IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Locuinta de serviciu
lotte
post May 18 2007, 02:36 PM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 817
Joined: 7-May 06
From: Ro Mania
Member No.: 324



Dragele mele,

am nevoie de sfatul vostru, desi am raspunsuri clare.
Firma x a incheiat contract de inchiriere cu o persoana fizica.Plata chiriei este decontata cu dispozitie de plata in registrul de casa.
Contabila a inregistrat acest apartament ca fiind sediu secundar al firmei x, pe motiv ca altfel nu se pot deconta banii pe chirie.
Mai mult, vrea sa inregistreze acest sediu secundar si la Registrul Comertului.

Am fost la Administratia Financiara si la si Registrul Comertului, si mi s-a spus ca nu exista asa ceva, ce sa inregistrezi, ca angajatul x doarme acolo?Nu are legatura locuinta de serviciu cu sediul secundar.

Ma razboiesc cu aceasta contabila pe tema asta, si intre timp caut si o alta contabila.
Daca aveti opinii, mi-ar fi de mare ajutor.
Va multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 18 2007, 07:24 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Cred ca doamna ta contabila are lacune. Daca aia de la CC sau Reg au zis clar, daca finantelor le ajunge contractul de inchiriere... contractul de inchieriere inregistrat la administrartia financiara e de ajuns pentru decontare.

La registru mergi doar daca in respectivul loc iti faci punct de lucru. Si sa nu uitam ca la finante iti faci acte suplimentare pentru el doar daca depasesti 5 angajati care lucreaza, nu dorm acolo... eu asa stiam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th May 2024 - 05:52 PM