IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Paste, spaghetti, lasagne samd, Retete favorite bune si incercate cu paste fainoase
kalua
post Mar 16 2007, 08:08 PM
Post #11





Musafir






Nu, ca feta nu se topeste. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubulina
post Mar 18 2007, 02:17 AM
Post #12





Musafir






Tocmai am facut pastele cu usturoi....si ciuperci. Ce am gasit in frigider la ora asta. E asa de buna, am mincat tot....de mult nu am mai mincat ceva asa bun. Sapt viitoare o sa reeditez experimentul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 18 2007, 11:05 AM
Post #13





Musafir






Am vazut si eu usturoi proaspat la aprozar, dar cum asta a fost ultimul magazin in care am intrat, aveam cumparate deja alimentele pentru mancarurile propuse. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Dar voi lua si eu saptamana viitoare, cel mai probabil vineri, si voi face spaghetele alea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Apr 18 2007, 10:47 AM
Post #14


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



QUOTE(kalua @ Mar 7 2007, 07:27 PM) *
Pasta aglio, olio e peperoncino
spaghete cu usturoi

http://www.elady.ro/articole/Gastronomie/P...peroncino-.html


excelente, kalua, merci de reteta. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) doar ca eu am folosit paste din orez si am adaugat creveti. al meu a declarat ca ar manca in fiecare zi. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 18 2007, 12:28 PM
Post #15





Musafir






Moaaa, Moni, creveti! *inghitinsecsimicurgbalele* Mie-mi plac cel mai mult fara garnitura, prajiti numai in ulei cu usturoiul taiat ceva mai mare si patrunjelul presarat dupa ce-i iau de pe foc.
Eu fac diseara carbonara.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Apr 18 2007, 12:35 PM
Post #16


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



a fost bestiala combinatia cu creveti! *imicurgmiebalelecandimiaducaminte* (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) intai am facut crevetii in uleiul cu usturoi si ardei iute, dupa care i-am scos si am mozolit pastele in tigaie. dupa ce am oprit focul crevetii si pastele s-au reintalnit. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) se va repeta f curand. thanks again.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 18 2007, 06:17 PM
Post #17





Musafir






Poti pune si niste suc de lamaie cand impreunezi pastele cu crevetii. Daca ai lamai netratate chimic, poti scrijeli si niste coaja in mancare (asa, ca niste fire lungute). Se potrivesc de minune cu crevetii.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Apr 19 2007, 08:14 AM
Post #18


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



ai dreptate, am pus si lamaie (doar suc), am uitat. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 21 2007, 11:40 AM
Post #19





Musafir






Spaghete cu lamaie
Spaghete cu lamaie
(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jun 3 2007, 10:23 AM
Post #20





Musafir






reteta mea de Penne cu legume

pentru 3-4 persoane

- 1/2 dintr-o vanata mare
- 1/2--3/4 dintr-un dovlecel mediu
- 2 cepe
- un ardei (eu am avut kapia rosu)
- 2-3 catei de usturoi (eu am pus mai mult ca imi place)
- 3 rosii
- 2-3 lunguri de ulei (eu am folosit de masline)
- sare, piper, condimente....dupa gust
---
- penne din comert cam jumatate de pachet (depinde pentru cate persoane faceti, eu am facut ieri pentru 3 si ne-a ramas)

Se curata vanata si dovlecelul de coaja; dovlecelului i se scoat miezul daca are deja seminte. si se toaca in cuburi nu foarte mari dar nici prea mici (cam de 2 cm)) se lasa sa se inmoaie cu un praf de sare si un pic de piper (eu am pus si unul din cateii de usturoi taiat felii mici; pentru cine vrea o tenta exotica, se pot pune si cateva linguri de sos de soia

Ceapa se curata se taie pestisori; la fel si ardeiul. Rosiile se taie cuburi

Se calesc in ulei ceapa cu ardeiul si un catel de usturoi; cand sunt deja moi se adauga vinetele si dovleceii si se lasa sa se faca la foc mic. cand sunt 3/4 facute, se pun rosiile, inca un catel de usturoi, condimente si se lasa sa fiarba; daca mai e nevoie se completeaza cu apa. toata astea trebuie lasate pana mai au cateva minute sa fie complet fierte (cand rosiile sunt in mare majoritate "topite" )


Separat se fierb pastele conform indicatiilor de pe ambalaj; cand sunt aproape gata (cu un minut inaintea timpului de fierbere indicat pe ambalaj), se scot si se clatesc un pic; se adauga in sosul de legume si se lasa sa se termine de fiert impreuna (inca 1-2 minute, cat sa ia pastele gustul sosului). Se potriveste de sare, piper etc
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 08:46 PM