IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> De ce refuz sa mai calc intr-un salon de frumusete, patanii cu "profesionisti", hairstilisti, coafeze, manichiuriste, pedichiuriste, cosmeticiene
Esti multumita de salonul/saloanele la care mergi?
You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Total Votes: 65
Guests cannot vote 
Diana.
post Jun 21 2007, 10:33 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am hotarit fara nici o parere de rau urmatorul lucru: nu mai calc in orasul asta, Craiova, in nici un coafor si in nici un salon de frumusete cit oi trai. De fapt nu cred ca o sa mai calc in vreunul in viata mea!
De ce?

Vizite la saloane cu fitze
In 7 ani de cind stau in Craiova nu am gasit o singura persoana care sa fie in stare sa ma tunda. De doua ori pe an imi iau inima in dinti si ma duc la un coafor. De fiecare data, dupa prima spalare, imi vine sa iau o pusca si sa lichidez "herstilista" sau "herstilizdul" care si-a batut joc de capul meu. Dupa fiecare experienta trebuie sa astept 6 luni sa creasca parul, sa isi reviona si sa incerc un alt salon... De fiecare data explic detaliat ce vreau, cum trebuie tuns, cit trebuie taiat si de fiecare data mi se face in cap ce stiu respectivii, nu ce vreau eu...
De fapt am ajuns la concluzia ca in toate saloanele/coafoarele la care am fost, oamenii stiu sa:
1. tunda intr-un singur fel
2. sa coafeze in 3 feluri, dupa cum urmeaza: coc ca in anii 70, intins cu placa si peria si facut "sarmale" a in anii 80. Nimic mai mult... Daca intra 3 femei cu aceeasi lungime a parului, invariabil vor iesi cu aceeasi pieptanatura!


De ce nu ma mai duc sa imi fac manichiura / pedichiura:

Manichiura: M-a pus naiba sa imi fac manichiura saptamina trecuta. Cind am spus ca nu vreau sa mi se taie cuticulele, tinara manichiurista a bolovanit ochii la mine cit cepele: cuuuuuuum , nu vreeeeeeeeti?
NU! Ok, s-a apucat sa imi indeparteze pielitele. La a treia unchie am oprit-o. Deja acum se vad dimburile create de "finetea" cu care meseriasa si-a exercitat meseria.
Cind am vazut-o cum pileste unghia in toate sensurile, si pe deasupra si in laterial pe diagonala am spus STOOOOOOOOOP! Rezulatul: la o zi dupa "pilirea profesioanala" de salon cu fitze, unghia mea s-a rupt de parca a fost taiata cu lama! Tineam ceasca de cafea in mina. NU am lovit-o, nu am dat-o peste cap. Pur si simplu a pocnit dintr-o laterala pilita cu exces de zel!
Mentionez ca am niste unghii atit de tari, ca daca zgirii geamul cu ele se sinucide tot blocul.
Si faptul ca desi am bagat mina in detartrant, clor, alte chimicale numai bune sa distruga pielea si unghiile, de 6 ani nu mi-a mai pocnit nici o unghie!
Oricum, in ultimele luni exceptind episodul manichiura/pedichiura de cacao, unghiile mele nu au fost agresate in nici un fel!
Pedichiura: nici aici nu vreti sa tai pielitele? NU! Da` trebuie! Nu trebuie, nu am chef sa fac vreun panaritiu sau sa iau vreo alta aia, plus ca de la 1 ianuarie e interzis del ege sa se taie cuticulele in saloane...

Rezumatul ultimei mele vizite la salonul de frumusete: o circa de bai pentru urmatoarele rezultate:
- Una bucata cap cu o tunsoare parca executata de o fetita de 3 ani care si-a tuns papusa.
- Manichiura distrusa, o unghie lipsa, 3 deformate
- Pedichiura facuta in dorul lelii, calciie fara tratament... adica unghii vopsite si atit!

Concluzie? Ma fac in continuare singura acasa, macar daca ma tund pocit, ma pocesc singura, daca ma tai macar nu ma infectez cu cine stie ce boala si nu dau bani pentru asta, deci fac si economii.
---------
Acu` va astept si pe voi sa povestiti prin ce "momente" ati trecut si de ce "rezultate spectaculoase" ati avut parte in urma mersului la "saloane cu fitze" numai pe firma si meserie zero barat!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Jun 21 2007, 10:42 PM
Post #2





