IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

33 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Henna
Cleo
post Jan 8 2006, 03:45 PM
Post #11


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



aici in Ca pulberea de henna nu-i prea fina si iese tare greu din par, doar cu apa nu ar iesi, dar ei la indicatii scriu ca se clateste cu balsam de par si eu asa am facut mai bine de 1 an iar culoarea este frumoasa si efectul este f bun. Deci daca nu se clateste parul frumos incercati cu balsam si iese fara problema  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arissuca
post Jan 8 2006, 04:05 PM
Post #12


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



[ Deci daca nu se clateste parul frumos incercati cu balsam si iese fara problema :-*
QUOTE
Cand foloseam Sonia sau Sipa treb sa ma dau cu balsam ca s-o scot din par pt ca pulberea lor nu era asa fina, dar Hena Calix Herbal (producator Ayurvedice, mai este comercializata si de Star International) este ff fina, se omogenizeaza f usor,  se poate clati doar cu apa. Eu am vazut henna neutra prin plafare tot de la firma asta, dar nu am gasit nimic pe net.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 8 2006, 05:00 PM
Post #13


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



QUOTE
elle_ni, era ceva pe celalalt forum despre o farmacie in spatele magazinului cocor unde ar avea mai multe feluri de henna. nu mai retin insa unde exact.. :(


bai, io nu prea cred ca's asa tampa, da' pe langa Cocoru' sunt trei plafare la care am fost vineri, si nu aveau henna neutra.si eu tot dupa eva stiam de henna neutra, dar cand s-o cumpat, iaca nu ete in depozit...



apoi, pentru un par extrem de bogat, o cutie ajunge sau tre' 2?

parca acum cativa ani cand m-am facut mi-a ajuns o cutie, ba parca a mai si ramas....sau or fi sost 2?...ma lasa memoria...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 8 2006, 05:03 PM
Post #14


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



QUOTE
Blondina, poti intra pe www.naturaplant.ro si-ti poti comanda de la ei Henna Sipa (au si pulbere si crema dar cred ca e mai safe cea pulbere). Cred ca aveau si henna neutra.


la hanul lui manuc patronul mi-a spus ca in ultimul timp nu mai gaseste din cea neutra in depozit...insa, pentru siguranta, m-a sfatuit ca in momentul in care primesc meil-ul lor de confirmare a comenzii, sa le spun de culoarea hennei si cate buc.vreau...

mai incerc si saptamana asta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 8 2006, 05:08 PM
Post #15


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



inca o intrebare:in cazul incare nu gasesc henna neutra, dar vreau sa-mi fac cateva suvite blondii, ma rog, castanii deskis, le pot face cu henna blonda?e posibila kestia asta?adica, ma gandesc ca nu prea am cum sa tin suvitele la cald...

si-a facut cineva asa ceva?

io nu sunt adepta vopsitului clasic, poate si pentru ca nu am nevoie inca...dar parca tot as face o skimbare, iar de tuns nu vreau sa ma tund, deci, nu mai ramane decat vopsitul...

va tzuc si va multumesc pentru sfaturi :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jan 8 2006, 05:16 PM
Post #16


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



QUOTE

QUOTE
elle_ni, era ceva pe celalalt forum despre o farmacie in spatele magazinului cocor unde ar avea mai multe feluri de henna. nu mai retin insa unde exact.. :(


bai, io nu prea cred ca's asa tampa, da' pe langa Cocoru' sunt trei plafare la care am fost vineri, si nu aveau henna neutra.si eu tot dupa eva stiam de henna neutra, dar cand s-o cumpat, iaca nu ete in depozit...



apoi, pentru un par extrem de bogat, o cutie ajunge sau tre' 2?

parca acum cativa ani cand m-am facut mi-a ajuns o cutie, ba parca a mai si ramas....sau or fi sost 2?...ma lasa memoria...



elle_ni. nici nu am spus asta.  :-X
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Jan 8 2006, 05:23 PM
Post #17


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Ms mult arissuca  :-*
Aici scrie toate nuantele de Henna : acaju,ruginiu,aramiu,blond auriu,saten,maron,negru.
Blondul auriu sper ca nu este blond,portocaliu.  ::) Mie imi place de obcei nuanta de blond-nordic,platinat sau gri..Exista asa ceva?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 8 2006, 06:01 PM
Post #18


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Blondica, tu esti blonda natural? pt ca planta da intotdeauan o nuanta roscata indiferent de ce alte combinatii de plante folosesc .... de ex eu am parul castaniu si nu cred ca daca as lua nuanta de blond mi-ar iesi blond ii da eventual o nuanta mai deschisa decat cu henna aramiu.

De-asta zic, depinde de culoarea parului tau si tenta iese intotdeauna roscata (poate chiar portocaliu ).
Pe site-ul ala hennaforhair am vazut 1000 si o suta de amestecuri care mai de care mai ingenios, eu din cate stiu ceaiul de mustetel "lumineaza" parul deci eventual henna "blonda " in loc sa o amesteci cu apa o amesteci cu ceai de musetel cat se poate de concentrat.  pup  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Jan 8 2006, 06:52 PM
Post #19


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Nu h_2004,nu sunt blonda naturala.Sunt satena si cand eram mica eram roscatica  :fluierat:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Jan 8 2006, 09:36 PM
Post #20


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Pentru Blondina:
Henna blonda o sa prinda pe parul deja vopsit blond, dar apoi pe radacinile pe care a prins henna nu va mai prinde vopseaua, so, nu e o solutie, poate pentru par natural deschis la culoare.
Pentru Elle:
Nu o sa iasa nici suvite blonde cu henna, nu deschide parul la culoare. In plus, toate nuantele in afara de negru si brun inchis, bat spre roscat, mai mult sau mai putin.
In alta ordine de idei, eu am incercat saten de la Henna Sipa si n-a prins culoarea deloc, dar am beneficiat de efectele ei, so...pentru satene, merge folosita drept henna neutra  :P
Pentru cele interesate, au aparut de la Henna Sonia (care si mie mi-a placut mai mult ca cea frantuzeasca, mai putin culoarea, era prea roscat) trei nuante: castaniu inchis, castaniu deschis si mahon. Am incercat cu castaniu deschis si tot a iesit putin prea roscat, dar un fel de maro-roscat, mai fain ca roscatul simplu...acum depinde si de par si de nuanta pe care se aplica.
Sa nu uit, eu la o luna dupa henna m-am facut cu vopsea si a prins, apoi peste inca o luna iar cu henna si a prins si de data asta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

33 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 10:55 AM