IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Tipul de primavara, si ce culori ii stau bine
kalua
post Jan 24 2007, 09:44 PM
Post #1





Musafir






Tipul primavaratec are un ten deschis la culoare cu o nuanta de rosu-piersica, usor auriu. De cele mai multe ori are pistrui. Femeile care apartin acestei categorii au de obicei par subtire blond in nuante calde de miere, pai sau auriu. Dar exista si satene sau roscate care apartin acestei categorii. Culoarea ochilor este de cele mai multe ori deschisa si clara - de la albastru intens pana la verde deschis.

Culorile care-i stau bine tipului de primavara
Culorile calde cu o nuanta de galben in ele, de ex. galben papadie sau galben soare, sunt perfecte pentru acest tip. Important este ca galbenul sa fie cald.
Rosu: de la rosu deschis (corai) pana la rosu mai inchis, dar numai nuante calde. Foarte bine se potriveste si culoarea somonului. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Marouri calde si verde (verde mar, verde mazare si un verde deschis a muschiului de padure.

Ce culori nu prind tipul de primavara
Culorile reci si culorile cu o tenta albastruie in ele nu stau acestui tip. Sa se evite culorile si contrastele puternice.

Culori pentru make-up
Culorile deschise la culoare si nu puternice stau bine acestui tip, ca de ex. o nuanta de piersica pentru fond de ten.
Culori pentru fard de pleoape: maro-auriu, bleu sau verde pastel. Rimel maro.
Rujurile sa fie portocalii sau in nuante calde de rosu. Important este ca fardurile sa aiba o nuanta galbuie in ele.

Parul
Alegeti o culoare naturala care sa nu fie in contrast puternic cu tenul. Femeilor blonde de primavara le sta bine nuante aurii de blond. Celor brunete sau roscate cu suvite aramii. In orice caz nu culori puternice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 24 2007, 10:48 PM
Post #2





Musafir






Astea sunt singurele culori pt fard de ochi? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Ca mine nici bleu nici verde pastel nu imi plac si sunt aproape sigura ca nici nu imi stau bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 24 2007, 11:00 PM
Post #3





Musafir






O asteptam pe Bia cu recomandari. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Jan 25 2007, 09:57 AM
Post #4


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Eu cred ca kaki si maro deschis iti vin de minune. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 25 2007, 10:08 AM
Post #5





Musafir






Da ala, pai astea sunt singurele culori de fard de ochi ce le-am avut vreodata (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) kaki si maro deschis, auriu. Dar ma gandeam sa mai schimb si eu, nu stiu....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Jan 25 2007, 10:16 AM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



eu ma colorez la ochi cu ce culoare imi pica pe retina dimineta cand deschid trusa (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
variza puteric de la o zi la alta...
dar baza e maroul...rozu-l moviu...si mai sunt niste culori ciudate pe care nu as putea sa le descriu (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Jan 25 2007, 10:37 AM
Post #7


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Angel, sa incerci lila. Dar trebuie sa-ti conturezi discret ochii cu un creion gri inchis/negru, ca sa dea bine. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jan 25 2007, 03:50 PM
Post #8


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Nicole Kidman... ar intra aici. Cel mai bine sa dam exemple celebre, ca sa ne lamurim mai bine...(IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Eu stiti ce recomand de obicei? Urmariti o vedeta care vi se aseamana si copiati stilul ei de machiaj. Este cel mai simplu... Mie imi plac mult roscatele pistruiate sau blondele pistruiate. (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) Mi se par sexy... Iar machiajul natural le vine foarte bine. Bine, la o petrecere pot folosi si culori extravagante, cum ar fi verde intens cu irizatii aurii combinat cu olive sau auriu intens. Daca facem un degrade intre cele doua culori si conturam ochii cu un verde inchis sau brun inchis efectul este spectaculos.
Tot primavaraticele pot folosi ziua o combinatie care pare ciudata la prima "auzire": verde crud + portocaliu. Dar daca e prea extravagant, o nuanta de piersica + maro va salveaza din impas... (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) .
Oricum, cred ca domnisoara ce a deschis topicul a acoperit destul de bine linia cromatica pentru acest tip... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 25 2007, 08:47 PM
Post #9





Musafir






Am uitat sa zic ca acest tip se arde foarte repede la soare.
Si un exemplu:
(IMG:http://www.freenet.de/freenet/beauty_und_wellness/kosmetik_styling/mode/farbtyp/02_u.jpeg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Manciu Claudia
post Jul 4 2007, 09:05 PM
Post #10


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 13
Joined: 4-July 07
From: Alexandria
Member No.: 1,897



Roscata natural cu tendinte aurii la par,ten alb,ochi caprui inchis iarna iar vara caprui deschis cu nuanta verzuie.Ce nuante imi recomandati?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 04:07 AM