IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> De ce refuz sa mai calc intr-un salon de frumusete, patanii cu "profesionisti", hairstilisti, coafeze, manichiuriste, pedichiuriste, cosmeticiene
Esti multumita de salonul/saloanele la care mergi?
You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Total Votes: 65
Guests cannot vote 
geoo
post Jul 15 2007, 02:23 PM
Post #21


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,819
Joined: 25-December 06
From: Pe canapeaua rosie
Member No.: 893



cand eram mica ( pana la 15 ani) ma tundea mama, si aveam numai parul tuns scurt, baieteste (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
cand m-am gandit eu ca e timpul de un upgrade, m-am dus la salon....cu mama de mana! Prima data am iesit cu ochii in lacrimi! Dupa incurajari facute intr-un mod asiduu de mama mea, am decis sa ma mai duc si la un alt salon .... intre timp devenisem o domnisoara foarte politicoasa, deci am plans dupa ce am iesit din salon! Cred ca am continuat calvarul cam o data la 2 sau un an (depindea daca mai aveam vre-o ocazie ceva) iar in ultimii ani m-am hotarat ca totusi e mai bine sa ma slutesc singura in baie!!!! Ultima mea vizita la un salon fuse acum un an jumate cand m-am dus ca vreau o schimbare RADICALA!

De 8 ani aveam parul lung si imi venea sa-l smulg si mai multe nu! Buuuun, ma duc eu la salon cu inima ascunsa dupa o coasta, ma asez pe scaunul unui stilist renumit, si incep sa ganguresc ca ash cam vrea sa-mi taie parul pur si simplu drept dar SCURT pana la urechi! Drept raspuns primesc o grimasa stramba din partea lui, dupa care un "vaaaaaai da'ai asha un par frumooooos, e pacaaaaat"! Zambesc acru cu gandul ca-i smulg din mana foarfecul si ma ciuntesc singura, si ii explic simpatic ca asta ar cam fi dorinta CLIENTULUI asezat in fata lui pe scaun!

Nee, las ca "stie stilistul" mai bine!!! Si incepe sa ma tunda.....TOTAL in alta logica decat o aveam eu! Eu il vroiam drept pana la urechi....m-am trezit cu el pana mai jos de umeri... filat (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) !!! Buuuuuun, am zis "mersi frumos ca ai stiut EXACT ce am vrut, dar sa nu te superi ca-ti mai fac o vizita si maine"! La replica asta l-am lasat nitel contrariat! Am ajuns acasa, mi-am udat parul si am bagat foarfecul il el! A doua zi ma duc iar la el si spun "acum, te rog......il vreau drept (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) "

Inutil de spus ca intre timp s-a gandit el ca totusi mi-ar sta mai bine daca nu ar fi chiar drept.....ci mai "special"! De atunci mi-a crescut...il am mai jos de umeri si partea stanga e mai lunga decat partea dreapta (IMG:style_emoticons/default/huh.gif) Mda.....diseara am o programare la foarfecul meu din baie! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) a venit momentul schimbarii!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Jul 15 2007, 05:00 PM
Post #22


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



ehhhh....
dupa ce ani de zile am fost mai chinuita de imaginea frizerului decat de cea a stomatologului,am hotarat ca totusi dupa un an in care nimeni nu s a atins de freze mea ar fi totusi cazul sa fac ceva cu ea.
am luat o pe maica mea frumusel de mana si ne am dus la tipa care o tunde tot timpul pe ea.nu ca i ar face cine stie ce freza,pentru ca ea oricum are parul de maxim 5 cm (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) dar am avut cat de cat incredere.
ma duc la tunsatorie ,ma spala tipa pe cap si incepe negocierea.
eu i am spus decat ca vreau un tuns filat,dar fara sa imi ia din lungime.
am mai vorbit un pic cu ea,mi a explicat ca ea ar incerca sa imi faca un pic de breton intr o parte si dupa ce m am gandit un pic am acceptat.(mai avusesem si mi statea bine)
apoi imi explica cum trebuie sa tunda ca sa capat volum.(mi a facut un soi de cuib,doar ca este foarte finut,iar parul tuns scurt din varful capului arata chiar super si nu se vede decat daca il intorc eu spre exterior)
eu tremuram pe sub mantia aai dar am acceptat.in definitiv intelesese ca nu are voie sa se atinga de lungime (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) deci daca nu mi placea puteam sa l port prins (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
m a tuns bine zic eu,am volum,mi a aratat cum poate fi aranjata freza in mai multe moduri,mi a spus ce produse sa folosesc si a zis sa revin peste 3 luni la refinisare (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
si nu e un salon deloc cu fite,dat fiind ca toata smecheria asta m a costat pana in 30 de lei (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
sunt mult mai multumita decat freza pe care mi am tras o ultima oara cu o caruta de bani la "al mai de fite salon din oras"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leea
post Jul 15 2007, 07:26 PM
Post #23


