IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Tindeti sa ii judecati pe cei din jur?
Philia
post May 26 2007, 08:10 PM
Post #1


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



TIndeti sa ii judecati pe cei din jur prin prisma propriilor experiente?

Ideea mi a venit in urma topicului "a fi sau a nu fi amanta?"
si apoi am stat si m am gandit.multi dintre noi tindem sa judecam.
am luat drept exemplu cazul celebrei monica columbeanu.de ce toata lumea a aruncat cu pietre,datorita diferentei de varsta?
pana la urma,din vechime se tot spune ca dragostea nu are varsta?si atunci....?

un alt caz interesant,mi se pare ca e reprezentat de fetele de 16 ani care raman insarcinate si toata lumea spune:"vaaai,dar eu la varsta ei ma jucam inca cu papusile...."
e adevarat ca nu e o chestie normala,sau cel putin teoretic,e anormal.in zilele noastre.
de ce mai judecam,in loc sa o sprijunim in vreun fel.
de ce preferam sa o condamnam,sa o blamam?

mie imi palce proverbul acela:"cel nevinovat sa dea cu piatra"
pentru ca nu cred ca este vreo persoana fara de greseala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
Diana.
post May 26 2007, 09:13 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Sa iti spun eu, Poke, ce si de ce mi se pare anormal:
- o fata gravida la 16 ani; da, e anormal; o fata la 16 ani nu este matura nici psihic, nici pe deplin fizic; de unde posibilitatea intretinerii unui copil? Un copil e "usor" de facut: citeva minute sau ore de "zbenguiala" si gaaata... "problema" e rezolvata.
- droguri: vai de capul nostru daca nu sintem in stare sa facem diferenta intre realitate si iluzie; vai de capul nostru ca nu sintem destul de puternici sa acceptam realitatea si vai de capul nostru ca in loc sa incercam sa schimbam ceva, ne "refugiem" in substante care ne fac creierii varza.
... degradare a societatii din lipsa adevaratelor valori care ne fac sa fim OAMENI, din lipsa promovarii ideilor si preceptelor care ne deosebesc de animale... da, din pacate da.
Nu cred ca blamam; nu blamez fata de 16 ani care face un copil; nu il blamez pe adolescentul care se dregheaza; ii blamez insa pe parintii care nu au fost in stare sa isi creasca copiii cum trebuie.
Blamez mass-media care face valuri in jurul non-valorii si a unor "personaje" ajunse prin jocul intimplarii "importante".
Blamez neprofesionalismul celor care se pling in media ca toate o iau razna dar care nu realizeaza ca toate aceste aspecte sint rezultatele a ce a facut chiar ea prin reprezentantii ei in ultimii ani.
Si a ce nu a facut societatea romaneasca, incepind cu familia si terminind cu tot sirul de guverne (fara exceptie!) care s-a perindat pe la putere de-a lungul anior dupa 1989...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
pokemon   Tindeti sa ii judecati pe cei din jur?   May 26 2007, 08:10 PM
Kitten   well..... aici cred ca e o disputa intre valorile ...   May 26 2007, 09:03 PM
Diana   Sa iti spun eu, Poke, ce si de ce mi se pare anorm...   May 26 2007, 09:13 PM
Kitten   acum mi-am dat seama ca nu am raspuns la intrebare...   May 26 2007, 09:19 PM
contraste   "- o fata gravida la 16 ani; da, e anormal; o...   May 27 2007, 07:10 AM
Diana  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 09:38 PM