IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Probleme, probleme si iar probleme, Deseori in viata ne intrebam oare cand toate problemele se vor termina
claudia_electra
post Oct 6 2008, 08:46 PM
Post #21


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



esti cam radicala, rozy, dar banuiesc ca o iubesti totusi...gandeste-te ca la un moment dat o sa o pierzi si ai sa regreti gandurile astea...:-(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 6 2008, 09:54 PM
Post #22





Musafir






rozy, cine stie ce baba si mai nebunelea o sa fii chiar tu. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Cred ca v-am mai spus, o colega de-a mea scrie in caietul vietii ei ce tampenii face taica-sau (care are vreo 85 de ani) ca sa nu le uite si sa n-o apuce si pe ea dintr-astea mai incolo. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Oct 6 2008, 10:09 PM
Post #23





Musafir






Pai la cum evolueaza lucrurile, sunt convinsa ca nu o sa ajung bine (IMG:style_emoticons/default/wacko.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Oct 6 2008, 10:30 PM
Post #24





Musafir






rozy, in primul rand invata sa nu le mai iei pe toate asa personal (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Gandeste-te ce trist si frustrant o fi, sa ajungi la o anumita varsta la care : te dor toate cele, copiii sunt mari si nu mai au nevoie de tine, nepotii la fel, te simti exclus din comunitate si simtit ca ti-ai pierdut scopul in viata care mai pana acum cativa ani iti era f clar, simti ca ti se apropie sfarsitul si ti-au ramas atatea nefacute, nerostite, etc etc
De multe ori oamenii devin agresivi si uraciosi tocmai pt ca habar nu au sa isi gestioneze aceste trairi pe care le au si care nu sunt deloc placute.
Daca vrei sa o ajuti pe buni sa nu mai fie asa, ajut-o in primul rand sa simta ca are un rol in viata ta. Roag-o sa te invete ceva ce numai ea stie (sa cosi, sa faci o prajitura, vezi tu...ceva de care stii tu ca e ea mandra ca face bine), sau ia-o asa la oha "Buni si ia povesteste-mi, pe vremea cand erai tu de varsta mea, cum era? ce faceai? cum se proceda in cutare situatie?" Sa o vezi atunci cum se lumineaza toata la fatza si e numai lapte si miere. Dar ai grija...ca daca ii administrezi suficient de mult timp tratamentul asta risti sa devii nepoata ei preferata (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Oct 6 2008, 10:41 PM
Post #25





Musafir






Bun, am incercat sa ma gandesc la ea asa,dar bunatatea mea nu poate tine mai mult de 2 zile. Poate nu stiti toate,dar stam impreuna. OK? ok.... Boooon
Si ZILNIC am parte de urmatoarele:
-aproape de fiecare data cand ies din casa sunt intrebata unde ma duc si ce sa fac, si cu cine
- treburile prin casa tre sa le fac cand vrea ea!!!
-vrea sa stie totul,despre tranzactii bancare,impozite,radieri si toate treburile d-astea,pe care normal ca nu le intelege si ar trebui sa stau sa-i explic
-pe langa faptul ca vrea sa stie toate cele despre mine,acum vrea sa stie si totul despre prietenul meu:cand vine la mine,de ce vine numai in anumite zile,daca munceste si de la ce ora,si de ce uneori mai tarziu,daca se duce la cursuri etc
-si mai nou, duda: de ce are el cheie,ca daaaaca intra noaptea cu golani peste mine,sau doamne fereste!! peste ea (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)
Repet,zilnic,si pe un ton ridicat ca nu aude,si mai tre sa repet uneori si de vreo 3 ori
Ex: "-Unde te duci?
-La sala
-La tzaraaa? Ce sa faci la tara?
- La saaaalaaaa
-Nu inteleg....
-La spoooort!!
Q.E.D? (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 7 2008, 12:08 AM
Post #26


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Rozy, citi ani are mamaie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 7 2008, 07:56 AM
Post #27


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Nu-i greu de vazut ca tu esti centrul intereselor ei si, totodata, legatura cu lumea exterioara. Si banuiesc ca nu e floare la ureche sa accepti intruziunea unui varstnic in viata ta, dar ajung si eu sa repet vorbele lui Angel. Gestioneaza situatia altfel!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Oct 7 2008, 08:40 AM
Post #28





Musafir






Mamaie are 79 de ani (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DR_de_suflete
post Oct 8 2008, 12:49 PM
Post #29


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 16
Joined: 1-October 08
Member No.: 4,895



Maat, imi cer scuze pentru raspunsul meu intarziat.
Dupa parerea mea pot fi 2 variante:
Ori prietenul nu se mai simte atras de fata si incearca sa se eschiveze, sau fata poate exercita o anume presiune asupra lui.
Evident ca baiatul nu va recunoaste ca ar avea o problema, cu atat mai putin ca se simte presat, pentru ca este orgolios.
Sfatul meu ar fi, ca modul de abordare al fetei (preludiul) sa fie mai intens; daca acest lucru este ceva care amandoi si-l doresc (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Rozy, referitor la bunica ta, poate ca ar trebui sa fii mai intelegatoare, dansa fiind foarte in varsta ii este greu sa inteleaga anumite lucruri, incearca sa i le explici frumos, fii rabdatoare, fiindca ea sigur te iubeste si nu-ti vrea raul, asta sa nu uiti niciodata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Oct 8 2008, 10:17 PM
Post #30


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Offf rozy, asa am facut si eu cu strabunica...nu era ea atat de bagareata, dar se cam sclerozare saracuta...si eu imi cam pierdusem rabdarea cu ea...si crede-ma, cand n`o mai fi, o sa-i duci doru`...si nu numai ei, ci cicalelilor ei si curiozitatiilor ei...o sa vezi...incearca sa nu faci greseala mea...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 5th June 2024 - 11:06 AM