IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Alegerea stomatologului
kalua
post Feb 26 2007, 11:42 PM
Post #1





Musafir






Eu am avut mult de-a face cu stomatologi la viata mea (sunt fosta tehnician dentar (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ), profesional si privat. Si am vazut multi stomatologi mediocri (si asta-i un eufenism!) cu cabinetele pline ochi de pacienti. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Cabinetul unora dintr-astia prost profesional era designed de cei mai buni arhitecti de interior, aratau intr-adevar extraordinar de bine si erau intr-o zona centrala.
Pe mine ma intereseaza cat timp isi petrece stomatologul cu mine, ce si cum imi explica, cat ma bate la cap ca trebuie neaparat schimbat un inlay sau o coroana (mai ales daca-i la un dinte care nu face probleme - eu mai controlez si singura, in oglinda, cu o sonda daca mi se pare ca ceva nu-i ok), daca merge la cursuri, perfectionari, cum vorbeste si se poarta cu asistenta, cat de buna este asistenta si ce fel de aparatura are.

Care sunt criteriile voastre cand alegeti un stomatolog? Punkreas, la ce trebuie sa mai fim atente?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr. stoma
post Feb 27 2007, 10:21 PM
Post #2


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 132
Joined: 27-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 244



foarte greu de spus... sau mai bine zis: foarte MULTE de spus... o sa revin maine cu detalii, ma mai gandesc pana atunci...

EDIT:

nu am reusit sa gasesc o formulare scurta la intrebarea ta. Nici macar nu stiu ce sa-ti raspund. E ca si cum as merge eu la un mecanic, poate sa imi spuna povesti multe ca eu tot nu inteleg nimic. Daca am cunostinte care au fost multumite nu ma intereseaza ca omul a lucrat in curte sau ca are un atelier gen "farmacie".
Cred ca asa e si cu stomatologii.

Incerc sa punctez cateva chestii totusi:

* Ideal ar fi ca aparatura sa fie destul de noua. Daca turbina are trepidatii iti dai seama ce slefuiri meseriase vor iesi.
* Medicul sa fie rabdator, sa iti explice detaliat sau chiar sa-ti arate ce face sau ce urmeaza sa faca.
* Sa nu fie meeting in sala de asteptare.
* Sa nu aiba preturi f. mici pt ca materialele bune de stoma costa o mica avere. La fel si aparatura.

Daca are sau nu asistenta conteaza mai putin. Daca este central sau nu - iar nu are importanta. Daca merge la cursuri si perfectionari - nu prea ai cum sa aflii si chiar daca merge conteaza ce il intereseaza. Deobicei congresele din strainatate reprezinta mai mult o vacanta, o oportunitate de a vizita locuri noi, si mai putin o luminare intelectuala. Deobicei tipul acesta de medic are cabinetul plin cu diplome care mai de care mai putin importante doar ca sa vada pacientul ce medic destept ii lucreaza. Nu spun ca nu exista si exceptii (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Daca imi mai vine vreo idee o sa postez (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr. stoma
post Mar 5 2007, 10:34 AM
Post #3


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 132
Joined: 27-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 244



hai, kalua, shoot... alte idei? sau pareri contrare?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 5 2007, 12:56 PM
Post #4





Musafir






Eu stiu totul (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) despre stomatologul meu ca tare-i mai place sa povesteasca si planifica intotdeauna si timp de vorbit vorbe. Saptamana viitoare pleaca in concediu, trei saptamani Nepal, pe munte. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) La congrese si intruniri dintr-astea foarte mari nu se prea duce, dar stiu c-a facut un curs de implantologie care a durat mult.
Eu stiu multa lume care pica pe spate daca stomatologul are robinete aurite si spun ca "asta-i!", ca deh, nu-si permite oricine asa ceva. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Stomatolog fara asistenta nu cunosc aici, dar s-ar putea sa existe vreo lege care impune asistenta. Ia chiar sa intreb data viitoare.
Asistenta se ocupa de profilaxie (curatatul dintilor), nu medicul si eu sunt foarte multumita de ea. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
In final, eu personal imi fac trei cruci mari ca mi-am gasit om bun la dinti, mai are si cabinetul in imediata apropiere, ce vreau mai mult?
Azi se duce fiica-mea la el, la control.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Mar 5 2007, 01:27 PM
Post #5





Musafir






Eu am avut numai experiente SF cu dentistii. Eu am stat mult timp intr-un oras mic, unde era un singur stomatolog, care nu pot sa zic ca era un stomatolog prost ( am plombe de mai mult de 10 ani puse de el cu care nu am avut probleme) dar avea aparatura veche si omului ii placeau alcoalele (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Deci era ceva de genu "Sper ca nu a baut azi nimic nea' Mishu" (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Prin Timisoara am mai incercat vreo 2 dentisti care m-au dezamagit cumplit, pana cand am castigat eu la o promotie un detartraj la cabinetul tipei la care merg acum (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Mi-a placut asta pentru ca:

