IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Creioane pentru conturarea ochilor, dermatograf, khol, kajal
walpurgik
post Apr 26 2008, 01:47 PM
Post #1





Musafir






Am observat ca tot discutam pe la diverse topicuri despre ele insa nu le-am rezervat nici un loc aparte. Asadar, aici e locul mazgaliciurilor cu care ne conturam ochii artistic.
Eu folosesc diverse marci si culori, in functie de zona ochiului care vine conturata sau potentata.
De regula Helena Rubinstein, kholstyler- black.
Astazi am descoperit un stylo-yeux foarte bun, si anume Chanel waterproof in nuanta expresso, care mi se pare natural la tendintele blondine ale tenului si parului meu.
Sisley folosesc dermatograf khol alb pt interiorul pleoapei si nuanta pruna pt contur.
Culoare frumoasa mi-am luat de la JA-DE, un verde smarald, insa nu pot sa-l laud la rezistenta deloc sau calitatea pigmentului.
Mai am ceva minunatii make up forever, auriu si brotaciu, sunt chiar waterproof, insa sunt niste nuante mai greu de purtat.
Voi dati importanta creioanelor sau folositi numai fard? Cu ce va laudati?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Apr 26 2008, 01:55 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Eu nu prea dau importanta (nu prea am ce contura (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) ), in consecinta am doar cateva Seventeen (aparute recent, waterproof parca), maroniu sidefat,
argintiu, gri-petrol, alb sidefat, un Max Factor alb pentru interiorul pleoapei inferioare si Rimmel mov pruna (asta imi place are mina mai grosuta) si maro
Si inca un Seventeen retractabil albastru bleumarin, care nu prea se ascute, dar imi place nuanta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Apr 26 2008, 02:02 PM
Post #3


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Pentru conturarea ochilor, pleoapa superioara, prefer tusul de ochi. Acum folosesc Biguine, e foarte bun si usor de folosit si pare a nu se termina deloc prea curand. Contrar parerilor multora, mie mi se pare mult mai usor de aplicat decat creionul si nu se intinde.
Pentru pleoapa inferioara insa, folosesc un creion de ochi Revlon, iar foarte bun: rezista foarte bine, nu se intinde, curge si are un pigment mai puternic decat alte creioane folosite. Am mai folosit si Burjois, dar prefer de departe Revlonul.

Walpu, frumoasa colectie ai tu acolo! (IMG:style_emoticons/default/debile.gif)
Ioanna, doar cateva?! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

This post has been edited by sweet_girl: Apr 26 2008, 02:05 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LostWhispers
post Apr 26 2008, 02:50 PM
Post #4





Musafir






Sa zic si eu niste pareri: am MAX FACTOR negru , JA DE , i love the colours dar nu tin deloc, de la MAC liliachiu imi place ca rezista si nu se intinde, mai folosesc in loc de creion un fard albastru f inchis clinique. Ma tenteaza de la DIOR un tus
La buze nu prea folosesc contur mai mult gloss.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Apr 26 2008, 04:53 PM
Post #5


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Mai am si eu o nedumerire existentiala legata tot de contur si creioane, dar pt sprancene. Mi le-a facut o cosmeticiana chiar superb, dar eram f foarte grabita si nu am mai apucat sa intreb ce si cum a folosit. Mie in alte randuri, mi-a iesit destul de catastrofal, paream foarte agresiva. Voi folositi? Exista vreo tehnica, ceva?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Apr 26 2008, 05:56 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Doar... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) , mai mult fac colectie, caci ma tenteaza unele nuante, dar de folosit...mai rar.
Si tus...deloc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
expose_yourself
post May 2 2008, 10:10 PM
Post #7


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 66
Joined: 29-September 06
From: Bucuresti
Member No.: 593



De obicei folosesc unul negru de la Chanel,nu ii stiu denumirea exacta acum..Imi place intensitatea negrului si consistenta lui,in sensul ca are o calitate de a parea ca tusul dupa ce este aplicat,cumva pare lichid.Poate de aceea nu rezista prea frumos pe pleoape:(
Acum am sa-l incerc pe cel de la YSL..Personal imi place cel mai mult felul in care arata dermatograful pe pleoape,comparand cu tusul..dar caut inca unul care sa reziste mai bine.
Sweet_girl,incearca sa estompezi dupa ce le-ai conturat cu ceva special sau chiar cu betisoare de bumbac,dischete demachiante..ca si cum le-ai sterge fara sa apesi prea tare.Ori..incearca fardurile acelea de la Sephora pentru sprancene,poate ca nu sunt asa intense.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post May 2 2008, 10:18 PM
Post #8


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



QUOTE(sweet_girl @ Apr 26 2008, 05:53 PM) *
Mai am si eu o nedumerire existentiala legata tot de contur si creioane, dar pt sprancene. Mi le-a facut o cosmeticiana chiar superb, dar eram f foarte grabita si nu am mai apucat sa intreb ce si cum a folosit. Mie in alte randuri, mi-a iesit destul de catastrofal, paream foarte agresiva. Voi folositi? Exista vreo tehnica, ceva?!


Trebuie sa fie foarte bine ascutit creionul si sa urmaresti linia sprancenelor trasand linii fine ca si cum ti-ai desena firicele de par. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
expose_yourself
post May 2 2008, 10:23 PM
Post #9


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 66
Joined: 29-September 06
From: Bucuresti
Member No.: 593



QUOTE(Pink Lemonade @ May 2 2008, 08:18 PM) *
Trebuie sa fie foarte bine ascutit creionul si sa urmaresti linia sprancenelor trasand linii fine ca si cum ti-ai desena firicele de par. :)


Wow..now that's technique!:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post May 2 2008, 10:39 PM
Post #10


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Da. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Ies foarte natural...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 12:04 AM