Musafir






maat te inteleg perfect, parca as fi scris eu randurile astea, nici eu nu suport sa mi fac manechiura si pedicura mai ales ca dupa cateva experiente am ajuns acasa cu rani, mi a taiat prea adanc pielita si curgea sange ca sa nu mai zic ce terorizata eram sa nu mi se infecteze naibi, la par ma vopsesc ca n am de ales sunt multumita dar la tuns la fel am vazut ca stiu sa faca doar frezele mentionate de tine si asa toate sunt facute la fel la par, eu una m am resemnat deja
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 21 2007, 10:46 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Divi, ma uit in oglinda si imi vine sa pling... daca mi-ati vedea "tunsoarea", v-ar apuca risul. L-a tuns asa de "bine" ca nici in coada nu pot sa il prind...mai, nici coc, nici impletit spic sa il ascund, nimic... nimic, fir-ar mama ei de "meseriasa"... daca il dau cu spuma/gel parca sint o papusa vodoo...
(IMG:style_emoticons/default/sad.gif) aluneca in lateral, sta ca o matura, se electrizeaza in toate partile, iar eu nu am nici timp sa stau o ora sa mi-l aranjez cu foehnul, plus ca parul meu nu rezista la foehn, e firul subtire si devine casant de la ondulator/uscator/placa...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Jun 21 2007, 10:50 PM
Post #4





Musafir






foloseste cordeluta sau agrafe sa ii dai un alt aer frizuri eu asa fac cand simt ca parul meu sta nasol, cunosc sentimentul asta cand nu mi place cum sta parul, chiar daca la altii li se pare banal mie chiar reuseste sa mi strice toata buna dispozitie, ai sa vezi ca dupa o luna va avea alt mod de a se aseza parul pt ca va mai creste (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 21 2007, 10:55 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Divi, nici cordeluta nu il tine, din agrafe aluneca de zici ca is muma-padurii... nu sint o dichisita, nu sint genul de persoana care nu iese din casa daca nu e aranjata pina in virful unghiilor, de fapt mi se cam rupe de cum arat, insa acum ce vad e doar o catastrofa... imi vine sa iau masina de tuns si sa ma fac singura la 2 cm!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
midnight
post Jun 21 2007, 10:58 PM
Post #6


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 216
Joined: 19-March 07
From: Timisoara
Member No.: 1,366



Diana stiu ca e un moment foarte prost ales din partea, dar pune o fotografie (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 21 2007, 11:16 PM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Io nu mi-am facut poze cind aratam bine, acu o sa ma apuc sa ma pozez? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Si nu vreau, bre, sa va sparg monitoarele, pacat de ele!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Jun 22 2007, 12:36 AM
Post #8


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Diana sunt total de acord cu tine cand vine vorba de saloanele din Craiova. Eu am avut cateva experiente neplacute prin liceu si de atunci m-am lasat de asa ceva. Manichiura si pedichiura mi le fac singura, nu as lasa pe nimeni sa se apropie de unghiutele mele mai ales ca nu vreau cine stie ce minuni, doar sa arate ingrijit. Nu tai niciodata pielitele, le 'imping' pur si simplu cu unghia spre baza (mana stanga ajuta mana dreapta (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ) si nici nu zici ca am asa ceva.
Iar pentru tuns ma duceam la Bucuresti pentru ca nu vreau inca un motiv de depresie, imi ajung problemele cu tenul! Si nu mi-a parut rau niciodata, mergeam la un tip care ma tundea super fara ca eu sa stiu prea bine ceea ce vreau si nu costa decat 350.000 ceea ce mie mi se pare putin avand in vedere cat de mult ne afecteaza o experienta neplacuta in acest capitol si cat dureaza pana se reface 'stricaciunea'.

Iar in ceea ce priveste parul tau, Di imi pare rau (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) , ce ti-o fi facut aia daca nici sa-l prinzi nu poti?! Ia niste pastile cu vitamine pentru par, unghii, piele (eu iau Biofemin) si iti creste mai repede, fa masti regenerante.... si apoi mergi si tu la un stilist verificat.
(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jun 22 2007, 10:28 AM
Post #9





Musafir






io-s singura multumita de coafezii mei? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
ma tund la un salon vis a vis de birou, au 2 baieti si o fata (ma tund baietii, ca tund in liniste!!! nu-mi place sa socializez.... deloc) - de 2 ani sunt clienta lor si sunt cam singurii care-mi disciplineaza cat de cat parul (am firul subtire si par ondulat, destul de greu de tuns).
manichiura si pedichiura- le fac acasa, cand am timp (am oroare de instrumentele metalice de la saloane... in general). la epilat merg tot acolo (au cateva fete bunicele) dar destul de rar...


edit: eu ma duc destul de des la tuns (la 2 luni)si in felul asta scurteaza foarte putin din el. In general, cand e cate o schimbare radicala (se taie cativa cm buni de par) este un soc al schimbarii destul de mare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 22 2007, 10:57 AM
Post #10





Musafir






Si eu multumita de tipul meu, nu ma duc la altcineva nici sa ma tai. Din pacate nu ma pot duce spontan la el, maine merg la el si-mi voi face programarea pentru sfarsitul lui ianuarie. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) Dar daca e vorba chiar de-o urgenta isi incepe slujba cu o ora inainte, adica la 7, ca maine, ca sa ma scoata din suferinta.
Sunt fericita de nu mai pot ca l-am gasit acum cativa ani. Eu ma plictisesc repede de-o freza, el imi face tot timpul altceva si-o face mai mult decat foarte bine. (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 10:03 AM