IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Fondul de ten - pro sau contra ?
afobia
post Jan 20 2008, 01:00 PM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



Ce parere aveti , fondul de ten poate 'dauna' pielii ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Jan 20 2008, 01:37 PM
Post #2





Musafir






eu sunt absolut pro! mai acopera un cos.un cearcan...uniformizeaza culoarea fetei...daca ma face sa ma simt mai bine...dc nu?
asta e...pana gasesti fondul de ten perfect ...care sa nu-ti usuce fata...sa nu-ti faca bube sau mai stiu eu ce....poate dura un pic...dar asta nu inseamna ca TOATE fondurile de ten dauneaza (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arissuca
post Jan 20 2008, 02:05 PM
Post #3


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



Foarte buna intrebarea! Mereu ma gandesc daca dauneaza sau nu, daca nu cumva imbatraneste tenul prematur. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Se spune ca fondul de ten actioneaza ca o bariera impotriva poluarii, radiatiilor, etc, care nu mai vin in contact direct cu pielea, dar stau sa ma intreb daca asta nu este doar o strategie de a promova produsul si daca anumite ingrediente cum ar fi oxidul de zinc nu accelereaza imbatranirea pielii.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 20 2008, 02:17 PM
Post #4


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



De ce tocmai oxidul de zinc?! (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Din cate stiu eu, este sunscreen ingredient eficient si este considerat neiritant.

Poate dauna clar foarte mult, daca nu e ceva de calitate!! Daca este bun, mie imi place sa cred ca actioneaza ca o bariera impotriva tuturor factorilor externi daunatori: praf, fum, poluare etc..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Jan 20 2008, 02:18 PM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



am intrebat si din cauza faptului ca eu cam folosesc fond de ten zilnic , nu neaparat ca as avea nevoie , dar asa m am obisnuit , mi se pare ciudat sa ies fara .. (IMG:style_emoticons/default/blink.gif) plus ca si eu am impresia ca protejeaza de praful de afara si blabla , insa .. stie cineva ceva sigur sigur despre fond de ten ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Jan 20 2008, 02:21 PM
Post #6





Musafir






eehh...pai daca e sa o luam asa,si crema de fata ar putea avea incrediente nocive...si orice produs cosmetic.... (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arissuca
post Jan 20 2008, 02:37 PM
Post #7


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



QUOTE(rozy @ Jan 20 2008, 12:21 PM) *
eehh...pai daca e sa o luam asa,si crema de fata ar putea avea incrediente nocive...si orice produs cosmetic.... (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)



Da, asa este, crede-ma ca si la asta m-am gandit (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Doar ca ma intrebam daca nu cumva proportia substantelor nocive pt ten nu e mai mare in fdt decat in cremele de fata (de exemplu toti colorantii aceia si particulele folosite pt a reflecta lumina, etc). Si mie imi place sa ma gandesc ca este ca o bariera pt tot praful si noxele din atmosfera, imi place ideea ca nu vin in contact direct cu pielea, cu crema pe care o folosesc zilnic, dar, la fel, as vrea sa stiu ceva sigur-sigur.

Despre oxidul de zinc, nu stiu sigur, informatia o am de la o farmacista (are vreo 80 de ani, poate ii joaca memoria feste, nu stiu ce sa zic (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 20 2008, 02:41 PM
Post #8


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



QUOTE(arissuca @ Jan 20 2008, 04:37 PM) *
Despre oxidul de zinc, nu stiu sigur, informatia o am de la o farmacista (are vreo 80 de ani, poate ii joaca memoria feste, nu stiu ce sa zic (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ).


Mai mult decat sigur..(IMG:style_emoticons/default/wink.gif) Sunt alte ingrediente nocive de care trebuie sa ne ferim..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Jan 20 2008, 05:06 PM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



Spunea rozy pe un alt topic de un fond de ten ca are niste substante dubioase in el .. pana la urma , ce nu ar trebui sa contina un fond de ten sau ce substante pot fi considerate dubioase intr ' un fdt ? (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Jan 20 2008, 05:20 PM
Post #10





Musafir






ma referam la substante comedogene sau care irita...si daca dai un search pe google la "substante comedogene" o sa-ti apara fix topicul pe de elady in care se vorbea despre ele..si este si o lista (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 10:21 PM