IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Emo-Kids: moda sau pericol?, Un articol de LXN
lxn
post May 14 2008, 08:14 PM
Post #11





Musafir






Laryssa, acum am editat, mi-au picat ochii pe cautarea google facuta de Diana si de aia am scris de 15 metode. De fapt, ala era un site care lua in ras treaba asta, insa exista site-uri de care am auzit ca descriu metode de sinucidere si am auzit de copii care le studiaza cand iau astfel de decizii :|
Go to the top of the page
 
+Quote Post
splendora
post May 14 2008, 08:16 PM
Post #12


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 325
Joined: 2-May 07
Member No.: 1,565



QUOTE(Maàt @ May 14 2008, 08:09 PM) *
Splendora, nu poti invinovati un copil si nu-l poti face "cretin" pentru ca nu are parte de indrumarea parinteasca de care are nevoie. E absurd! (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Copiii aceia sint niste victime, nu sint "cretini".


Ii pot face pt ca stiu despre ce vorbesc. Sunt departe de a fii victime. Si cine zice ca sunt victime, as vrea sa stiu la ce se refera. Nu le lipseste nici indramuarea parinteasca, nici bani, nici dragoste.....
Majoritatea specimenelor astea au tot ce vor, nu am cunoscut nici unul sarman, lovit de viata, cu parinti neglijenti, ba tocmai, pt ca li s-au facut toate fumurile, ce sa mai, aveau prea mult si nu mai au de ce sa se bucure, gata ne omoram. Daca ar fi toti emo-kids astia loviti de soarta, apoi la cati sunt inseamna ca traim intr-o lume in care trebuie sa ne omoram toti.
Stiu de ce ii fac cretini , mofturosi si doar cu impresii de victima. Daca ii intrebi de ce fac asta, ce nu le ajunge, habar n-or sa aiba ce nu le convine, ba mai mult, vei observa ca au probabil aceleasi probleme pe care le au toti de varsta lor. Parintii sunt de vina ca nu stiu cand se se opreasca din prea multa ingaduinta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 14 2008, 08:20 PM
Post #13


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



No comment, Splendora.
Eu zic sa mai citesti o data ce a scris LXN si poate intr-un final ai sa intelegi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post May 14 2008, 08:22 PM
Post #14





Musafir






Splendora (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif) Sunt victime in primul rand pentru ca sunt copii si cu asta am spus totul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
splendora
post May 14 2008, 08:29 PM
Post #15


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 325
Joined: 2-May 07
Member No.: 1,565



Bine, sa nu fac eu pe aricioaica aici sa bat apa in piua . O luam altfel, in primul rand de cand sunt copiii victime asa pur si simplu?!? Un copil se mai educa si singur daca are putin creier sa stie ce ii convine. Dar trecand peste, daca sunteti toate pline de intelegere, daca baiatul/fata voastra ar fi emo, l-ai luat probabil frumos la intrebari, ati discuta ce are de se poarta asa, ati afla care e problema, ati rezolva-o...ca niste parinti buni, si ce-ati constata a2a zi? si a3a zi, etc etc? Ca se imbraca la fe, ca se poarta la fel ...de ce? Pt ca le place sa faca pe victimele fara motiv. Se da apa la moara prea mult pt treaba asta.
Pe plan international, EMO este un curent de luat in ras pt prostia pe care este bazat. De ce se face misto in filme, in showuri in tot ce se poate de acesti Emo? Si ma opresc aici ca pana la urma fiecare are parerea lui. Ideea mea era sa nu va luati dupa mofturile fara sens al oricarui copil razgaiat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 14 2008, 08:34 PM
Post #16


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Daca ar fi copilul meu, nu ar ajunge emo. Pur si simplu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post May 14 2008, 08:42 PM
Post #17





