IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cancerul de colon
bulina
post Mar 24 2009, 01:41 PM
Post #11





Musafir






Fleurdelis, multa sanatate si putere iti doresc!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 24 2009, 01:46 PM
Post #12


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Fleur, citeste Dieta anti-cancer

Mama a fost operata si tratata la Fundeni, in sectia doctorului Irinel Popescu. Nu stiu cu ce medicamente a facut chimioterapia... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Dar o sun si o intreb.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fleurdelis
post Mar 24 2009, 01:47 PM
Post #13


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 317
Joined: 7-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,372



Va multumesc din suflet fetelor!
In ce priveste dietele sa stiti ca asta si fac. Acum sant la al II-lea tur de oshawa si dupa ce termin asta am de gand sa ma apuc de o dieta numai cu sucuri de legume si fructe...va dati seama ca de cand am aflat diagnosticul asta numai de asta sant preocupata...am studiat pe net despre toate dietele si tratamentele dar e greu sa alegi de asta va intreb si pe voi, cat despre carne, n-o sa mai consum niciodata!
Draga Maät te rog sa-mi spui daca mama ta a facut chimioterapie si daca da cu ce si unde?
Si bineinteles as vrea sa mai stiu cum a suportat. Eu am inceput de ieri, am stat trei ore cu perfuzie de oxaliplatin la spitalul Coltea si am primit sa iau pe cale orala xeloda.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 24 2009, 01:53 PM
Post #14


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Tu unde te-ai operat?

Nu i-a cazut parul. Vezi poate reusesti sa ajungi la Fundeni totusi au sectie de oncologie. Se zice ca cea mai buna din tara.

Fleur, ti-am trimis un PM.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fleurdelis
post Mar 24 2009, 01:55 PM
Post #15


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 317
Joined: 7-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,372



QUOTE(Maàt @ Mar 24 2009, 01:40 PM) *
Cancerul de colon apare preponderent din cazua alimentatiei, vietii sedentare.
Homeopatii sint de parere ca orice boala se datoreaza si supararilor, nefericirii.
S-a mai afirmat in studii ca acest tip de cancer, cancerul de colon ar fi transmisibil genetic.


Draga Maät, sigur ca apare si din cauza alimentatiei si a sedentarismului dar eu tind sa le dau dreptate homeopatilor. Starile conflictuale...mai ales un conflict major poate sa declanseze aceasta boala si cred ca mai este si ereditatea...abia acum incep sa banuiesc eu ca bunica mea a murit de cancer la colon dupa simptomele de care se plangea...dar acum 30 de ani nu era nici o posibilitate sa fie diagnosticata corect asa ca s-a banuit ca avusese ulcer.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blekytza
post Mar 24 2009, 01:57 PM
Post #16


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 683
Joined: 14-October 08
From: Nice
Member No.: 5,113



Fleur,
multa sanatate si multa putere, Dumnezeu sa te ajute si sa te intareasca, ma rog pentru tine sa fii bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Mar 24 2009, 01:57 PM
Post #17





Musafir






Sanatate! (IMG:style_emoticons/default/friends3.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 24 2009, 02:01 PM
Post #18


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



QUOTE(fleurdelis @ Mar 24 2009, 01:55 PM) *
Draga Maät, sigur ca apare si din cauza alimentatiei si a sedentarismului dar eu tind sa le dau dreptate homeopatilor. Starile conflictuale...mai ales un conflict major poate sa declanseze aceasta boala si cred ca mai este si ereditatea...abia acum incep sa banuiesc eu ca bunica mea a murit de cancer la colon dupa simptomele de care se plangea...dar acum 30 de ani nu era nici o posibilitate sa fie diagnosticata corect asa ca s-a banuit ca avusese ulcer.

Fleur, mama mea nu a vut deloc o viata usoara. Sora tatalui meu a avut insa probleme la colon. Alte cazuri in familie nu au fost. Eu acum voi mosteni predispozitia si am deja probleme cu constipatia. Care e cronica deja. Stau pe toaleta degeaba.
Si cred ca expreia aia"s-a imbolnavit de suparare" vine din realitate...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fleurdelis
post Mar 24 2009, 02:20 PM
Post #19


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 317
Joined: 7-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,372



Eu m-am operat la spitalul de urgenta (Floreasca)...unde bunul Dumnezeu m-a ajutat sa cad in mainile doctorului Francesco Bulca, un om minunat cu o pregatire de exceptie si un caracter incomensurabil, un chirurg de nota 10, Dumnezeu sa-i dea sanatate! Operatia a fost foarte reusita si domnul doctor m-a ajutat si mi-a dat mult curaj. Eu nu cunosteam pe nimeni pe aici si cand am ajuns in criza la urgente am crezut ca e vorba de o intoxicatie alimentara...nu m-am gandit la nimic grav. Eram in drum spre Germania dar n-am mai plecat. Acum fac chimio la spitalul Coltea.
Chimioterapia asta ma cam ingrijoreaza ca se spune ca are efecte secundare si mi-e cam teama...initial am vrut sa merg numai pe terapii naturiste dar la sfatul dr. Bulca am acceptat sa fac si chimio pentru ca am foarte mare incredere in el si mi-a spus ca a vazut pacienti veniti cu chestii foarte urate dupa tratamente naturiste. asta nu inseamna ca Tratamentele naturiste nu ar fi bune dar poate ca in anumite cazuri trebuie si tratamente conventionale. Asa ca eu cu toata teama am hotarat in ultimul moment sa fac si chimio ca sa nu am pe constiinta faptul ca n-am facut totul.

Draga Maät te rog ai grija cu constipatia...sant convinsa ca te alimentezi corect si eu am avut o alimentatie corecta bazata mai mult pe legume si fructe, am facut miscare joging, innot, plimbari in aer liber dar am fost tot timpul constipata desi reuseam in oarecare masura sa-mi controlez tranzitul. Cred ca avand in vedere antecedentele din familia ta si problema cu tranzitul ar trebui sa faci o colonoscopie si o ecografie macar odata la 6 luni. Mie daca mi-ar fi spus cineva ce voi pati as fi facut dar nu m-am asteptat la asta si boala asta e foarte perfida nu da nici un semn pana nu ajunge intr-un stadiu avansat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 24 2009, 02:24 PM
Post #20


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Hai sa iti spun de ce nu se poate numai cu naturiste: dupa stadiul III urmeaza metastaza. Ai ajuns la timp. Un cancer in metastaza e moarte in citeva luni La un stadiu ca asta, numai terapia naturista e exact cum ai vrea sa vindeci o fractura deschisa cu o frunza de patlagina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 03:48 PM