IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Adolescenta si problemele ei
butterflyaway
post Sep 3 2013, 12:45 PM
Post #1


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 256
Joined: 5-February 12
Member No.: 10,960



Revin , din nou, cu niste postari despre fiica mea (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) desi n-am mai postat de ceva timp pe aici , si va cer ajutorul.
In primul rand se apropie incet-incet de 14 ani (anunt ca in acest topic vor fi mai multe nelamuriri (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) ). Pt. mine e o fetita inca , parca nu accept ideea de a ze dezvolta, de a creste.
Postam acum in urma cu un an si ceva ca este plinuta . Ea arata bine, insa asa este conformatia ei (eu sunt slabuta si mica de statura) si ea e mica de statura (153,5 cm), deci mi se pare ca n-a mai crescut deloc (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Ma gandeam sa o dau la inot de anul asta insa e complicat , vine clasa a 7-a (e data cu un an mai tarziu la scoala ) si e o clasa greuta , apoi de a 8-a nici nu mai vorbesc. sunt intr-o totala dilema. Nu pot sa zic ca o atrage ff mult mancarea pe cat o face dulcele , nu e gurmanda, insa dulcele...... de la un timp a renuntat la ciocolata datorita cosurilor care nu ii dau pace , si e mai ok, dar nu se paote abtine sa nu pape. Seara mancam amandoua cate un castron cu fructe de toate felurile ca sa inlocuim altfel de mese si vad ca deocamdata merge.
Deci, ca sa simplific pt moment , 1. ce sa fac ca sa se mai inalte in primul rand? ajuta intr-un anume fel alimentatia ? v-am zis, vreau sa faca sport dar nu sunt ferm convinsa , adica exista riscul sa nu mai creasca ? precizez ca are de ceva timp ciclu...
2. Cosurile ? solutii? Am dat-o cu zynerit, cu lara, cu un gel de la gerovital plant, acum isi face masti din miere, castraveti, lamaie, usturoi, de-astea mai naturale. Mi-a zis cineva ca ar fi bine sa incep sa ii dau anticonceptionale, poate or trece, dar pe mine nu ma incanta sub nicio forma ideea asta , de la asemenea varsta.
3. Parul... ff gras. Si-l vrea lung , ca orice fetita dealtfel, insa ii cade in prostie , acum o spal cu un sampon special anticadere, o dau si un spray pt asa ceva, ii aplic si otet pe par, numais a nu mai cada . si totusi cade. ia si vitamine, dar... si e ff gras. a doua zi de la spalare deja se vede ca e cleios, la fel si tenul ei (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
4. dintii.. ma rugam de ea cand era mica sa si-i spele calumea , acum cand vrea sa ii aibe albi tre sa frece mult (cu pasta de dinti, bicarbonat), isi doreste sa ii aiba albi pt ca are un zambet frumos si dintii de sus sunt perfecti numai ca aia de jos atat si-i freaca saracuta dar nimic (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) sa o duc la un periaj la dentist? nu ma incanta deloc, dar deloc ideea!!
5. Cum pot sa fac sa fie mai sigura pe sine , sa nu mai fie timida, sa nu creada ca e urata chiar de e mica de statura, are cosuri si i se ingrasa repede parul?
6. Invata bine insa tre sa stau langa ea si pt varsta ei mi se pare absurd , e destul de lenesa, nu face decat daca o pui si sincer vreau rezultate din partea ei . Mai nou citeste, ii place sa citeasca, nu f mult dar sunt multumita , scrie ff frumos, are talent , insa la matematica/fizica in genul asta e grozavie , are note bune dar nu ii place sub nicio forma si nu intelege , nu mai stiu ce sa fac!!
7. Ce parere aveti despreiubirile la aceasta varsta? sunt mama si imi fac griji la aceste aspecte , la prietenii si baieti si in genul asta, e sincera cu mine dar am impresia ca imi ascunde cate ceva si nu vreau sa fiu pusa in postura in care sa ii umblu prin lucruri, prin mesaje etc , vreau sa fie sincera, indiferent daca stie ca eu nu-s de acord cu baietii de la varsta asta , pt ca dupa parerea mea pierde timp pretios cu baietii, la calculator, vorbind prin mesaje , in loc sa iasa afara cu fetele la un suc, sa citeasca , sa se uite la un film frumos , sa scrie, sa danseze, sa se plimbe, sa faca poze. Si calculatorul asta ne da batai de cap , fiindca sta ff mult la el, nu stiu ce face atat de mult acolo , facebook e oricum la putere.
Deci cam astea sunt intrebarile, sunt multe , insa am nevoie de un sfat, nici eu nu stiu cum sa mai fac ca sa fie bine, ii vreau binele si vreau sa fie convinsa de asta desi de multe ori imi spune ca sunt rea sau dura... (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)

Astept un raspuns sincer, sper ca am pozitionat subiectul unde trebuie. O zi buna. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
butterflyaway   Adolescenta si problemele ei   Sep 3 2013, 12:45 PM
melcri   Vorbesc din punctul de vedere al educatorului de m...   Sep 8 2013, 03:49 PM
butterflyaway  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 12:39 AM