IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Aprilie 2009: Concedieri masive la CFR
Diana.
post Apr 23 2009, 06:46 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ministerul Transporturilor a trimis sindicatelor din CFR un program de restructurare care prevede restructurarea personalului cu 12.139 de angajaţi, de la toate structurile din cadrul companiilor subordonate. Detaliat, este vorba despre 5.949 la CFR Marfa şi filialele ei, 2.545 la CFR Călători şi filialele ei, 3.536 la CFR SA şi filialele ei, 109 la Societatea de Administrare Active Feroviare, Societatea Feroviară de Turism, Autoritatea Feroviară Română, Centrul Naţional de Calificare şi Instruire Feroviară. Modalitatea prin care ar urma să se pună în aplicare acest plan este desfiinţarea unor subunităţi şi restrângeri de activitate, cum ar fi închiderea unor secţii de circulaţie, comasarea unor subunităţi, reducerea numărului de trenuri etc. Sindicatele din CFR au cerut deja o întâlnire cu directorii generali şi reprezentanţii ministerului, printre revendicări numărându-se absenţa din programul 'naintat de minister a măsurilor de protecţie socială a celor disponibilizaţi. Liderii de sindicat au ameninţat cu măsuri de protest, inclusiv greva, dacă discuţiile nu vor conduce la soluţii acceptabile. În replică, ministrul Radu Berceanu a declarat că nu intenţionează să ofere sume compensatorii persoanelor ce vor fi restructurate, deoarece angajarea acestora a fost făcută de PNL „pentru a strânge voturi”.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Apr 23 2009, 06:50 PM
Post #2


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Sa speram ca n-o sa aiba de suferit cei care muncesc, ci aia care taie frunza pe internet si beu cafele dupa cafele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 24 2009, 11:53 AM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Trbuie sa zboare mai ales aia care stau pe internet in timpul orelor de servciu, destui angajati ai INFORMATICA FEROVIARA SA, cu care ne-am "ciocnit" precum ouale de Pasti pe forum, in timp ce erau, teoretic, "la munca".
Astora le urez, vorba unei prietene foarte bune: VEDEA-V-AS LA PATRON !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
duda
post Apr 24 2009, 05:43 PM
Post #4


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 57
Joined: 25-September 08
Member No.: 4,808



Cei de la Informatica Feroviara SA nu vor avea de suferit in urma concedierilor, pentru ca sunt practic o structura dinafara CN CF CFR SA. Tot cei de jos vor fi loviti din pacate, asta daca n-au sindicatele glasul destul de puternic. Teoria conform careia s-au facut angajari la CFR SA ca sa se stranga voturi pentru PNL, dupa spusele lui Berceanu, este aberanta. Sunt oameni care lucreaza la calea ferata, adevarati eroi, cei care "cu nimic" sustin siguranta circulatiei calatorilor, din nimic material dar mereu cu sabia lui Damocles deasupra. Sunt si din cei care au in program sudarea tigarilor, galgaitul cafelelor si sprijinirea peretilor, dar numarul lor este mult mai mic si va ramane neschimbat pentru ca fiecare are cate un "spate". (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Asta e, daca e...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 24 2009, 08:53 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Lua-i-ar naiba de scaripinaciosi in fund pe bani publici. Unu` sa mai faca gura pe forum si sa mor de nu dau peste ei cu tancu`.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scorpirescu
post Apr 25 2009, 12:28 AM
Post #6





Musafir






Mai lasati-ma cu 'eroii' de la CFR. CFR este cea mai mare sugativa de bani publici si care de atata amar de vreme nu a fost in stare sa faca nimic sa imbunatateasca ceva. Nu stiu de ce nu o privatizeaza. Platim noi toti incompetentii si hotii de acolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 25 2009, 10:14 AM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Cum nu s-au facut modernizari? Acxum avem scaune mai mici, locuri lipsa de pus bagajul. Asta e progres. A, si vase de veceu pe care au dat o turma de bani. M-am stricat de ris. Inca nu l-au prins pe fostul sef care le-a at tunu`, da`ce conteaza, gasesc oricind altu` sa faca aceeasi treaba.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 03:30 AM