IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

28 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Meniu pentru saptamana viitoare vol. II, Idei pentru diversificare
kalua
post Apr 19 2009, 02:12 PM
Post #11





Musafir






Pentru mine Dobosul nu poate fi inlocuit cu nimic. (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Dar mananc atat de rar (si atunci, parca cat poti sa mananci?) incat nu-mi fac absolut nicio problema pentru ficatul meu.
Numai 5 blaturi? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Nu spuneai ca vrei sa faci chiar mai multe decat normal? Sau am visat?
Tin pumnii sa iasa o minunatie!

Cacao de aici e numai inchisa la culoare. Dar n-o prea stie lumea (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) pentru ca se spune cacao si la chestiile amestecate cu zahar si alte arome care se beau (Kaba, Nesquick, etc).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Apr 19 2009, 03:25 PM
Post #12


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



n-ai visat (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
am facut cantitate mai mare insa diametrul formei e mare si ca atare tot 5 mi-ai iesit (spre marea mea dezamagire) acum l-am facut si pe-al 6-lea
pun poza daca am cu ce (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

ce fain cu cacaoa, aici si cea care scriu ei pur 100% e foarte deschisa la culoare (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 20 2009, 12:07 AM
Post #13





Musafir






Am mancat niste jamon Jabugo (de porc negru) adus din Spania, ce minunatie! Eu sunt de-aia care indeparteaza grasimea, la sunca asta am mancat si grasime goala, are un gust de zici ca nu-i de pe lumea asta.

Maine se anunta 20-21 grade, cred ca fac iar salata de mezel proaspat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Apr 20 2009, 08:02 PM
Post #14


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



asa? deja mi-a luat-o razna imaginatia (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

ieri una dintre fete a adus o rulada de cascaval simpla simpla si buna tare: zice c-a pus 5 conserve de ciuperci (alea proaspete trebuie calite putin zic io), 500g mozzarella, 5 oua si vreo lingura de smantana. Se ruleaza in foi de foietaj, se da la cuptor pana se rumeneste foaia.
Se serveste cu smantana, eu fac diseara ca era tare buna asa calduta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 21 2009, 12:19 PM
Post #15





Musafir






Eu n-am mai facut aseara salata aia, ci una de paste. Azi cred ca jertfim niste carnaciori bernezi pe gratar.
Trebuie sa va povestesc despre aluatul de paine alba din care am facut fougasse, dar se poate face si baghete, chiar grisine din el. Se framanta neaparat cu mana, nu mult, dar e o tehnica speciala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Apr 24 2009, 02:44 AM
Post #16


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Am oripilat oala azi cand sufocat-o c-un ciolan afumat urias (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
fac fasole cu ciolan afumat, am mai facut zilele trecute niste chifle c-am ramas fara paine, muffine cu banane si nuca, maine fac snitele din piept de pui.

kalua sa ne povestesti iar eu prestez english muffin in w-end si in curand am sa fac si bagels sa vedem ce iese. Din cartea enciclopedie

muffinu e el (IMG:http://farm1.static.flickr.com/223/527675245_2b1c7c4767_o.jpg)

si bagelul el (IMG:http://www.istockphoto.com/file_thumbview_approve/1835009/2/istockphoto_1835009-locks-cream-cheese-bagel.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Apr 24 2009, 11:07 AM
Post #17


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Apropo de dobos, eu am facut vre-o sapte foi, da' tot mai mergeau vre-o 2. N-am apucat sa fac poza taiat ca l-am dus la socrella si acolo l-am mancat.
Din cate am vazut eu cam 1 ou, 1 ou jumate de foaie ar fi. Prea curand nu mai fac, probabil la Craciun, ca mi-a mancat jumate de zi.
Ieri ciorba de loboda si mamaliga cu branza si smantana.
Azi cred ca o pizza sau lasagne, ma dau pe mancaruri italiene. (IMG:style_emoticons/default/wub.gif) (IMG:style_emoticons/default/wub.gif)
Zic si eu povestea capacului la dobos e din cartea de bucate a Silviei Jurcovan. Se incalzeste foaia de dobos intreaga la cuptor cu usa deschisa. Zaharul ars se topeste si se ia de foc, cand foaia e calda se mai pune un pic pe foc mic daca s-a intarit zaharul ars si il aducem la forma lichida. Se pune foaia pe un platou, apoi se toarna zaharul ars si cu un cutit cu lama lata incalzita se intinde cu miscari rapide zaharul ars pe foaie, apoi cu alt cutit lat incalzit trecut prin unt se imparte foaia cu muchia cutitului nu cu partea ascutita intai in 4 sferturi si apoi fiecare sfert in 3 parti. Apoi se trece iar cutitul prin unt la fiecare felie si se taie fiecare felie cu totul. Tre' sa te misti extrem de repede cu taiatul feliilor pt. ca zaharul incepe sa se intareasca si devine cam nasol de taiat.

This post has been edited by Master of Norules: Apr 24 2009, 11:56 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 28 2009, 09:32 AM
Post #18





Musafir






Ieri am facut salata de mezel proaspat. Azi fac ceva peste, inca nu stiu de care si cum.
Maine facem mancare la comun, noi, cele care-si aduc mancare de acasa la serviciu. Adica fiecare aduce ceva si mancam la comun. Eu sunt responsabila cu dulcele, m-am gandit sa fac muffini cu rubarba/revent, ca acuma-i vremea lui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LostWhispers
post Apr 28 2009, 10:23 AM
Post #19





Musafir






Azi supa de galuste din gaina de casa, mai vreau sa incerc sa fac piept umplut cu legume, ciuperci si ceva cascaval ras si smantana dar mai intai ma uit pe la retete sa vad ce si cum. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)

Aseara vecina mea de jos a facut placinta cu mere, m a luat o pofta nici nu va imaginati ce bine miroasea, zici ca la mine in casa se facea placinta aia asa ca in weekend asta voi face. Eu rar sunt pofticioasa dar si cand mi se pune pata pana nu mananc nu mi trece. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Apr 28 2009, 10:42 AM
Post #20


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Mai ce e aia dobos? SI unde gasesc si eu reteta, ca inca nu m-am prins daca e dulce sau de mancare. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Multumesc anticipat (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

28 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:41 AM