IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  « < 7 8 9  
Reply to this topicStart new topic
> Probleme, probleme si iar probleme, Deseori in viata ne intrebam oare cand toate problemele se vor termina
ana13
post Dec 24 2009, 12:02 AM
Post #81


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 18-December 09
Member No.: 7,654



QUOTE(bebe_maria @ Dec 23 2009, 04:50 PM) *
Ana musulmanii poate mai mult decat alte religii respecta femeia mult prea putin, in mintea lui probabil ca nici nu isi da seama ca face ceva rau inselandu-te si purtandu-se asa cu tine pentru ca a crescut cu ideea ca femeia trebuie sa fie supusa, sa asculte de barbat, sa stea cuminte acasa iar el are dreptul sa faca orice vrea doar pt ca e barbat. Crede-ma ca n-ai nici o sansa sa schimbi astfel de conceptii, el pana la urma tot o sa te lase pt ca asa cum ti-a tot zis, vrea una de-aceeasi religie cu el, cu tine doar se distreaza pana atunci... e pacat de tine, deja ai inceput sa te schimbi tu si nu in bine. Iti place de tine asa? Iti place ce reactii ai, ce simti, ce ai devenit? Relatia in care esti te-a transformat in ceva trist si urat, trebuie sa iesi din ea ca sa-ti revii.





Va multumesc tuturor pentru sprijin si pentru ca ma ajutati sa realizez ca ce se intampla cu mine acum nu este vina mea, asa cum credeam ,si ca trebuie sa ies din aceasta relatie exact cum ma gandeam deja dar imi era teama ca voi face un pas gresit, de aceea v-am cerut parerea , o respect si sper ca in cel mai scurt timp sa revin cu un mesaj ca sunt bine singura.


Inca o data, va multumesc

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ana13
post Jan 10 2010, 02:56 AM
Post #82


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 18-December 09
Member No.: 7,654



 Buna dragi prieteni...Astazi am intrat din nou pe site sa va spun ca am reusit sa fac pasul si sa ma despart de persoana despre care va vorbeam,motivul..de fapt motivele sunt cele spuse deja plus inca ceva,care de fapt m-a si determinat sa stopez.. citez "femeile sunt inferioare,la ce sa ma astept de la tine..doar esti femeie..." si "esti un nimeni".

Saturatia fiind de mult atinsa, asta a fost picatura, vreau sa va spun ca, am prietenii aproape, am parintii si rudele,toata lumea vrea sa ma sustina in hotararea mea, in schimb..este extraordinar de greu pentru ca el acum incearca sa ma faca sa simt vinovatia pentru ruptura, incearca "sa ma ierte" si sa trecem peste acest impas, sa imi spuna lucrurile pe care mereu am vrut sa le aud, cum ar fi te iubesc, esti cea mai frumoasa femeie,esti cea mai desteapta, ai dreptate , asa este am gresit,te rog iarta-ma...etc..ba sunt eu de vina, si ma acuza, ca sa ma intorc din vinovatie, ba este el, si sa il iert, sa ma intorc macar din mila..

Ce sa fac eu in aceasta situatie? Sa iert si sa iau de la capat toata nebunia? Sau sa merg mai departe cu acest gol in stomac, in suflet..sunt terminata psihic..si chiar ma gandesc serios sa merg la cateva sedinte de terapie.

As vrea sa va aud parerea..oricui..oricand...sa aflu daca am procedat bine,am 23 de ani, muncesc de la 17, nu e prima mea relatie,sunt o femeie foarte atragatoare,si nu exagerez deloc..am fost model acum 3 ani, si inca intorc barbatii capul dupa mine... sunt comunicativa,sociabila,dar totusi m-am blocat si ma comport ca un copil de 2 ani putin retardat mintal..

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Jan 10 2010, 03:52 AM
Post #83


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Ana, eu te felicit pentru puterea de lua o astfel de decizie, si imi inchipui ca nu iti este usor (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) . Daca esti hotarata sa faci pasul asta atunci eu zic sa-l faci pana la capat, taind orice legatura cu el... schimba-ti telefonul, ocoleste prietenii comuni, locurile unde ai putea sa-l intalnesti.
Ceea ce face el este santaj sentimental, nu vrea sa te piarda si incearca in toate felurile sa te opreasca... asta nu inseamna ca te iubeste. Atunci cand iubesti pe cineva trebuie sa ii porti respect si pretuire. (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)
Orice om care a ubit simte acel gol in suflet... Concentreaza-te o vreme doar pe tine. Incearca sa nu te mai gandesti la el. Du-te si la terapie daca simti nevoia dar in primul rand incearca sa faci lucruri care iti fac placere sau care te ajuta sa te dezvolti ca persoana pentru o vreme. Si in nici un caz nu te arunca in alta relatie acum... (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Jan 10 2010, 07:01 AM
Post #84


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



QUOTE(ana13 @ Jan 10 2010, 03:56 AM) *
 Buna dragi prieteni...Astazi am intrat din nou pe site sa va spun ca am reusit sa fac pasul si sa ma despart de persoana despre care va vorbeam,motivul..de fapt motivele sunt cele spuse deja plus inca ceva,care de fapt m-a si determinat sa stopez.. citez "femeile sunt inferioare,la ce sa ma astept de la tine..doar esti femeie..." si "esti un nimeni".

Saturatia fiind de mult atinsa, asta a fost picatura, vreau sa va spun ca, am prietenii aproape, am parintii si rudele,toata lumea vrea sa ma sustina in hotararea mea, in schimb..este extraordinar de greu pentru ca el acum incearca sa ma faca sa simt vinovatia pentru ruptura, incearca "sa ma ierte" si sa trecem peste acest impas, sa imi spuna lucrurile pe care mereu am vrut sa le aud, cum ar fi te iubesc, esti cea mai frumoasa femeie,esti cea mai desteapta, ai dreptate , asa este am gresit,te rog iarta-ma...etc..ba sunt eu de vina, si ma acuza, ca sa ma intorc din vinovatie, ba este el, si sa il iert, sa ma intorc macar din mila..

