IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V  « < 4 5 6 7 8 >  
Reply to this topicStart new topic
> Retete pentru aperitive, gustari si antreuri, idei de hors d'oeuvre, entrée, antipasto, meze
Diana.
post Nov 25 2010, 11:17 PM
Post #51


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/Fagita/3-68.jpg)

Placinta taraneasca cu brinza, spanac si praz a la Diana
* 6-7 legaturi de spanac tinar, spalat bine de nisip
* 1 sau chiar 2 fire de praz (daca e subtirel)
* 4 oua
* 4 linguri gris
* 5 linguri ulei de masline pentru calit
* ulei de masline pentr uns folie
* un pachet de foi de placinta din comert
* piper proaspat macinat
* 400 grame brinza telemea sfarmata mare din furculita
* 100 grame brinza de vaci (dulce) sau crema de brinza (smintina insamintata)
* 1/3 lingurita praf de copt

Cum se face reteta de placinta cu spanac, praz si brinza
Incingeti cuptorul.
Spalati si zvinati bine spanacul. Taiat-il "din topor".
Curatati prazul si taiati-l in doua pe lungime si apoi julien (feliute subtiri).
Puneti uleiul de masline intr-o tigaie sau wok si lasati-l sa se infierbinte binisor.
Adaugati prazul si lasati-l sa se inmoaie, fara insa a se praji.
Cind s-a inmuiat (dupa cca 3-4 minute), puneti spanacul si lasati-l sa se inmoaie (2 minute).
Scoateti amestecul intr-un castron incapator si lasati-l sa se racoreasca un pic.
Puneti brinza, amestecati (sa nu fie amestecul foerbinte) si puneti ouale, praful de copt, piperul si grisul. Amestecati ca umplutura sa fie cit de cit omogena.
Luati tava mare, ce care vine o data cu aragazul, tapetati-o cu hirtie de copt.
Impartiti foile de placinta in 2, dupa ce opriti 3 foi. (cele mai frumoase si mai ntregi, care vin "on top".
Ungeti foile cu ulei de masline, una cite una si puneti-le una peste alta.
Dupa ce prima jumatate de pachet s-a terminat, puenti jumatate din umplutura si imprastiati-o cu o lingura sau furculita in tava, sa ajunga cam peste tot la fel (si pe la colturi).
Luati cealalta jumatate de pachet de foi de placinta si uneti-le una peste alta, ungindu-le pe fiecare cu ulei de masline.
Cind ati terminat, turnati restul de umplutura si apoi puneti oile (tot asa,o foaie unsa cu ulei, alta foaie, a treia foaie unsa foarte bine, nu va zgirciti! si gata), dati la cuptor.
Puneti tava cit de sus va permite cuptorul si lasati placinta acolo pentru cca 35 de minute, la foc mic.
Dupa 35 de minute verificati sa vedeti daca e facuta si rumenita. Daca mai trebuie (depinde de claitatea gazului si a aragazului) mai lasati-o citeva minute.
Scoyteti-o apoi din cuptor, pulverizati putina apa peste ea, aciperiti cu un servet curat si lasati-o sa ocoleasca tarlaua vreo 15 min, dupa care tataiati-o patrate mari si... pofta buna! Merge perfect cu un pahat de vin rosu, sec.

Se poate pregati si in zilele de post, cu dezlegare la lapte, brinza si oua.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jan 28 2011, 11:26 AM
Post #52


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Placinta cu carne si bere

- 1kg carne tocata, de preferat amestec porc si vita
- 1 pachet foi de placinta (recomand Bella)
- 6 oua
- 2 cepe marisoare
- 5 catei de usturoi
- sare si piper negru macinat
- cimbru uscat si macinat si orice alte condimente care va plac si credeti ca se potrivesc
- 500 ml bere de care va place, eu va recomand o bere mai amaruie - Newmarkt
- 5 linguri ulei

