IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Egoism si iubire, mereu impreuna...
herminairina
post Sep 19 2008, 03:46 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 18
Joined: 11-September 08
Member No.: 4,698



eu cred ca fiecare lucru pe care il facem e din egoism.sa vedem...ati fi de acord ca atunci cand partenerul ne cere sa facem ceva pt el,o facem de fapt pt starea noastra de bine?atunci cand faci un sacrificiu pt cineva il faci pt ca acea pers sa fie fericita,daca nu e nu poti fi nici tu iar tu de fapt te gandesti la fericirea ta,in mod inconstient chiar.alt exemplu:daca renunti la o pers pt ca...poate acea pers vrea sa fie cu altcineva,nu o faci pt a fi el fericit ci pt a se gandi ca tie trebuie sa-ti multumeasca ca e cu acea pers si pt a fi mereu in mintea lui.
va astept parerile...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Sep 19 2008, 04:18 PM
Post #2





Musafir






perfect de acord.
Am mai sustinut si eu teoria asta cu ceva vreme in urma. Dar eu nu o privesc ca pe ceva rau. Egoismul ca si iubirea are atat o conotatie pozitiva cat si una negativa. Pentru mine una nu prea conteaza "de ce"-ul cat conteaza output-ul, rezultatul final. Daca ajuti o persoana aflata in nevoie, normal ca o faci in primul rand pt tine, ca sa te simti bine cu tine, folositor, mai bun decat ceilalti, etc. Si e o situatie ideala win-win situation. Castigi si tu si cel pe care il ajuti.
Acum exista tot felul de nuante si aici. Spre exemplu am tot respectul pentru oamenii care ajuta alti oameni sau fac un gest frumos pentru cineva, indiferent de motivele lor. Insa genul acela de oameni care apoi bat apa in piua cu "ce am facut eu, ca eu am dres si am cules si nu inteleg de ce nu mi se ridica o statuie pt asta"...astia mi se par de-a dreptul dezgustatori. Ii inteleg, le inteleg frustrarea, sentimentul de inutilitate si neimplinirile pe care incearca sa le acopere in acest mod, dar asta nu ii face mai putin dezgustatori in ochii mei.
In fine, parerea mea e ca avem nevoie de egoism in aceeasi masura in care avem nevoie de iubire. Sau poate merg mana in mana cum spui tu, una se naste din cealalta. Dar daca ele sunt prost intelese, pot naste monstri in egala masura. Si ele dau rezultate pozitive de obicei acolo unde exista si modestie, inteligenta si blandete.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 19 2008, 04:30 PM
Post #3





Musafir






Va dau dreptate, dar am o exceptie de la regula: o mama cu bebelusul ei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Sep 19 2008, 04:38 PM
Post #4





Musafir






Da, la o mama cu bebelusul ei e sentimentul acela ca il percepi ca fiind o parte din tine si chiar mai importanta decat tine pentru ca instincul iti spune ca bebelusul reprezinta "noul", partea din tine care merge mai departe. Si de aceea unele mame se sacrifica pentru copil fara a sta pe ganduri. E egoismul speciei care nu le lasa sa actioneze altfel.
O parte cu adevarat ciudata din punctul meu de vedere si care mi se pare cat se poate de nenaturala, este cazul mamelor care isi arunca pruncii la ghena de gunoi. Si ar putea intra aici si varianta in care femeile avorteaza. A nu se intelege ca le condamn pe acestea din urma, ca unele poate au motive bine intemeiate, dar mi se pare un caz in care egoismul personal reuseste sa pacaleasca egoismul speciei si mie una asta mi se pare ciudat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Sep 19 2008, 04:51 PM
Post #5


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



de acord. Dar totusi, daca stai si te gandesti bine, si in cazul mamei cu bebelusul apare un fel de egoism. Pentru ca ea se gandeste ca trebuie sa fie o mama buna, si sa fie vazuta ca o mama buna. deci pe undeva, un procent f mic ce e drept, face totul pentru copil si pt ea.
coerenta?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
scumpic
post Sep 19 2008, 05:58 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 997
Joined: 17-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,663



Eu cred ca egoismul si iubirea nu merg mina in mina.
Cind iubesti pe cineva faci lucruri pentru el fiindca vrei sa se simta bine, nu ca sa iti multumeasca prin alte servicii mai tirziu. Intr-adevar sint si astfel de oameni, destui printre noi care asteapta servicii in schimbul serviciilor si te fac nerecunoscator daca nu le dai ce asteapta ei si eu fug de astfel de oameni.
Daca parasesti partenerul cind el are pe cineva , pleci pentru ca pur si simplu nu ai ce face, nu din iubire si ca sa fie el fericit, dar nici ca sa ramii in mintea lui, e chestie de bun simt dupa mine si de demnitate.
Daca ajut o persoana care are nevoie, intr-adevar ma simt mai bine, dar nu inseamna ca iubesc acea persoana. Iubesc viata, sanatatea, dreptatea si respect toate astea, de asta o ajut.
Egoismul e si el bun, e bine cind ai grija de tine, cind iti rezervi un timp pentru tine, e bine sa te ingrijesti, sa te intilnesti cu prietenele. sa faci ce iti place atita timp cit nu ii ranesti pe cei de linga tine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
herminairina
post Sep 19 2008, 07:55 PM
Post #7