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 744
Joined: 31-May 06
Member No.: 352



Mi-a mai venit sufletul la loc cand am vazut ce-ati postat pe aici. Credeam ca sunt singura nebuna care nu poate suferi stilisti &co. Mai mare stres nu-mi trebuie decat sa merg la coafor sau la cosmetica. Nu ca mi s-ar fi intamplat prea des chestia asta in ultimii 20 de ani... Nu am deloc incredere ca astia stiu mai bine decat mine ce mi se potriveste mie. Plus ca daca nu te ciufulesc dupa ideile lor, nu se simt bine. Cata vreme sed pe scaunul coafezei, ma uit manioasa ca o bufnita in oglinda si am grija sa nu faca miscari gresite. Si totusi, oricat de vigilenta sunt, tot ii mai scapa mana. Altminteri ma tund singura de nu mai stiu cata vreme. Nu arat eu cine stie ce grozav, dar zau ca imi place mai mult decat cand ies de la "aia" din salon, adica arat normal, ca mine.
Nu i-am onorat cu vizita nici macar cand m-am maritat. Nu mi-am facut tot felul de nastrusnicii in cap, ci mi-am aranjat putin parul cu peria si atat. Oricum, mai era si coronita, si voalul. Si zau c-am fost o mireasa tare draguta. Dar asta a fost, ehei!...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jul 15 2007, 09:08 PM
Post #24


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



ce nebuna esti, geo! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

eu ultima oara am fost la Streetline si am fost chiar multumita..(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jul 17 2007, 12:42 PM
Post #25


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Eu am o stilista care vine acasa si tot timpul am fost super multumita de rezultat. Ma si vopseste, ma si invata ce sa fac, daca vreau o freza trendy fancy cool mi-o face si pe aia, e la curent cu tendintele, ceva gen multi tasking multi function. (IMG:style_emoticons/default/happy.gif) \

Dar recunosc ca in copilarie am avut si eu experiente nasoale la "stilist" cand am cerut o freza filata si m-am trezit cu ceva gen "Andreea Esca in tinerete" de-mi statea de parca tunsesem eu papusile din dulap. N-am mai avut ce sa fac, m-am dus la scoala asa, plansa si vai de capul meu. Asta a fost prima experienta. A doua, la un salon din cartier, la una care o tundea pe matusi-mea. Am cerut un bob stilizat si m-am ales cu o tunsoare ce semana mai de graba cu a lui Elvis in anii de debut (aka Stefan Banica).
De atunci au trecut cativa ani buni pana m-am hotarat sa-mi fac un permanent care a iesit super bine, numai ca dupa o luna statea de parca bagasem degetele in priza. Dar ghiciti, n-am renuntat la goana dupa stilistul perfect si in final am gasit unul, chiar doi... Unul care ma tundea ok dar a disparut subit de la salon iar al doilea care lua cam 75 ron pe tuns si am renuntat la idee pana am dat de Mada, cea de care v-am povestit in primul paragraf:P.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TeoRBD
post Aug 10 2007, 02:51 PM
Post #26


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 60
Joined: 10-August 07
Member No.: 2,021



Eu merg la un salon micutz, dar bun din orashelul meu, unde merge si mama, se cunoaste bine cu fetele de acolo, si deci tot timpul am rezultatul scontat, in plus sunt de treaba tipele de acolo si nu te repezesc (IMG:style_emoticons/default/322.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geoo
post Aug 11 2007, 11:50 AM
Post #27


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,819
Joined: 25-December 06
From: Pe canapeaua rosie
Member No.: 893



Weekendul trecut am dat o fuga la mare, si cum imi era cea mai mare lene de pe pamant sa ma automutilez m-am gandit sa-mi sun cosmeticiana!! Imi raspunde, imi explica cum ca ea iubeste sa ma killareasca de fiecare data dar acum trebuie sa ma refuze ca e in concediu! Vaaaaai a cazut cerul cu tot cu nori pe mine! Pur si simplu nu vroiam sa aleg drept optiune auto-exercitiul!!!