Lasam foile de placinta sa se decongeleze.
Tocam ceapa si usturoiul marunt si le calim in ulei. Adaugam carnea tocata si o lasam pe foc pana isi schimba culoarea si scade un pic zeama ce si-o lasa. Amestecati periodic pentru a evita lipirea compozitiei de fundul cratitei. Condimentati dupa gust. Cand este gata, opriti focul lasati carnea sa se raceasca.
Pregatiti o tava incapatoare si cu peretii inalti.
Intr-un bol incapator bateti bine ouale. Adaugati berea si amestecati bine. In reteta originala, data de o vecina, scria ca trebuie sa separ ouale si sa bat spuma albusurile apoi sa adaug galbenusurile si berea. Prima data asa am facut insa a doua oara am batut ouale intregi si apoi am amestecat cu bere. Nu a fost nici o diferenta notabila in rezultatul final, deci linistite puteti alege "scurtatura".
Foile de placinta le desfaceti cu grija si le impartiti in trei.
Intindem in tava prima parte de foi. Peste ele punem jumatate din carnea calita. Acoperim cu a doua parte de foi, care la randul lor vor fi acoperite de a doua jumatate de carne calita. Intindem si ultimul rand de foi de placinta, apoi cu un cutit bine ascutit taiem placinta in bucati (patrate sau romburi, dupa imaginatia si preferinta fiecaruia). Turnam peste placinta compozitia de oua si bere si lasam tava pe masa cel putin 20 minute si cel mult 30.
Incingem cuptorul.
Dupa ce a trecut timpul de odihna si imprietenire, bagam tava la cuptor, pe raftul de sus, la foc moderat. Este gata cand deasupra s-a format o pojghita aurie. Timp aproximativ: 40 minute.
Este foarte buna atat calda cat si rece.
Pofta buna!

PS. Se pot adauga in carne si ciuperci, pentru cine are, doreste sau pofteste.

This post has been edited by Teocris: Jan 28 2011, 11:28 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 28 2011, 11:27 AM
Post #53


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Suna atita de bine, ca m-a apucat oftatul...
Multam fain, Teo, o pun pe lista de prioritati! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jan 28 2011, 11:29 AM
Post #54


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Lasa oftatul si apuca-te de treaba! Ai promis poze!!!! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 28 2011, 11:35 AM
Post #55


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mai am inca placinta cu carne in frigider, insa jur ca in maxim 2 saptamini, prestez! Ai nitica ingaduinta! (IMG:style_emoticons/default/pls.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jan 28 2011, 11:55 AM
Post #56


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Hai sa treaca de la mine (IMG:style_emoticons/default/king.gif) Dar sa nu lasi reteta fara poze, da?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 28 2011, 12:19 PM
Post #57


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu, promit solemn ca nu o las. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Jan 28 2011, 01:11 PM
Post #58


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



I'm in too (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Jan 28 2011, 01:30 PM
Post #59


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Fuck!! Crek fac si eu in weekendul asta (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Vaii ce bine sunaa!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 30 2011, 08:17 PM
Post #60


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/1myfood/4-pate-de-ficate-de-porc.jpg)
Pate de ficat facut in casa
Imi era ofta de pate. Si cum ce am cumparat ultima data era o masa gri, nasparile si fara gust, care lasa pe cerul gurii o urma de seu cu vagi arome de E-uri si aditvi, am ajuns rapid la concluzia ca mai bine prestez eu unul. Am aruncat un ochi intr-o carte de bucate ca sa ma asigur ca ce aveam eu sa fac e ok si am purces.

Ingrediente
- 1 pachet de unt gras (+65% grasime)
- 400-500 grame ficat porc taiat felii subtiri (congeleaza cca 20-30 minute ficatul inainte ca sa il poti taia felii foarte subtiri)
- 1 ceapa
- cca 100 ml lapte
- sare
- piper proaspat macinat

Ustentile: - un wok, un blender sau robot de bucatarie sau o masina de tocat

Cum faci
Tai ceapa mic. Pui 1/4 pachet de unt in wok si il infierbinti (atentie sa nu se arda) si pui sa se inmoaie ceapa taiata mic.
Cind s-a facut aporoape transparenta, pui ficatul si amesteci. Lasi la foc mic. Adaugi 50 ml lapte fierbinte si lasi sa fiarba cu capac cca 35 minute. Trebuie sa fie foarte bine facut.
Cind e gata il lasi sa se rfacoreasca. O data ajuns la temperatura camerei, bagi ficatul in robot, laolalta cu restul de unt (si el la temepratura camerei) taiat in bucatele mici. Blenduiesti bine, sa iasa cremos si adaugi putin lapte caldut, cca 50 ml, paote chiar o idee mai mult, cit sa iasa o crema usor tartinabila.
Sarezi si piperezi, amesteci si pui intr-un vas.
Se pastreaza in frigider, intr-un recipent inchis sau intr-un blo acoperit cu folie alimentara (ca sa nu oxideze sau sa faca crusta).
Se poate consuma imediat cu rosii, castraveti poastepti sau murati, gogosari murati. E un deliciu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pages V  « < 4 5 6 7 8 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 02:39 PM