IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Pieptanaturi, frizuri si coafuri pentru fetite de varsta scolara, Ingrijirea parului pentru fete de varsta scolara
FloareDeIris
post Dec 23 2010, 07:59 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 31
Joined: 26-November 08
Member No.: 5,410



Domnisoarei mele (clasa6-a) i-a fost facuta observatie la scoala ca umbla cu pletele cam neglijent....sunt cu gura pe ea,si cand e vorba de impletit codite,sau facut 2 cozi de cal mereu obiecteaza...
ce e atat de greu sa iti piepteni parul cu grija ,si sa il prinzi la scoala?

cu fetele voastre cum e ??

SARBATORI FERICITE !!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Dec 24 2010, 01:17 PM
Post #2


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Eu nu vad motivul penru care ar trebui sa isi prinda parul la scoala, un par lasat liber, piepanat si aranja mi se pare foarte decent.. (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)
Mai stiu eu niste povesti unde o profesoara o teroriza pe o fetita ce avea parul cret de la natura sa si-l indrepe, spunand ca si-l facea special asa... Creepy! (IMG:style_emoticons/default/blink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Dec 24 2010, 03:24 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



Eu cred ca un par ingrijit, frumos aranjat in codite, simple sau impletite, e mult mai potrivit pentru fetite la scoala.
Un par lasat liber, oricat de bine este pieptanat acasa, se va ciufuli si se va umple de praf la scoala, pe parcursul orelor de curs. Va arata destul de neingrijit dupa numai 1-2 ore de curs. Iar ca o fetita-eleva sa stea in ficare pauza sa si-l perie/pieptene, nu mi se pare ok. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Sa-ti irosesti putinele minute de pauza sa-ti perii parul e aiurea, plus ca nu e igienic sa stai cu mana prin par tot timpul, cu pieptenele si apoi cu mana pe mancare.
Sper sa nu fi suparat pe cineva cu aceasta postare. Desigur e doar o opinie si se stie ca in fond, fiecare procedeaza asa cum crede ca e mai bine. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo-Anna
post Dec 24 2010, 03:31 PM
Post #4


Invincitus
*****

Group: Obsedat
Posts: 959
Joined: 26-April 10
Member No.: 8,431



Tunde-o si gata (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 24 2010, 04:46 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si eu subscriu la ce a spus Valentina. In plus, cind scrie sau citeste - copiii au tendinta asta- parul le pica aiurea si un breton mai lung, de exemplu, va deranja. De-aia se poarta panglicutele. Sa tea parul frumos, fara sa deranjeze. Asta daca nu e parul prins in codite. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Plus ca virsta de fetita cu codita nu e o chestie peste care se poate trece. IMHO.
Aveam si eu citeva profesoare care ma banuiau ca mi-as decolora parul dupa vacanta d evara- insa eu sint blonda de cind m--o facut mama si mi se decolora de la soare si mai mult vara. In plus, cind m-am tuns scurt intr-a noua, parul meu s-a incretit brusc - inainte, lung, era usor ondulat - asa ca am mai auzit voci ca m-as fi facut permanent. Insa nu le-am bagat de seama. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FloareDeIris
post Dec 24 2010, 06:05 PM
Post #6


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 31
Joined: 26-November 08
Member No.: 5,410



elevele din ziua de azi fac atata tam-tam pe chestia asta,cand eram noi eleve nu comentam atata....si pe langa coada de cal ,sau impletita purtam si pampoane !!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 24 2010, 06:30 PM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



... Si ce pampoane! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Dar era frumos. Daca nu ar fi fost asa, ce am fi povestit acum? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Dec 25 2010, 04:06 AM
Post #8


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Vremea noastra era vremea noastra, nu e vremea lor (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .
Intreab-o pe ea cum ii place sa-si faca parul? Daca nu-i place prins/impletit/cu agrafe/cordeluta poate vrea sa se tunda scurt/mediu. Bretonul ajuta mult, ia din parul care ar cadea pe fata si in ochi in timp ce scrie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .

