoba.daca ma strange chiar cineva in brate tare simt ca ma sufoc. super naspa senzatie. si mai nou, mi-e frica de moarte. am ajuns sa sun la ai mei incontinuu sa intreb daca-s bine si sa ma asigur ca au grija de ei. :(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Feb 3 2006, 09:37 PM
Post #8


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



am o singuar fobie: aceea de a nu muri intr-un acident de masina....

cand eram insarcinata in luna a 3 a era sa am un accident de masina care era ct p'aci sa ma ia din plin...in aceesi periaoda 2 cunostinte au fost grav accidentate (una cu paralizie temporara, alta la reanimare ceva timp)...

iar acum 3 ani am vazut un accident teribil pe o autostrada din ro, nu o voi descrie caci este kiar infioratoare....

nu stiu de ce ma simt atat de marcata de accidentele in care practic nu am fost implicata si care totusi ma determina sa nu ma mai urc la volan...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Feb 3 2006, 09:44 PM
Post #9


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



eu am arahnofobie. da serioasa. si de paiajenii aia mici care mai apar prin casa ma sperii. si intepenesc instantaneu :-
si un pic clustrofoba. nu suport sa stau inchisa intr-o camera si sa nu am cum sa ies. nu imediat , dar dupa vreo 10 min. ma isterizez. ceva de genul
aaa si de inaltime mi-e frica de la ceva timp. da nu pot sa-mi explic de unde pana unde.. ???
:-* :hainoroc:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
invisible
post Feb 3 2006, 09:44 PM
Post #10


Another Stranger Me
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,084
Joined: 8-December 05
From: Capital City
Member No.: 40



:offtopic:

io o admir si respect pe angeldust  :-* motivul este evident
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:44 PM