IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Frica De Caini
vad_voci
post Feb 2 2006, 04:09 PM
Post #21





Musafir






QUOTE
Baiatule, motivatia pe care o aduci tu si anume cea a demolarilor este total eronata si asta pentru ca , trebuie sa-ti reamintesc, nu s-a mai demolat in masa din 1989. Ma indoiesc ca animalele ramase atunci pe strazi mai traiesc si astazi.

Spui ca este o chestie de absoluta salbaticie sa fie eutanasitzi. Daca ii iubeshti atat de tare de ce nu te duci sa cumperi cativa, sa-i tii cu tine in casa, sa-i ingrijeshti si asa mai departe? Toti cei ce au luat caini de la adaposturi i-au eliberat la cateva strazi mai incolo. Astia ar trebui sa faca pushcarie .  >:(
Spuneti ca ar trebui dushi la adaposturi, deparazitati, vaccinatzi si asa mai departe...acum va intreb eu...cati batrani mor de foame cu pensii  de 100 de mii? Cati copii zac in orfelinate? Stiti cat costa un tratament complet pentru un caine comunitar? Destul cat un batran pesionar sa traiasca o luna fara sa-shi faca probleme. E rusinos sa sarim in sus pentru caini cand OAMENII de langa noi cersesc in strada, cand altii mor arshi in propriile case ca au bagat tot felul de prostii in soba....
Nu am nimic cu cainii care au stapani, nu ma deranjeaza absolut deloc dar cei care sunt pe strazi da pentru ca prezinta pericol.


trecand peste "baiatule" :| demolarile au fost facute inainte de 89 intr-adevar, dar lasati singuri ei au asa un hobby din cand in cand, cam de doua ori pe sezon, hobby care se numeste imperechere. si  pentru ca imi e teama ca nu au auzit de profilactice, din cati erau atunci, fara un control au ajuns mult mai multi incat au ajuns problema care o dezbatem acum.

si ca sa fiu on topic, eu nu am zis ca e ceva in neregula sa iti fie frica de caini. la naiba, sunt atatea fobii in lumea asta. eu am zis doar ca e ceva in neregula ca i-ai omori ca iti e frica sau ca fac mizerie. repet, sunt absolut de acord sa fie luati de pe strada din ratiuni de civilizatie si pentru confortul psihic al oamenilor care se simt amenintati, dar nu omorati.

eu catel am acasa si daca as putea sa am grija de mai multi cu siguranta as face-o. sunt de acord cu tine ca sunt oameni (batrani, copii abandonati) care o duc rau, cersetori pe strazi care ar fi periculosi si fac mizerie. sper ca nu te gandesti la eutanasiere si in cazul cersetorilor. dar asta e alt subiect si daca va fi topic despre aceasta problema as fi absolut de acord pentru un program social in privinta asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Feb 3 2006, 02:11 AM
Post #22


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



:offtopic:
oamenii pot merge sa munceasca!! daca vor..  :-X
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fahnell
post Feb 4 2006, 08:22 AM
Post #23


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 270
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 65



Personal cred ca un pachet de biscuiti face minuni in fata cainilor. Sunt un om muscat de 10 ori pe putin de caini. Am facut sute de injectii in burta si mai nou in umar.  Am incercat diverse metode cu cainii (de aici si atatea muscaturi) scapand din vedere cea mai simpla. Cainele nu musca mana ce il hraneste. AM FOST MUSACAT si de cainii care l-au atacat pe acel japonez. Stau f aproape de Piata Victoriei si stiu bine haita (este hranita de cei din parcarea TNT) dar am rezolvat si cu ei cu acelasi pachetel de biscuiti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Feb 4 2006, 04:46 PM
Post #24





Musafir






si eu am fost atacata de caini tot pe acolo cand eram studenta (mergeam pe o straduta mica spre Calea Victoriei spre metrou)
mie nu imi e frica de caini in general - se spune ca un caine simte substantele (feromoni? sau ce?) care se elimina din organism in momentul in care ti-e frica si atunci prinde curaj si te ataca.
in cazul meu o umbrela face minuni - toti (dar absoluti toti) sunt de-a dreptul ingroziti de o umbrela care se deschide in fata lor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
medeea2004
post Feb 5 2006, 02:27 AM
Post #25


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 568
Joined: 17-December 05
Member No.: 112



