IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> A fi model sau nu..., Realitatea; criterii,precepte,perceptii
Meg
post Nov 12 2006, 10:39 PM
Post #1


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



Model?

Am zis doar un "Uau".. trist. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif)

de ce nu se promoveaza imaginea reala? de ce se pune accent pe fals?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 12 2006, 10:52 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Simplu. Pentru ca ni se baga pe git tot felul de chestii...

De ce a aparut anorexia si de ce cazurile de anorexie se imnultesc ingrijorator pe zi ce trece?
Pentru ca modelele arata de parca ar fi scapate de la Auschwitz. Si numai de-astea vedem.

De ce trebuie sa imbracam intr-un anumit fel ?
Pentru ca s-au gasit unii care ne dicteaza cum. Se numesc creatori de moda.

De ce trebuie sa ne luam musai nu stiu ce de pe nu stiu unde?
Pentru ca sintem bombardate cu reclame...

De ce sa existe "must have-ul" sezonului?
Pentru asa ca ne zic unii. Si ei de unde stiu? De la aia de le fac si le vind...

samd... samd...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Nov 12 2006, 11:15 PM
Post #3


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



uite de aia nu prea ma interesa pe mine moda si 'ce se poarta'. daca ma simt bine in ceva, bun, daca nu, nu o sa ma imbrac ca un clovn doar pentru ca e la moda.
insa pentru cele cu un psihic mai .. putin consolidat nu e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 12 2006, 11:36 PM
Post #4





Musafir






Am eu un caz in familie, are acum 19 ani si de un an ulcer plus sistemul imunitar la pamant, tot ce e boala se prinde de ea si dureaza mult. A aparut in mai multe reviste romanesti, in una de afara, plus niste campanii publicitare. Oricum, de imbogatit nu s-a imbogatit si acum are si beleaua cu sanatatea.
Si-nca ea a avut noroc: maica-sa a insotit-o pretutindeni si parintii s-au tinut de ea cu scoala, a terminat liceul foarte bine si acum e studenta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Nov 13 2006, 07:29 PM
Post #5





Musafir






QUOTE(Meg @ Nov 12 2006, 11:39 PM) *
de ce nu se promoveaza imaginea reala? de ce se pune accent pe fals?


Ca sa mai castige si astia de stiu Photoshop o paine cinstita (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif)

Acum serios...sistemul e de kkt, dar vrei nu vrei tre sa intri in joc. Incearca sa te impotrivesti sa vezi ce se intampla.
Daca te imbraci ca acum 7 sezoane rad restul femeilor de tine (da, femeile nu barbatii). In fond ele se chinuie atat sa fie in trend si indraznesti tu sa faci nota distinctiva? Esti pusa la zid.
Daca nu te-a binecuvantat natura cu un sex-appeal a la J Lo atunci stii ca singura ta sansa sa te remarci e sa ai un bust a la Pamela, buze a la Angelina si corp a la Kate Moss.

In fond, de ce fac femeile atatea sacrificii sa arate bine? Pentru ca in societatea asta de consum, imaginea conteaza , se vinde si se vinde bine.

Tu nu vrei un barbat care sa arate ca ultimul tip din reclama la CK? Hai zi-mi acu ca ai prefera unul urat dar inteligent si sa te iubeasca si io ma impusc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 13 2006, 07:34 PM
Post #6





Musafir






Pregateste pistolasu', angel! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif) Prefer unu' nu frumos, da' destept si cu simtu' umorului. Sa ma bata Al de Sus de nu-i asa, ce am de la frumusetea lui? (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Nov 13 2006, 07:44 PM
Post #7





Musafir






Deci kalua al tau barbat nu te-a atras fizic sa inteleg? Dc e asa...ok, ca de la orice regula mai exista si exceptii.
Dar eu asa stiu, ca oricat ar incerca cineva sa afirme contrariul, alegerile se fac in primul rand pe baza de atractie fizica.
As putea totsi sa am eu o imagine deformata despre ce se intampla defapt, sau sa vorbesc doar din punctul meu de vedere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 13 2006, 07:48 PM
Post #8





Musafir






Nici nu te sperii de el, dar nu pot sa-l bag la categoria de barbati frumosi. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif) Si da, m-a atras si ma atrage inca cu multe alte chestii. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wub.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Nov 13 2006, 07:59 PM
Post #9





Musafir






E drept, daca e doar frumos si atat, atunci pacatul lui sa fie. Si desi eu in teorie gandesc ca si tine sa stii, in practica am o istorie lunga care demonstreaza contrariul. Adica am respins barbati cu potential, smart , funny and shit pe motiv ca nu ma atrageau fizic si m-am complacut in relatii defecte cu barbati care ma atrageau fizic. (nu neaparat frumosi, ca asta cu frumusetea e relativa, fiecare cu gusturile si cu patternurile lui).

Oricum, daca noi femeile suntem setate sa cautam alte calitati la barbati decat aspectul fizic, la ei nu e chiar asa. Sunt barbati urati ca foamea, dar care au putere si bani si care isi aleg drept partenere femei de la frumoase in sus. Si chiar daca stiu ca ele sunt superficiale sau ca stau cu ei pentru bani chiar sunt multumiti de alegerea lor. Si nu sunt numai cazuri de retardati gen Columbeanu, sunt si barbati f inteligenti care fac astfel de alegeri. Asta cum se mai explica?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Nov 13 2006, 09:40 PM
Post #10


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



auz.. da' societatii ii pasa ca eu mi-am rupt azi mainile facand o chestie.. doar pentru a mai strange cativa bani? (nu conteaza ce am facut).
societatii ii pasa ca eu stau intr-un jegos de camin din grozavesti, intr-o camera in care sunt obligata sa impart totul cu niste gandaci scarbosi?
e interesata societataea de incercarile mele? e interesata societatea ca eu nu am ce sa pun pe masa la beb? e interesata societatea ca eu de 50 de ani nu am mai fost sa-mi fac analizele?
nooo. lumea e interesata de barfe. cum ne mai putem bate joc de x, cum mai putem rade de y, cum am mai putea sa il umilim pe z.
nu ii datoare societatii care nu are timp sau chef sa ma priveasca.
fac lucrurile cum ma duce mintea si capul, ca sa imi fie mie bine si nu societatii.
ce-mi pasa mie ca o muiere care are nu stiu cate sute/mii de E rade de hainele mele? poate daca as fi avut si eu as fi avut altele.
de obicei cei care dau din gura nu au ocupatie.
mi-e sila de astfel de oameni. de fapt, acum sunt razvratita.. imi vine sa urlu de durerea fizica pe care o simt.. ooofff.. scuze pentru offtopic.
ideea era ca .. daca eu ma simt bine avand 100 de kg, chiar nu imi pasa ca se promoveaza femeile-batz.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 06:23 AM