IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

21 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ten super-iritat. Solutii?
Diana.
post Feb 18 2006, 11:31 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ajutor !  :-X
De la (presupun eu): stres, odihna insuficienta, mincat aiurea, cafea, tigari si (probabil) si de la schimbarea cremei de fata si a fondului de ten, m-am irititat ingrozitor.

Nu stiu ce sa fac, fata mea a ajuns o chestie plina de "dealuri-vai" usor rosietice, cu tendinte de descuamare (am tenul foarte uscat si sensibil
) :frustraree: .
Nu am prurit (nu-mi vine sa ma scarpin).

Cu ce sa ma ung, ca nu mai pot, de la stres m-am potcovit cu chestia asta, chestie care imi alimenteaza acum si mai mult starea de stres... Ce as putea sa fac?!

M-am gindit si la posibilitatea unei reactii la e-uri (am mai patit-o insa nu cu reactii pe fata) si am luat Flonidan in seara asta. Sa vedem ce se intimpla...

A mai trecut cineva prin asa ceva? Mentionez ca: nu am avut vreodata probleme cu speciale  tenul (cosuri, comedoane, etc) in afara de o tendinta destul de pregnanta de uscare (ten uscat) si foarte usor cuperozic (sint blonda si asta e o belea in plus pare-se!).
Dati-mi un sfat, ca ma uit in oglinda si ma apuca jalea!  :frustraree:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 19 2006, 03:10 AM
Post #2





Musafir






Cel mai bine ar fi sa iti faci timp sa mergi la dermato, ca asa cu leacuri incercate de vecina de la 7-a ai sanse mari sa te iriti si mai rau
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 19 2006, 12:38 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Daca ma duc acum la dermato o sa zica aia ca-s nebuna.  :'(
Dupa: baie de aburi,  gomaj foarte, foarte usor si aplicarea de ulei de masline (de-ala de casa, pur) s-a mai linistit.
Acum insa nu stiu daca s-a linistit de la Flonidan (adica iritatia sa fi fost o reactie alergica la E-uri) sau de la "tratamentul" cu ulei de masline... alta dilema!
Mai mult, imi vine sa arunc toate cremele si fondurile de ten...

Oricum, L`Orealul si Garnierul zboara din schema, cred ca au pus si ele "umarul" la ce s-a intimplat cu fata mea.  :-X
Pacat de parale, ca de-abia le luasem...  :'(
Ce sa fac?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 19 2006, 12:49 PM
Post #4





Musafir






Lasa-ti fata sa respire, nu mai da cu absolut nimic, decat cu uleiul de masline care banuiesti ca iti face bine. Nu mai lua Flonidan si at vezi de la ce ti-a trecut....
Dar parerea mea e sa mergi totusi la dermato. De ce sa zica aia ca esti nebuna, nu inteleg...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 19 2006, 12:58 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Uleiul de masline face bine ca m-a "linistit" de fiecare data.
Insa nu e o solutie mai ales cind tre sa ies din casa.
Dupa gomaj am o moaca alba-alba de zici ca fac reclama la brinza, auto-bronzant nu poci pune, fond de ten nici atit, de pudra nici  nu se pune problema ...
Iar de deromato... cind m-am dus pentru alergie  ce am auzit o doctorita tipind la una ca nu are nimic si se duce la doctor din placere...  :-X
Daca-mi face mie asa ceva se lasa cu razbel, ca nu poci pentru ca sa tac...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 19 2006, 12:59 PM
Post #6





Musafir






Pai Diana, nu te duci la o dermatoloaga idioata, asta e prima conditie. Si e evident faptul ca tu ai facut alergia aia de la ceva si trebuie sa afli de la ce, asta ar trebui sa fie prioritatea, ca degeaba tratezi efectele dc nu afli si care e cauza
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 19 2006, 01:03 PM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Buun... acum ramine de gasit un dermatolog bun (sa mor de stiu de unde se il iau !)  plus niste creme de Doamne-ajuta !  :-X
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 19 2006, 01:19 PM
Post #8





Musafir






Pai singura solutie de gasit dermato bun e sa intrebi in stanga si in dreapta. Eu spre exemplu iau recomandari de genul asta de la doctorita de familie care e super de treaba si cam stie cel putin un doctor bun in orice specialitate. Si cu cremele....uite zicea o gagica aci pe forum de o crema miraculoasa de la Clarins care calmeaza orice iritatie.
DAr , cu riscul sa ma repet, inainte sa dai o gramada de bani pe creme care nu stii daca sunt pt ce ai tu, mergi naibii la dermatolog!!!!

Uite dc nu vrei si nu vrei sa mergi si e sa ne lansam in speculatii....a patit o prietena ceva asemanator cu ce descrii tu de la  Cola  :-X
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 19 2006, 01:43 PM
Post #9





Musafir






Diana, stii ce cred eu? Vine primavara!  :P
Ma uit la mine si la multe colege, de la mijlocul saptamanii trecute pielea feteii parca a innebunit, zau asa. Cosuri (l-aldea astea care n-au nici o treaba cu acneea), iritatii, fata scorojita  :'(
La tine se mai adauga ceilalti factori, stres, alimentatia, etc.  :(
Eu una pot acoperi cu fond de ten, creion corector si pudra belelele (fdt si pudra de la Sisley), dar la tine situatia e mai grava. Nu stiu cate sanse ai sa gasesti "Creme reparatrice" de la Sisley, pe mine asta m-a scos intotdeauna din impasuri de-astea ca ale tale. E scumpa, dar merita banii. Produsele Sisley sunt bune in general, e cosmetica mai de lux pe baza de plante si alge.
Si vis à vis de dermatolog: eu una nu mai pun piciorul la dermato cand e vorba de fata mea. O cosmeticiana buna m-a ajutat intotdeauna mult mai mult!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ella
post Feb 19 2006, 01:59 PM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Membru
Posts: 584
Joined: 7-December 05
Member No.: 11



:)

Diana
si la mine aceeasi problema. de cateva zile ma uit in oglindasi si ma sperie "evolutia" tenului. poate Kalua are dreptate si tenul se resimte dupa perioada de iarna (si aici ma refer si la alimentatia specifica acestei perioade). sau poate este stresul acumulat saptamana asta? nu stiu.
eu ma gandesc sa nu folosesc nimic zilele astea (de sfarsit de saptamana), sa las pielea sa respire. as fi vrut sa aplic o masca cu argila dar nu am acum la indemana...  :(
Go to the top of the page
 
+Quote Post

21 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 10:46 PM