Obisnuita sa sun in ultima secunda...deja era cu o zi inainte de eveniment...ma pun pe ochit saloane! Sun eu la unul fac programare pt opt seara (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) ca deja ziua era full dar dupa ce am insistat serios ca e un caz de urgenta speciala m-a bagat si pe mine pe la sfarsit!!! Buuun, ajung ma asez cuminte pe scaun in sala de asteptare....iese tipa imi spune sa intru, ma intreaba ce vreau....explic (deja nu ma simteam in largul meu) si ma invita pe pat!!

OOO (IMG:style_emoticons/default/huh.gif) atunci a inceput o noua etapa in viata mea (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) !! Cred ca i-a luat 20 de minute sa ma puna in pozitia in care vroia sa stau!!! Pur si simplu mintea mea nu putea sa conceapa DE CE e nevoie de asemenea exercitii de yoga pt un banal epilat!!!! Pe langa faptul ca nu facea decat sa ma traga de picioare dupa cum vroia sa ma asez.....fara sa vocalizeze.... din cand in cand mai intepeneam asa cate 10 ...15 minute pana isi termina ea discutia de la telefonul mobil PERSONAL!!! (IMG:style_emoticons/default/mad.gif) Adica stiu ca am platit pt epilat si m-am scos si cu aerobic pe ziua aia....dar TOTUSI!!! Am avut proasta inspiratie de a-mi misca piciorul 2 cm mai la dreapta si am primit un: " TE MISTI cand iti spun EU sa te misti!!!" (IMG:style_emoticons/default/huh.gif) moaaa dude....+ un bici si e ca la carte...parol!!!
Am marait un "Scuza-ma NU SE VA MAI INTAMPLA" m-am rugat sa treaca mai repede si epilatul si discutiile la telefon.... si am plecat plina de nervi acasa unde dupa un dus am descoperit ca pozitiile alea "revealing" totusi nu si-au facut treaba cum trebe' ca urmatorul pas a fost sa pun mana pe aparat si sa o iau de la capat! Miscare pe care trebuia sa o fac de la bun inceput nu abia de la 12 noaptea dupa ce deja aveam febra musculara si o mai mare frumoasa durere de cap!!!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crynna
post Oct 7 2007, 08:38 PM
Post #28


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 39
Joined: 7-October 07
Member No.: 2,371



M-am distrat copios citind intamplarile voastre. Eu am o amintire dureroasa legata de coafura pe care mi-a facut-o o "madama" cand am fost mireasa. Convinsa ca orice coafeza, stie sa faca orice coafura, i-am cerut acesteia o anumita coafura si mi-a facut niste sarmalute de epoca.. de-am plans o ora. Mi-am stricat sarmalutele si m-am aranjat cum am stiut eu, ajutata si de o prietena. De atunci tot ce trebuie facut la par imi fac singura. Eu ma tund, eu ma suvitez, eu ma coafez si tot ce e nevoie. Am fost tare mandra, cand, doua tinere m-au intrebat ce stilist ma aranjeaza .Nevoia te invata, te stimuleaza sa citesti, sa inveti ca sa te descurci si singur. Manichiura si pedichiura mi le-am facut totdeauna singura,la fel si cu epilatul. Pentru mine e mai comod sa-mi rezolv singura aceste probleme, decat sa depind de un salon si de fitele unora de pe acolo. Nici la cosmeticiana nu mai apelez de mult pentru curatarea tenului.Nici nu mai sunt probleme ca in trecut si am o prietena care lucreaza la un salon si ma ajuta ea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Oct 7 2007, 09:09 PM
Post #29


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Am fost si eu la tuns joi ca nu mai il suportam statea in toate directile, cand am iesit de la tuns eram de parca nu m-a tuns am zis ca mai stau o sapt., 2 si iar ma duc in alta parte ca tanti asta care m-a tuns parca ii era frica sa ma tunda m-a filat dar cu tare multa grija de parca nici nu m-am tuns.Coaforul unde ma tundeam de obicei s-a mutat departe de casa si am zis ca nu ma mai duc pana acolo, dar data viitoare ma duc ca acum n-am facut o alegere prea buna.
Cu tunsul la copii m-am dus si eu s-o tund pe fiica-mea la un coafor unde o stiam pe o tipa care tundea bine. Aia era ocupata si a tuns-o alta tipa.Cand am vazut cum a tuns-o am zis ca mai bine pot si eu si am tuns-o eu si chiar a iesit mai bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 7 2007, 09:16 PM
Post #30


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Va anunt cu mindrie ca parul maeu sta ondulat dupa spalare.
Dupa ce am fo` la cel bun salon cu fite din oras: baia mea! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Crynna, bine ai venit la noi! (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 12:15 PM