IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  « < 6 7 8 9 >  
Reply to this topicStart new topic
> Noi cum protejam natura?, Prevenire, reciclare...gunoiul nostru cel de toate zilele
Laryss_A
post May 25 2008, 10:07 PM
Post #71


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Basicute din astea n-am vazut (IMG:style_emoticons/default/huh.gif) In schimb am remarcat ca au pus copacei in ghivece in tot rondul de la Piata Victoriei si trandafiri la fiecare capat de scuar , incepand cu Piata Romana (IMG:style_emoticons/default/wub.gif) Arata foarte fain!

Si ma mai bucur ca au aparut la tv tot felul de emisiuni gen minutul Verde, Green Report.
Green Report a lansat inclusiv un soi concurs ( am impresia ca eu am prins fix ultima emisiune (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) ) : au ajuns la concluzia ca producerea emisiunii lor a afectat natura prin consumul de energie si emiterea de unde, radiatii and co. a aparatelor folosite care ar echivala cu 1500 de copaci (are sens cum am explicat? (IMG:style_emoticons/default/blink.gif) ) Si astfel, s-au decis sa planteze 1500 de copaci in Bcuresti. Locul si imprastierea lor se va stabili in functie de emailurile primite pe adresa emisiunii , in care trebuie sa se justifice necesitatea plantarii copacilor in zona solicitata si a numarului lor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scorpirescu
post May 26 2008, 11:40 AM
Post #72





Musafir






Am sa adaug si eu ceva ce am primit pe mail. Macar cate un pic sa facem si noi si poate incet incet ...

Nu arunca bateriile consumate la gunoi (o baterie otraveste 900l de apa, o baterie otraveste 1m patrat de pamant pt 50ani) !!! Magazinele de unde cumparati sunt obligate sa detina containere pt asemenea baterii !!!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post May 26 2008, 11:46 AM
Post #73


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Eu auzisem de un centru din Bucuresti care colecteaza becuri si tot felul de obiecte de iluminat defecte. Daca va intereseaza mai multe, caut exact detaliile. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chintesenta_raul...
post May 26 2008, 01:14 PM
Post #74


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,669
Joined: 8-February 08
From: buricul pamantului
Member No.: 3,252



Rox, am vazut si eu azi basicutele alea din fata blocului tau. in seara asta imi plasez revistele la odihna acolo (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post May 26 2008, 01:27 PM
Post #75





Musafir






Ce basicute Chinte? Ca io-s cam chioara. Daca e, strang si eu cate ceva, care trebuie aruncat de prin casa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chintesenta_raul...
post May 26 2008, 01:41 PM
Post #76


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,669
Joined: 8-February 08
From: buricul pamantului
Member No.: 3,252



sunt chiar pe aleea aceea din fata magazinului de fructe, cum mergi spre tramvai (vai ce dor mi-e de terasa aia (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) ).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post May 29 2008, 09:17 AM
Post #77


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Chinte, mi-am dat o palma peste frunte in dimineata asta. Imi pare rau , am uitat ca pamantul sa ii scriu tipei de la Copac asa cum iti spusesem. Am primit in dimineata asta de la ea un email pe care il postez si aici si asa mi-am si amintit ca ....am uitat sad.gif . Ce ai facut pana la urma cu revistele alea? Le-ai dus la basicute? Inca o data , imi cer scuze, dar mi-a iesit din minte complet.

Mai jos este continutul emailului de la Copacel, pe mine m-ar fi intersat dar nu corespunde criteriului "om de munte" din pacate. Altfel, mi-ar fi placut sa fac o mica excursie, nu am fost niciodata in Parcul National Retezat, doar am invatat in scoala despre el.

Puntul 2 face apel si la fetele care nu sunt din Bucuresti. Daca stiti persoane interesate sa inchirieze spatiu in Timisoara, Constanta, Craiova, Cluj puteti sa le dati de veste. La fel, daca stiti doritori pe post de soferi in orasele astea.


"In primul rand este nevoie de voluntari pentru plantari si ecologizare.

1. In perioada 8-15 iunie Copacul de Hartie are nevoie de 10 voluntari care sa participe la o tabara de plantare de jnepeni in parcul national Retezat. Conditie importanta: sa fie "oameni de munte" (care merg relativ des la munte pe trasee). Pentru inscriere si detalii voluntar- at -mediaorg.ro Termen limita de inscriere 3 iunie.


2. Mai mult verde, are la randul sau nevoie de ajutor pentru doua actiuni desfasurate in aceasta saptamana. Detalii pentru voluntari si informatii .


De asemenea, Copacl de Hartie cauta pentru extinderea proiectului in Timisoara, Constanta, Craiova si Cluj, cate un coordonator local si sofer (pentru fiecare oras). Plus sediu de inchiriat (garsoniera sau apartament cu 2 camere).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post May 29 2008, 09:25 AM
Post #78


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Uff, nu stiu pe nimeni prin Craiova care sa vrea sa se angajeze (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Ma bucur ca se duc si spre alte orase!
Dupa ce i-am adunat Iuliei toate foicelele, acum a inceput sa si le colecteze singurica (IMG:style_emoticons/default/322.gif)
Le convertesc usor-usor (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

This post has been edited by Philia: May 29 2008, 09:26 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post May 29 2008, 09:28 AM
Post #79


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Nimphe, sigur ca da, multumesc mult . Poate chiar sunt oameni interesati si pe acolo. Am postat si la topicul cu ajutor, as dori sa schimb subtitlul sa nu mai fie exclusivist (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ( adica sa fie nu doar pentru fetele din Bucuresti ) . Astfel poate ar atrage atentia mai multora.

Philia, keep up the good work (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
irinovici
post Aug 8 2008, 07:57 PM
Post #80


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 8-August 08
Member No.: 4,441



buna
eu si prietena mea cautam de cateva zile centru de recilare de hartie in craiova.....am cautat si pe net si astfel am gasit acest forum. Imi pare rau k nu exista asa ceva peste tot. Nu stiu de ce se reproseaza k nu reciclam, nu salvam, etc, knd nici mkr nu avem centre. Si-mi pare rau k primarul Craiovei este pasionat de fantani (a construit cred k peste 5 fantani, si a facut si datorii) in loc sa faca ceva util. planeta moare, si noi suntem cei kre o omoram.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  « < 6 7 8 9 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 01:59 PM