Musafir






Majoritatea nu ajung Emo pentru ca li s-a pus lor pata, majoritatea ajung Emo pentru ca au nevoie de un scut afectiv si negasindu-l in familie recurg la acest ''cult'' care cred ei ii protejeaza. Ei nu arata cat sunt de ciudati ei vor sa arate ca ceva se petrece cu sufletul lor. E un strigat de ajutor si nu asteapta de la adulti sa-i critice sau judece sau sa le interzica anumite, ei asteapta sa fie ajutati...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post May 14 2008, 10:35 PM
Post #18





Musafir






Splendora daca ar fi sa judecam totul dupa teoria ta, atunci ar trebui sa nu mai bagam atata in seama nici oamenii care nu au un IQ prea ridicat, nici fitzele unor femei care se plang ca le bate barbatul sau li se nazare ca sunt agresate sexual sau verbal, sa ii izolam undeva pe o insula pustie pe gay pentru ca fac asta doar sa se dea interesanti, nu? si daca tot am ajuns pana aici hai sa ii trimtem pe alta planeta si pe unguri, pe olteni, pe moldoveni si pe mamele lor.
Dar nu cred ca tu gandesti asa, ti se pare probabil absurd ce am scris mai sus, pentru ca stii ca intr-o astfel de lume chiar si tu ai avea de suferit.
E ok daca nu poti sa intelegi un fenomen si e f ok sa recunosti asta, dar nu e o mostra de inteligenta si personalitate sa descalifici din start si sa pui la zid tot ce nu poti intelege.
Din randurile tale inteleg fara sa vreau ca tu nu ai fost un copil caruia i s-a oferit "prea mult" : prea multa afectiune, prea multa atentie, prea multi bani, prea multe posibilitati. Pentru ca daca ai fi fost in situatia asta nu ai fi trait cu impresia e ca daca oferi uni copil de toate pe plan financiar, ii cauti in coarne si ii faci toate mofturile inseamna ca il pregatesti pentru viata. Nu are absolut nici o legatura. Cunosc copii care s-au scaldat in bani de cand s-au nascut si cu toate astea sunt de un bun simt, modestie si simt al responsabilitatii ceva de speriat. Cunosc si altii care in aceeasi situatie au devenit niste pramatii si incapabili. Deci nu are nici o legatura una cu alta.
Si nici nu poti spune "daca il duce cat de cat capul nu face din astea" cand te referi la un copil sau un adolescent. Inteligenta nativa are o pondere destul de mica in alegerile pe care le face el ca adolescent. Primeaza educatia si patternurile invatate pana atunci...si ceea ce numesc americanii "peer pressure" , presiunea exercitata de grupul din care fac sau isi doresc sa faca parte.
Ideea de "grup" mie nu mi se pare deloc o prostie. Dintotdeauna oamenii si-au dorit sa aiba acces intr-un anumit grup cu care sa se identifice. In special adolescentii care au personalitatea in formare si nu sunt nici ei prea siguri de ce sunt si cum sunt trag ca mustele la grupuri din astea care le pun reteta pe tava. Rolul unui parinte intervine in a indruma copilul ce grup e mai bine pentru el sa aleaga...pentru ca inevitabil din unul tot va face parte. Fie ca se va inscrie in echipa de fotbal, fie ca va face parte din grupul olimpicilor la matematica, din grupul rockerilor, manelistilor sau al emo-copiilor, o identitate temporara tot il va tenta.
Desigur e imposibil sa convingi un adolescent rebel ca tu stii ce e mai bine pentru el, asa ca nu prea iti ramane de facut decat sa ii insufli din timp acele pasiuni care il vor impinge automat intr-o anumita directie.

Parerea mea TM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 14 2008, 10:37 PM
Post #19


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Oups, it hurts ! Dar pe buna dreptate!
Totusi, anjelule, sa nu te iei de moldoveni ca eu dupa tata sint modloveanca, da?! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post May 14 2008, 10:38 PM
Post #20





Musafir






Pai exact ce spuneam...intr-o lume care ar judeca asa cu totii am avea pe undeva de suferit (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 07:59 AM