Go to the top of the page
 
+Quote Post
FloareDeIris
post Dec 25 2010, 06:00 PM
Post #9


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 31
Joined: 26-November 08
Member No.: 5,410



QUOTE(Globetrotter @ Dec 24 2010, 01:17 PM) *
Eu nu vad motivul penru care ar trebui sa isi prinda parul la scoala, un par lasat liber, piepanat si aranja mi se pare foarte decent.. (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)
Mai stiu eu niste povesti unde o profesoara o teroriza pe o fetita ce avea parul cret de la natura sa si-l indrepe, spunand ca si-l facea special asa... Creepy! (IMG:style_emoticons/default/blink.gif)


chestia e ca la scoala fetitei mele,au reguli zic eu bune,sunt de acord cu ele,adica o tinuta adecvata,uniforma,plus ca in regulament sa arata ca tinuta elevilor trebuie sa fie decenta,aici incluzand si aspectul podoabei capilare,etc. Nimic iesit din comun,adica sa nu fie in ochi/fata,ci strans/legat ...atata tot
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FloareDeIris
post Dec 26 2010, 01:07 PM
Post #10


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 31
Joined: 26-November 08
Member No.: 5,410



QUOTE(Diana @ Dec 24 2010, 04:46 PM) *
Si eu subscriu la ce a spus Valentina. In plus, cind scrie sau citeste - copiii au tendinta asta- parul le pica aiurea si un breton mai lung, de exemplu, va deranja. De-aia se poarta panglicutele. Sa tea parul frumos, fara sa deranjeze. Asta daca nu e parul prins in codite. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Plus ca virsta de fetita cu codita nu e o chestie peste care se poate trece. IMHO.
Aveam si eu citeva profesoare care ma banuiau ca mi-as decolora parul dupa vacanta d evara- insa eu sint blonda de cind m--o facut mama si mi se decolora de la soare si mai mult vara. In plus, cind m-am tuns scurt intr-a noua, parul meu s-a incretit brusc - inainte, lung, era usor ondulat - asa ca am mai auzit voci ca m-as fi facut permanent. Insa nu le-am bagat de seama. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


Sunt total de acord cu tine Diana ,si cu Valentina de altfel.Pentru eleve cu parul putin mai lung,asa e si normal sa fie aranjat,asta tot incerc sa o fac sa inteleaga si pe fiica-mea. Ea a crescut cu parul scurt,asa mai baieteste,dar acum de catva timp si-a dorit sa-si lasa parul lung,OK,e frumos si asa,dar i-am atras atentia,ca trebuie sa si-l ingrijeasca corespunzator,mai ales pentru scoala. Mai ales ,ca are o tona (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) de par, e drept,usor ondulat, pana la jumatea spatelui,si e si foarte des,bogat. Inteleg ca ii place cu parul desprins,dar la scoala nu e cea mai buna idee. Noroc ca nu am lasat-o cu breton,e mai usor asa....I-am cumparat cordelute de toate felurile,dar nu prea vrea sa le poarte la scoala....Cu chiu cu vai am mai reusit sa o fac sa isi pieptene dimineata pt.scoala ,o coada de cal ,si aia neglijenta,daca nu i-o fac eu (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) ...si ce face fata mea odata ce e la scoala ? primul lucru e sa scape de elastic (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) .Nici nu ma mir ca diriginta i-a facut observatii in mod repetat,m-am simtit eu prost pana la urma,plus ca si mama mea a fost cadru didactic,deci am crescut si eu intr-o oarecare disciplina si respect vis-a-vis de institutia scolii.
Sa se tunda mai scurt nici nu vrea sa auda,ea ar vrea chiar mai lung...Sincer m-am cam saturat de atatea mofturi pe tema asta, ieri ,de Craciun,inainte de a merge la biserica,i-am prins parul in doua cosite impletite asa cum mi se pare normal pentru 12 ani,ca doar e inca o fetita. Are arhisuficient "material" (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) pentru 2 cozi groase,asa ca ii vine numai bine. I le-am facut exact ca in poza:

(IMG:http://www.zhuaker.com/bbs/attachments/month_1003/100305135920d99814fa6a4037.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:51 PM