Ce sa fac eu in aceasta situatie? Sa iert si sa iau de la capat toata nebunia? Sau sa merg mai departe cu acest gol in stomac, in suflet..sunt terminata psihic..si chiar ma gandesc serios sa merg la cateva sedinte de terapie.

As vrea sa va aud parerea..oricui..oricand...sa aflu daca am procedat bine,am 23 de ani, muncesc de la 17, nu e prima mea relatie,sunt o femeie foarte atragatoare,si nu exagerez deloc..am fost model acum 3 ani, si inca intorc barbatii capul dupa mine... sunt comunicativa,sociabila,dar totusi m-am blocat si ma comport ca un copil de 2 ani putin retardat mintal..


Ana, nu te baza pe cuvinte ci pe fapte. Cum s-a comportat cu tine? De ce te-ai mai intoarce in cosmarul in care ai fost? O sa fie greu o perioada, o sa te tot sacaie pt ca nu suporta sa piarda, sunt sigura ca mandria i-a fost ranita defapt ea este cea care il determina sa iti spuna exact ceea ce vrei sa auzi. Ce cauti intr-o relatie fara viitor? Nu e ca si cum prezentul ar fi asa de minunat incat sa merite sa stai cu el desi poti sa fii ferm convinsa ca impreuna n-o sa ramaneti. Si chiar daca prin absurd ati ramane, esti sigura ca vrei sa fii nevasta de musulman? Nu e deloc usor, incet incet te-ar trage catre obiceiurile lui, ai ajunge sa transformi in ceea ce isi doreste el si sa fii nefericita sau sa va certati pentru ca nu esti ceea ce are el nevoie si iarasi sa fii nefericita. Chiar daca mai au relatii musulmanii au pretentii mari de la cea cu care se casatoresc.
Of Ana, mergi mai departe cu decizia pe care ai luat-o, nu da inapoi acum, e pacat de ceea ce ai reusit.
Lasa-l sa isi gaseasca pe cineva care sa-l iubeasca si accepte asa (defect) cum este si da-ti si tie sansa de a fi cu un om care oricat de suparat ar fi nu te-ar insulta si nu te-ar insela si desconsidera cum face el.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
charlie
post Jan 10 2010, 08:44 AM
Post #85


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 126
Joined: 10-March 09
From: FFM
Member No.: 6,040



Draga Ana, vorbesc din experienta si am un sfat pentru tine: LASA-L!

Din pacate am fost si eu tot cam pe la virsta ta intr-o situatie similara si regret si acum ca mi-am pierdut citiva ani frumosi din tineretea mea cu un monstru sentimental. Trebuie sa recunosc insa ca decizia mea de atunci a fost sa aleg calea cea mai simpla: dupa ce l-am parasit am si inceput sa ma vad cu altcineva, in spiritul vorbei "cui pe cui se scoate". Cind am vazut ca sint tratata altfel, m-am intrebat: ce a fost in capul meu?!

Nici nu te mai gindi, iesi din relatia asta IMEDIAT, pentru ca - daca nu s-a intimplat inca - ai sa ramii cu sechele care vor disparea mult mai tirziu. Nu te lasa impresionata de reactia lui de acum, cind spune ca te iubeste, etc., el nu vrea sa piarda pentru ca este orgolios. Vei vedea, ai sa cunosti pe cineva care o sa-ti ofere pe linga "te iubesc" si respect, admiratie, prietenie. Exista si barbati adevarati!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kryss_10
post Jan 10 2010, 12:38 PM
Post #86


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,153
Joined: 14-March 09
From: The moon
Member No.: 6,083



Bravo Ana!ma bucur ca ai putut sa fii tare si sa iei aceasta decizie.daca ai luat-o acum mergi pana la capat!nu renunta pentru ca nu o sa se schimbe in veci!exista multi barbati care stiu sa se poarte intradevar cu o femeie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 10 2010, 01:50 PM
Post #87


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ana, foarte bine ai facut ca l-ai parasit.
In ceea ce privete reactiile lui de dupa, o sa iti spun doar un singul lucru:Lupu`si schimba parul, dar naravul, ba!
Iubita, sa fii fericita! Iar fericirea ta nu are nici o tangenta cu un asemenea om.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ana13
post Jan 10 2010, 05:56 PM
Post #88


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 18-December 09
Member No.: 7,654



 Va multumesc pentru sustinere, am o prietena care este de parere ca in astfel de situatii internetul este de un real ajutor, vad ca are dreptate, si este cat se poate de adevarat ca m-ati ajutat foarte mult, dimineata imi e extraordinar de greu, niste sentimente groaznice am,in schimb in restul zile sunt ok, si daca ma ajuta bunul Dzeu sa trec de perioada asta, probabil in curand o sa va povestesc ce iubit minunat mi-am gasit si cat de fericita pot fi pe viitor:)


sper sa am ocazia pe viitor sa va intorc acest bine pe care l-ati facut, doar cu ajutorul cuvintelor,sper sa fiu si eu acolo pentru voi dar sper numai la bine, sa nu aud povesti ca a mea:) Multumesc

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Jan 10 2010, 06:31 PM
Post #89


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Te asteptam cu mare drag si pe la alte subiecte. (IMG:style_emoticons/default/friends3.gif)
Incearca dimineata sa te trezesti cu niste melodii foarte optimiste, pe mine ma binedispun mereu. (IMG:style_emoticons/default/dance.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  « < 7 8 9
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th May 2024 - 05:40 AM