IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  « < 4 5 6  
Reply to this topicStart new topic
> Anti-shopping, topic de imbarbatare
kalua
post Feb 23 2008, 04:50 PM
Post #51





Musafir






Nici eu nu mai am pe unde sa pun cartile. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) Si am cateva cartoane cu carti si-n pivnita, o parte am dat, dar iar se strang munti. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

M-am hotarat sa nu-mi mai iau decat strictul foarte necesar pana in concediul din august (sfarsitul lui august! (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) ) si atunci sa dau iama-n toate tentatiile care-mi ies in cale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Feb 23 2008, 09:30 PM
Post #52


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



A funcţionat, nu mi-am mai luat cărţi, poate fiindcă şi pentru că am primit de Crăciun destule (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) însă acum am altă meteahnă (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) bluzele. Am împuşcat două azi, la preţuri piperate, dar ... era amor la prima ocheadă şi nu se putea altfel.
Vorba aia ... aştept Crăciunul. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Feb 23 2008, 11:11 PM
Post #53





Musafir






eu am patit odata sa nu fac cumparaturi pt ca am zis ca voi gasi ceva mai frumos in alta parte si am luat teapa dupa ce ca am pierdut lucruri ce mi au placut atunci nici in acea iesire nu am vazut si gasit mare lucru (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nadya
post Dec 11 2009, 04:36 PM
Post #54





Musafir






Ar trebui si eu sa ma alatur clubului anti-shopping, ca sa mai fac si eu economie, ca nu strica. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Am si eu haine noi cu eticheta pe ele (macar am consolarea ca o sa le port acum de sarbatori), si haine care le-am purtat 1-2 ori, asa ca n-ar strica o pauza. Cu exceptia cadourilor de craciun, luna asta nu mai cumpar nimic.

Imi propusesem sa merg la shopping in ianuarie, cand sunt reduceri, si o sa merg (adevarul este ca nu ma pot abtine), dar dupa aia o sa fac o pauza mai lunga.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melcri
post Aug 24 2010, 07:34 PM
Post #55


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,057
Joined: 27-July 09
Member No.: 6,886



Fac reduceri la consum;aplic tot timpul expresia:am de toate!!!(face bine);ma uit la cumparaturile facute de voi,le admir si ma bucur ca de-adevaratelea nu-mi treb nimic;am niste scapari si iau totusi cate ceva de pe unde ma duc:de la mare 2 coliere misto dintr-un magazin cu produse din india,de la odorhei niste chiloti din bumbac super si cei de dama si cei de barbati.Nu mai cumpar carti acum imprunut de la biblioteca si-am dat peste niste carti f bune(surprinzator!!mi s-a spus ca de 2 aninu au mai achizitionat carti noi).Mi-am revizuit garderoba si am scos obiectele de imbracaminte care nu sunt in trend;am ales mai putine care sa-mi fie la indemana sa nu ma mai incurce dimineata cand plec la scoala:nu stiu cum ramane dupa voi,dar la mine jumatate din dressing sau dulap sunt insirate peste tot noroc ca tot eu sunt prima care intra in casa ptr ca sa le pun la loc.
Succes la ...anti-shopping
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 27 2010, 02:20 AM
Post #56


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Va rog sa revenim on topic.
Pentru hlizeala si postat de-amoru` artei, va invitam la bar unde puteti sa vorbiti despre avioane subterane.
Multumesc.


Melcri, adevarul e ca noi avem de cele mai multe ori necesitati induse. In mod sigur putem trai si fara 1001 bioarfem creme, samd.
Anti-shoppingul e o metoda de a ne limita cheltuielile care nu are nici o legatura cu zgircenia, ci cu o chestie de bun-simt care se traduce prin a nu arunca cu banii-n caini, lucru foarte intelept mai ales in vremurile astea tulburi.
De fapt, de fiecare data cind sintem tentate sa cumparam ceva ar trebui sa ne intrebam inainte de zece ori: "Dar chiar imi trebuie lucrul aceasta?".
Emisiuni de genul "shoppingul e pasiunea mea", ideile inoculate de la cea mai nevinovata reclama pina la ce vedem la rude, cunostinte, prieteni sint, repet, nevoi induse, nu raspunsuri ale unor necesitati evidente care tin de hrana fizica si cea spirituala de care avem nevoie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 27 2010, 01:52 PM
Post #57


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Diana, nu sunt total de acord cu tine. Pana la urma, o viata am si daca pe mine ma fac fericita mici placeri pe care altii le considera mofturi sau bani irositi, nu ma intereseaza atat timp cat eu sunt happy. Fiecare are "fetisurile" lui (Corina (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) ) si e in masura sa aprecieze ce are nevoie cu adevarat si ce nu. Nu e vorba de reclame sau emisiuni, care mie personal nu imi inoculeaza nimic, ci de filtrul personal al fiecaruia care cerne necesitatile si placerile de capricii/ impulsuri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 27 2010, 05:19 PM
Post #58


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Asta e altceva, Cindy. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Nu vorbeam de micile placeri pe care le avem cu toatele.
Eu ma refeream la shoppingul dus la extrem, adica nu e zi fara cumparaturi. Si da, eu sint o vinovata in privinta asta. Toate imi trebuie - nu ma refer la cosmetice sau smacuri, pe astea le cumpar si dupa aia nici nu ma uit la ele- ci tot felul de chestii care pe moment par trebuincioase si o data aduse acasa nu sint folosite niciodata, sau... aproape niciodata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melcri
post Aug 27 2010, 06:03 PM
Post #59


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,057
Joined: 27-July 09
Member No.: 6,886



Cumparam odata ,imediat dupa revolutie, daca asta a fost,alimente pe care nu le-am gustat niciodata,foarte scumpe,odata ptr curiozitate si altadata ptr a cheltui banii si a nu mai avea bani ptr altceva si astfel mancam mai putin.Cat despre imbracaminte mi-am cusut aproape toata tinuta dupa reviste de moda ultimele in trend, lucru ce mi-a permis sa cumpar toale scumpe, pe care nu puteam sa le confectionez perfect, dupa gustul meu neavand intotdeauna materialele necesare;am cumparat chiar si materiale din excursiile pe care le-am facut dincolo ptr ca apoi sa-mi fac toaletele preferate;de aceea nu mai am de cumparat mare lucru,doar mici completari.Pot sa-mi modific daca vreau orice toaleta.iar daca am o perioada grea de lipsa de bani,pot sa-mi planific o perioada de antishopping.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  « < 4 5 6
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 09:41 AM