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 18
Joined: 11-September 08
Member No.: 4,698



si pt mama si bebelus se aplica,cu succes chiar,aceeasi teorie:ganditi-va ce ar face acea mama daca nu ar mai avea bebelusul?nu ar mai fi EA fericita!cu atat mai mult cu cat bebelusul e parte din ea e si mai fericita cand il ajuta tocmai de aia exista si expresia ca un bebelus face o femeie sa se simta implinita

QUOTE(scumpic @ Sep 19 2008, 06:58 PM) *
Eu cred ca egoismul si iubirea nu merg mina in mina.
Cind iubesti pe cineva faci lucruri pentru el fiindca vrei sa se simta bine, nu ca sa iti multumeasca prin alte servicii mai tirziu. Intr-adevar sint si astfel de oameni, destui printre noi care asteapta servicii in schimbul serviciilor si te fac nerecunoscator daca nu le dai ce asteapta ei si eu fug de astfel de oameni.
Daca parasesti partenerul cind el are pe cineva , pleci pentru ca pur si simplu nu ai ce face, nu din iubire si ca sa fie el fericit, dar nici ca sa ramii in mintea lui, e chestie de bun simt dupa mine si de demnitate.
Daca ajut o persoana care are nevoie, intr-adevar ma simt mai bine, dar nu inseamna ca iubesc acea persoana. Iubesc viata, sanatatea, dreptatea si respect toate astea, de asta o ajut.
Egoismul e si el bun, e bine cind ai grija de tine, cind iti rezervi un timp pentru tine, e bine sa te ingrijesti, sa te intilnesti cu prietenele. sa faci ce iti place atita timp cit nu ii ranesti pe cei de linga tine.



un ex care ne-a inteles gresit era vb de psihicul uman nu ceea ce controlam noi in starea de veghe.ma repet:faci ceva pt o pers pt ca ea sa se simta bine/sa fie fericita;corect,DAR tu esti cea care te simti bine ca ai facut acel om fericit e ceva ce f putini dintre noi realizam.iar daca nici nu constientizezi un lucru cum poti spune ca astepti ceva in schimbul lui?(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 19 2008, 07:57 PM
Post #8





Musafir






Ce se vede ca niciuna dintre voi n-are copii! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Mai exista si cumintenii de bebelusi, dar stiti cum e cand pur si simplu nu mai poti de oboseala, ai niste cearcane pana la gura si te trezesti atipind sprijinita de-un perete, precum calul? Si ala mic te ia de odihnita tot timpul? Si poate are colici si plange de rupe pamantul orice i-ai face tu? Cand pur si simplu esti la capatul puterilor fizice si crezi c-o iei si mintal la vale si bebelusul tipa, tipa, tipa?
Nu stiu, eu n-am fost niciodata o super-mama, ca alea din carti, de le vezi topindu-se uitandu-se la odraslele lor (asta nu inseamna ca n-o iubesc pe fiica-mea mai mult decat ochii din cap). Si nu pot spune ca ma simt implinita pentru ca am un copil. Si-s mai egoista de felul meu, dar un egoism sanatos, zic eu.
Si copilul a fost pana acum omul de la care am "inghitit" cele mai multe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Sep 20 2008, 02:28 AM
Post #9


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



egoismul care ne impinge sa cautam fericirea cu siguranta il avem cu totii
egoismul care calca peste toti si toate sa atinga un scop anume? nu cred ca are de-a face cu iubirea in afara de cea de sine si asta poate avea 2 variante, una urata si alta fireasca sau sanatoasa vorba lui Ka

sint egoista ca mama? nu cred.
asta nu inseamna ca-i cant in struna copilului meu ca sa nu se bosumfle din varii motive (ca slava domnului se gasesc destule)
ca ma simt implinita ca femeie pt ca am un copil? Clar sint mandra de copilul meu, o iubesc cel mai mult pe lumea asta si de fapt nu am cu ce sa compar sentimentele pt ea insa dupa mine anumite chestii in relatia parinte-copil sint overrated ... mame care-si sacrifica fericirea pt copii lor samd Sa va dau un exemplu: femei care raman fara barbat din diverse motive am auzit si explicatii de genul 's-a sacrificat pt noi si nu s-a mai recasatorit' ... pai poate n-a avut cu cine. Nu cred c-o femeie indragostita ar renunta la un barbat cu care poate avea o relatie faina ca sa se dedice copiilor in exclusivitate. De cand se exclud cele 2?
Un copil nu inseamna renuntarea la tot ce sintem ca sa devenim niste surse de satisfacut nevoi, putem si trebuie sa crestem in relatie impreuna, sa ne cunoastem el si ea in noua postura de parinti si ei toti 3 ca familie. Inca ma uimeste personalitatea fetei mele si cat de diferite sintem in anumite chestii. Insa ea e ea si eu sint eu si cel mai mult mi-as dori sa fim prietene pana la sfarsit si nu o relatie mama-fiica rigida si distantata din cauza 'diferentei de varsta' .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LostWhispers
post Sep 20 2008, 09:40 AM
Post #10





Musafir






Da poti fi egoist cu cineva pe care il iubesti si pana la urma sa recunoatem suntem mai importanti, daca noi nu avem grija de noi atunci cine. Eu sunt egoista, recunosc, asta pt ca am realizat prea tarziu ca mai exist eu pe lumea si daca eu n am grija de mine sa mi fie bine atunci cine ? (aici nu ma refer la copii ) nu am si nu ma pot pronunta.

Atata timp cat egoismul tau nu e mai mare decat iubirea eu zic ca e bine, cand e mai mare deja e altceva nu mai putem spune ca iubim.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 08:19 AM