IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Gazda buna, gazda perfecta, Cum trebuie sa fie?
kalua
post Nov 23 2007, 03:48 PM
Post #11





Musafir






Ce sa mai zic ca am mai dat si peste chelneri cu apucaturi dintr-astea. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) In restaurante care iau numai personal calificat. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Nov 23 2007, 04:09 PM
Post #12


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



(IMG:style_emoticons/default/blush.gif) eu mai fac asa(intreb mereu cu ce sa mai servesc,adun de pe masa resturile si mai spal si vasele uneori).Dar numai din dorinta de a fi o gazda buna si pentru a nu da ocazia de a se spune despre mine ca nu sunt gospodina. (IMG:style_emoticons/default/mwah1.gif) Dar acum,dupa ce am citit aici stau si ma gandesc daca fac bine sau nu (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif) .Am o scuza daca mentionez ca am un apartament mic cu o bucatarie minuscula? (IMG:style_emoticons/default/innocent.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Nov 24 2007, 08:49 PM
Post #13


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



meeey mofturoaselor (IMG:style_emoticons/default/pupaceala.gif)

aici fata de gazduiala din Romania pt ca ne intalnim rar o masa cu aperitiv, fripturi sau ce-o mai fi si desert au devenit cumva o regula
mancarea e ieftina si pe undeva mi s-ar parea zgarcenie sa-mi invit amicii (pe care nu-i vad oricum saptamanal ) si sa-i tii pe niste chestii de rontait o seara intreaga care inlcude si ora mesei

mie mi-au pus capac unii, cunsocuti aici pe meleaguri straine ...ne-am mutat la casa si cateva week-end-uri la rand deci si sambata si duminica!!! s-au infiintat la noi si chiar de pe la 10 dimineata. In fine si-au luat si ei casa si a venit randul nostru sa mergem. Ne-au sunat inainte sa aducem noi niste vin de-ala de-al nostru (care era inca must) ...n-am dus, insa deja am simtit ca seara incepe prost. Facusem niste cuiburi de viespi si m-am gandit sa iau o cutie si pt acolo. Ce sa vezi? era plin de masini in fata casei asa ca mi-am lasat cuiburile in masina. Pe masa din bucatarie au tronat toata seara niste alune rancede si niste bere data cu masura, toate piperate cu o atitudine total nepotrivita din partea gazdelor asa c-am incheiat sirul vizitelor

in fine.
la mine cand se vine, se mananca bine. De regula pun pe masa ce e de pus si isi ia fiecare. Nu stau sa servesc pe nimeni. Si bauturile sunt la indemana si isi ia fiecare ce-i trebuie. Unoeri cate una dintre femei se-apuca sa-mi spele vasele ... 'ca-s prea multe saracutza de tine' insa le opresc apa si le-asez la loc (oricum spala sotul meu vasele dupa fiecare petrecere (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ) Casa arata ca dupa bombardament pt ca mereu sunt si copii insa atmosfera a fost de milioane. Iar de facut curat nu ne ia mai mult de-o ora a 2-a zi cand e casa goala

Deci pe undeva m-astept ca atunci cand merg la niste prieteni si e ora mesei sa nu trebuiasca sa vin cu biscuiti in geanta.
Aici e un ritm de viata foarte alert, locuim destul de departe unii de altii deci nu putem sa ne intalnim la o cafea.

In tara in schimb daca stiam ca vine cineva pe la mine aveam mereu sucuri, vinuri sau bere si prajituri sau pizza sau vreun gratar. Mai des primele 2.

pfuu cat am scris (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)

(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lotte
post Nov 24 2007, 09:52 PM
Post #14


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 817
Joined: 7-May 06
From: Ro Mania
Member No.: 324



Am fost intr-o zi invitati sa luam pranzul cu niste amici (se intampla in America), eu am terminat de mancat si am observat ca toata lumea se uita la mine, si nu intelegeam de ce, apoi brusc iubitul meu imi ia farfuria din fata si o pune into the sink, si apoi ceilalti s-au relaxat, eu nu am inteles nimic din chestia asta, si m-a cam enervat ca el o face pe gazda, dar intre patru ochi, am aflat ca regula e ca fiecare invitat trebuie sa-si stranga resturile si farfuria............... asta m-a enervat la culme, pai ori sunt invitat, ori sunt la autoservire, si apoi, de ce oare se uitau la mine ciudat, de parca eu trebuia sa ghicesc regulile casei......a doua oara chiar nu am mai calcat pe acolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Nov 24 2007, 10:03 PM
Post #15





Musafir






eu una nu pot (in general) sa suport farfuria murdara in fata mea dupa ce am mancat, mi se intoarce pur si simplu stomacul. si acasa am problema asta, dar cel mai neplacut e la restaurant, ca nu sta chelnerul sa ma pandeasca sa-mi ia farfuria, sunt cu clienti sau colegi si tre' sa-mi stapanesc sila.
cam care e "Regula" - cat lasi unui om farfuria in fata dupa ce a terminat de mancat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Nov 24 2007, 11:43 PM
Post #16





Musafir






eu nu suport gazdele prea insistente. daca vreau sa servesc ceva de pe masa, iau si fara sa mi se spuna de 100 de ori. iar daca ceva nu-mi place, sau sunt deja prea plina, ma simt prost sa insiste sa iau.
cleo, vin eu la tine (IMG:style_emoticons/default/yahoo[1].gif) ca-mi place felul in care ai descris gazda perfecta.
acum, eu zic ca depinde si de musafrii pe care-i ai. aici e putin diferit, cleo are dreptate, ca vin de departe, nu poti sa nu pregatesti mancare. prietenii mei vin in general de la 100 km, de multe ori apar de dimineata si pleaca seara. acum, nici nu pot lasa tona de vase peste tot, ca nici nu mai am in ce sa pun mancare, la un moment dat. si, vorba lui forte, strang farfuriile murdare de pe masa si le bag in masina de spalat, ca pana stam la povesti se sapala. asta, bineinteles imi permit cu cei apropiati. iar eu cand merg la prietene, ma ofer sa le ajut sa puna/stranga masa, sa spele vase etc.
daca am musafiri mai pretentiosi, las si eu vasele in chiuveta pana dupa ce pleaca. dar de obicei, ocaziile aici sunt "casual".
forte, eu mai las farfuria cateva minute in fata invitatului, apoi mai intreb daca mai vor sa mai serveasca ceva si daca nu, strang farfuriile si ii anunt ca daca mai doresc mai tarziu, mai este mancare si mai pot servi. acum, nu stiu care e regula, asa fac eu.
lotte, ce natie erau aia la care ai fost, ca eu n-am nimerit la nimeni sa astepte sa-mi pun singura farfuria in chiuveta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lotte
post Nov 25 2007, 07:51 PM
Post #17


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 817
Joined: 7-May 06
From: Ro Mania
Member No.: 324



ei ziceau ca sunt americani (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) , dar erau romani (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 23 2012, 01:35 PM
Post #18


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



De-asta cu gazde care te cheama la "petrecere" si te tin pe doo stickuri am patit si eu. A foste penibil, mai ales cand a aparut o verisoara care a deschis frigiderul gazdei si si-a pus sa manince. Numai ei. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Fara sa itrebe nici ea, nici gazda, daca cuiva ii e foame sau daca pofteste! (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jan 23 2012, 02:23 PM
Post #19


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Deastea am mai patit si noi (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Ei se duceau la bucatarie sa manance si noi stateam singuri in sufragerie (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Penibil!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 23 2012, 03:31 PM
Post #20


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Neamuri de traista, Teo... Io asa le zic: calici (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 23rd May 2024 - 05:32 PM