Sunt ingrozita de caini :(

Sunt haioasa rau, ca sa nu-mi fur o muscatura vorbesc cu ei(cateii), sincer nu stiu cat mai tine duma, dar nu ma las asa cu una cu doua :evil:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Flory24
post Feb 5 2006, 06:05 AM
Post #26


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 96
Joined: 19-January 06
From: Bucuresti
Member No.: 156



Chiar daca as fi muscata de un caine , tot nu cred ca mi-ar fi frica de ei.

sincer mi-as dorii ca si omul sa fie macar  pe jumatetea unui caine (ma refer la 

loialitate,afectiune,credina, etc)

un om este de 10 ori mai rau ca acest animal necuvantator (parerea mea )

Sunt deacord sa se faca ceva cu acesti caini , dar in nici un caz omorati, cum noi avem 

dreptul la viata ,asa il au si ei.

IUBITI SI CAINII VAGABOZI!!! ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Feb 5 2006, 07:45 PM
Post #27


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



offff, ieri era o proasta de femeie, (ca altfel nu pot sa ii spun) care a vazut un caine si a inceput sa fuga. cainele, de fapt, cateaua, s-a luat dupa ea latrand (are si pui si aia a trecut pe langa ei). aia cand a vazut, mai tare..
m-am dus repede dupa caine si l-am chemat la mine.. si a venit.. si l-am prins (ca il stiu ca mai vine si prin fata blocului pe aici) si aia fugea fugea de numa' si la un moment dat s-a intors si mi-a aruncat o privire.. gen.. '-aha, e cainele tau, sa dea tramvaiul peste voi'  :o :o
pai sa ii mai ajuti alta data??

da! ca doar nu am facut ceva asa iesit din comun :)
anyway, ideea era ca.. daca ti-e frica si te simt.. si o iei la fuga.. no chance.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Feb 15 2006, 03:52 PM
Post #28


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



nu mi-e frica de caini, am mangaiat cred ca sute de caini si nu am fost muscata niciodata.
stiu ca multi oameni capata fobia asta dupa un atac dar cred ca ar trebui sa discutam si de o alta cauza, mult mai grava: EDUCATIA!
innebunesc cand vad pe strada, in parcuri sau in alte locuri, parinti care le spun copiilor "nu pune mana pe caine ca te musca". normal, copii astia vor creste cu frica de caini. si copii astia sunt aia care ajung sa arunce cu pietre in caini, sa-i loveasca, dupa care sa guga la mamica, ca au fost atacati!  :-
parerea mea e ca iubitorii de caini rar sunt muscati si pentru simplul motiv ca iubind cainii ajungi sa-i cunosti si sa le prevezi cat de cat reactiile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 16 2006, 11:54 PM
Post #29


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Eu am fost muscata o singura data de un ciine. Nici acum, dupa aproape 10 ani nu inteleg ce l-a apucat, nu facusem nici o miscare "amenintatoare" ....
Insa nu mi-a fost frica de catei niciodata si nici nu o sa imi fie. Tot ii iubesc, pe toti. Inclusiv pe cel care m-a "capsat".

Insa nu ciinele era de vina ci stapinul idiot. Cum am obiceiul sa vorbesc cu animalutele, nu m-am putut abtine sa fac acelasi lucru si cu repectivul ciine-lup, pe care stapinul il plimba fara botnita.
Eu i-am zis "ce catelfrumos esti tu" si el m-a apucat pe mina; pentru ca nu mi-am tras mina, m-am ales numai cu doua "gauri", nu m-a sfisiiat.
Catelul ala m-a muscat de mina pe nepusa-masa, dupa care idiotul de stapin, ca nu pot sa ii spun altfel, imi zice: "A, musca pe toata lumea, asa face el!".  :-X
Dovada ca stapinul era de vina: cind ai un catel agresiv pe care nu ai fost in  stare sa il educi , il duci la dresor, nu il lasi sa alerge fara botnita...  :-X
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Feb 17 2006, 09:57 AM
Post #30


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



din pacate sunt multi tampiti care considera un motiv de mare mandrie sa aiba un caine agresiv!  >:( si sunt de aceasi parere cu tine, Diana, niciodata cainele nu este de vina, comportamentul lui este intotdeauna determinat de felul in care a fost crescut si ... de catre cine!

:offtopic: pentru mine este extrem de relevant daca o persoana iubeste sau nu animalele! recunosc ca judec oamenii dupa chestia asta. partea interesanta e ca nu m-am inselat niciodata asa!  ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 10:28 PM