-e tanara, la inceput de cariera deci isi da silintza sa fie buna, caci concurentza e f mare (la fiecare coltz de strada e un cabinet de stomatologie)
- a fost prima care m-a luat si mi-a explicat asa ca la prosti : cum sa ma spal pe dinti (radeti voi radeti dar nu ma spalam corect), cum sa folosesc atza dentara, mi-a scos din cap ideile de albit dintzii pe care le aveam, tot incearca sa ma convinga sa imi pun brackets (fara rezultat pana acum (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) )
- nu e niciodata aglomerat in sala de asteptare desi programari am vazut ca are ca m-am holbat in agenda ei. Daca am vreo urgentza de genul ma doare ceva, ii lasa pe altii sa astepte si ma ia pe mine prima he he he
- imi explica mereu ce imi face , are si o sonda din aia cu camera si mi-o baga in gura si vad pe un ecran LCD ce se intampla (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) In restul timpului pe ecranul ala e muzica deci pot sa ma uit linistita la TV in timp ce imi foreaza pe acolo (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
- cel mai mult imi place ca m-a facut sa nu mai imi fie frica sa merg la dentist pentru ca imi face mereu anestezie pentru orice kkt si nu simt nimic.
- si nu in ultimul rand imi place ca e o psiholoaga buna , vorbesc cu ea chiar si despre barbati (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) si e pasionata de Reiki si tot felu de terapii din astea alternative si imi tot povesteste, de nu as mai pleca de acolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Mar 5 2007, 01:49 PM
Post #6





Musafir






eu pana acum am fost la mai multi dentisti si o sa va spun cateva impresii:

- inainte de a merge la un dentist intreb despre el impresii, cum lucreaza daca e multumita persoana care a fost la el, in fine daca cateva persoane sunt multumite sunt la cabinet
- ce ma intereseaza pe mine este sa fie curat in cabinet si sa aibe aparatura buna nu de pe vremea lui raposatu, nu ma da pe spate ca are cine stie ce design sau zugraveala, ca doar e cabinet stomatologic
- nu suport coada la usa si cunosc un astfel de dentist lucreza bine nu am nimic de comentat dar trebuie sa stau la coada 2 ore pana ajung la rand asta ma enerveaza de mor.
- ce mi-a placut la alt dentist este ca imi facea injectie nu ma durea deloc si putea lucra si mai repede nu stateam o ora pt o plomba
- daca are sau nu asistenta nu conteaza

cam atat (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr. stoma
post Mar 6 2007, 11:25 PM
Post #7


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 132
Joined: 27-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 244



Angel - "mi-a scos din cap ideile de albit dintzii pe care le aveam" - cu asta ma lupt si eu cu pacientii. pana acum nu am facut nici o albire, am
refuzat efectiv aceasta manopera.
- "cel mai mult imi place ca m-a facut sa nu mai imi fie frica sa merg la dentist" - asta e bine. totul e sa nu adormi, ii e mai greu medicului sa
lucreze. Trust me (IMG:style_emoticons/default/happy.gif)
- "imi face mereu anestezie pentru orice kkt" - asta nu e intotdeauna o alegere fericita. cateodata e mai bine sa stii exact cand pacientul simte
ceva.

Divi - "sa aibe aparatura buna nu de pe vremea lui raposatu" - intr-adevar f. important.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Mar 6 2007, 11:33 PM
Post #8





Musafir






hihi. sa va zic si eu de dentistul meu (ales dupa principiul "e cel mai aproape de birou deci nu pierd timpul cu drumul"): omu e cel mai haios doctor intalnit de mine pana acuma.
am descoperit pasiuni comune- io lucrez in informatica, el e mort dupa calculatoare.
cat sunt cu gura deschisa pe scaunu' ala imi povesteste cum era el campion la counter strike pe tara la aruncarea cutitului. io foaaaaarte entuziasmata (cu o infectie cat casa pe canale, va dati seama ce interesata eram); el "da nu pari impresionata" io "nu. ar trebui?" "pai, calculatoare, pasiunea, meseria ta, jocuri alea alea" io "da nu va suparati, dvs faceti dinti in timpul liber? sau vorbiti numa' de stomatologie?" el "nuuuuuu doamne fereste cum sa fac asta" io (victorioasa, intre 2 forari) "atunci, de ce ar trebui sa vorbesc eu de calculatoare in timpul liber? " (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) evident, omu' s-a prins si mereu facea misto de mine pe chestia asta. da' in rest e un tip cool, cu mana usoara, vorbesteeeeee de te ameteste cat esti pe scaun si in general e ok. da' nu prea mai am eu timp de dat pe la el desi ar cam trebui (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 7 2007, 12:06 AM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Domnu Punkreas, da un sfat vis-a-vis de plombe: is mai bune alea "ca pe vremuri" sau cele foto? Din motive de Cernobil, am probleme. Ce ma enerveaza cel mai tare e ca numai incisivii si caninii superiori sint in suferinta si nu imi explic de ce.
- intrebare 2: poate fi o lipsa de calciu in organism cauza formarii unor carii "ascunse", care exista desi dintele pare sanatos tun, insa se rupe si arata gaunos dupa ce s-a facut farime?
- intrebare 3: paradontoza are si cauze genetice?

Si ca sa fiu ontopic: cind ma duc la stomatolog, il consider cel mai bun prieten. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Chiar nu mi s-a intimplat sa am de a face cu oameni care sa nu stie meserie. (IMG:style_emoticons/default/estiok.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr. stoma
post Mar 21 2007, 07:12 PM
Post #10


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 132
Joined: 27-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 244



Dear Admin,

daca tu crezi ca pe incisivi si canini poti pune plombe din antichitate (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) ... pt. zona posterioara cred ca am mai lamurit problema odata. amalgam is better, compozit fizionomic should be the choice (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

o sa ma mai documentez in legatura cu parodontoza ... nu-mi dau seama daca ar exista o predispozitie genetica la imbolnavirea parodontiului ...

aia cu lipsa de calciu ... i don't think so. poate unii ma vor contrazice, deh, nu poate exista unanimitate. pot exista si cauze de alta natura, respectiv amelogeneza imperfecta in viata intra uterina (o spun din proprie experienta (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) ). dintii arata perfect doar ca m-am trezit cu o masea implodata de Craciun... asta e, cizmarii n-au pantofi, eu am probleme cu dantura...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:21 PM