IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Carduri bancare pentru cumparaturi online internationale, ce card alegem, de la ce banca si cum il folosim safely
Diana.
post Oct 23 2007, 02:02 PM
Post #11


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Taifunul e sub MasterCard.

(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Oct 23 2007, 02:51 PM
Post #12





Musafir






QUOTE(blu_dea @ Oct 22 2007, 10:50 PM) *
Forte,cat ai platit pt crearea cardului?Ai fost nevoita sa pui imediat bani pe el/o suma impusa de banca?

nimic (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Oct 23 2007, 03:52 PM
Post #13





Musafir






Walpu pai suna la Bancpost sa te lamureasca ei care e problema.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post Oct 24 2007, 11:48 AM
Post #14


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



QUOTE(Maàt @ Oct 23 2007, 03:02 PM) *
Taifunul e sub MasterCard.

(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


Ma gandisem si la treaba asta. Chiar am o parere buna despre banca asta momentan si o sa trec cat de curand pe acolo. Multam Di (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Oct 24 2007, 01:04 PM
Post #15


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



walpu you got yourself into trouble (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) . am facut si eu o data comanda pe strawberry si mi-a ajuns. cate emailuri am schimbat cu birlic ala din Hong Kong, cate telefoane la banci, nici nu mai stiu.

la fel, cu anuntul ala a inceput si la mine sfarsitul si sincera sa fiu am uitat cum am rezolvat. dar stai sa caut pe unde am postat atunci tot tambalaul, poate te ajut.

LE: Showul meu a fost asa:

ca raspunsul la emailul asta, eu le-am trimis (de n ori, ca ziceau ca nu au primit) extrasul de cont unde scria si adresa si tranzactia pentru ca banii erau luati din cont. Fiindca nu se schimba situatia cu nimic si devenisem disperata, am sunat la Provus Bucuresti 0040745022235 (serviciul care se ocupa de tranzactiile virtuale ale tuturor bancilor din Romania). Acestia au zis ca intr-adevar banii erau luati din cont si chiar ca Strawberry au mai incercat de cateva ori sa ia (noroc ca aveam bani potriviti...ma intreb daca aveam mai multi bani ii luau pe toti (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) ????) si mi-au dat adresa mea cum figura la ei in sistem...era compusa doar din stada si bloc si Bucuresti, fara alte detalii...Iar pe extras figureaza cu apartament, sector etc...Mi-au sugerat sa le scriu Capsunarilor adresa asta.

M-am dus apoi si la banca sa solicit sa rectifice adresa mea in sistem, dar desi am avut parte de multa bunavointa, nu se poate modifica tehnic felul in care apare scrisa adresa pe extrasul de cont (e un format al programului).

Pana la urma, dupa sapaturi (n-spe telefoane la banca) am aflat ce se intamplase: dupa ce dadusem eu comanda, Strawberry a luat banii din cont, cu acordul bancii evident. Apoi, peste cateva zile tot ei au pus banii la loc in cont (probabil era faza in care adresa mea era scrisa diferit de mine fata de extrasul de cont si pentru siguranta au pus banii inapoi). Aceasta trebusoara a avut ca consecinta faptul ca Banca Rom a tras concluzia ca tranzactie nu trebuie sa se efectueze si de fiecare data (din cele minim 5-6 incercari la 2 zile distanta) cand banca celor din HK incerca sa faca iar plata, ei o refuzau.

Deci Walpu, sper sa fii un caz mai fericit si sa nu treci prin asa ceva. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)


This post has been edited by claudia_electra: Oct 24 2007, 01:29 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Oct 24 2007, 05:31 PM
Post #16





Musafir






Clau, cam asa ceva e si la mine si dupa cum am citit pe internet si situatia multor persoane din intreaga lume. N-am ajuns inca la banca, merg maine sa vad de mi-au luat banii si cred ca da, si dupa atatea exchange-uri de mailuri cu hongkonghistii, sper macar sa raman fie cu banii, fie sa-mi trimita ce vreau. Fuck, eu nu credeam ca-s asa ai dracului, mai ales ca unele dintre noi au avut acces fara probleme. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

This post has been edited by walpurgik: Oct 24 2007, 05:33 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Oct 24 2007, 05:39 PM
Post #17


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



da, stiu, unele au avut noroc, dar eu nu prea. nu-mi doream decat banii inapoi, exact cum spui.

oricum dupa toata tevatura am ajuns sa dau bucuroasa pretul din magazin numai sa stiu ca am scapat cu capul intreg (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Oct 24 2007, 08:16 PM
Post #18


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



si mie mi-au trimis mailuri cerandu-mi adresa si nu mai stiu ce date. le-am trimis si nu am avut probleme. intr-adevar, din aceasta cauza mi-a intarzaiat prima comanda cam 2 luni.. dar dupa aia s-a rezolvat situatia.
eu am ING< dupa cum am mai spus pe aici.
banii vi=i pun inapoi, chiar printr-un singur mail trimis. am patit-o, nu a venit pachetul 2 luni si le-am trimis mail (asta pe la a3a comanda), mi-au pus banutii inapoi pe card si gata. singura problema este ca am pierdut cateva sute de mii (diferenta de schimb valutar).
cam asta e singurul risc...
mie mi se par super seriosi cei de la strawb.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Oct 25 2007, 10:41 AM
Post #19


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



nu zic ca fura pe fata, dar client service-ul lor lasa enorm de dorit. asta cred ca m-a enervat cel mai mult: eu ii scriam explicatii detaliate lui Jackie Chan ala, iar el cred ca nici nu le citea, ci baga emailul standard cu "address not matching bla bla" (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post Oct 25 2007, 12:46 PM
Post #20


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



Meg cum naiba tie iti par seriosi si iti intarzia comanda cate 2 luni cand ei spun ca-ti ajunge in max 10 zile???
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:03 PM