IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  « < 3 4 5 6 7 >  
Reply to this topicStart new topic
> Retete cu peste
kalua
post Sep 30 2007, 01:22 AM
Post #41





Musafir






Toti bucatarii bazati spun despre capere ca cele mai bune sunt alea conservate in sare grunjoasa. Eu asa ceva am vazut numai in Italia, in sud. Si nu-s asa de incantata de ele, cu toate ca caperele in sine imi plac la nebunie.

Forte, bine arata si pestele tau!

Am facut si eu peste, pun reteta maine, mai ales sosul (ceaiul (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ) e un vis, de fapt toata combinatia e tare. Stiu ce stiu bucatarii astia instelati!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Sep 30 2007, 05:19 AM
Post #42





Musafir






Şi faaaşi? Dau la cheşti, beau un budai (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Me muero de-amor la topicul asta, chestili vostru arata plouabil in gura si va spun asta cu un stomac plin de la nunta intors.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 30 2007, 12:39 PM
Post #43


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



M-ati convins; ma duc la cumparaturi. Dupa peste, normal. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Sep 30 2007, 01:28 PM
Post #44


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



QUOTE(Meg @ Sep 29 2007, 12:08 PM) *
mm, tocmai m-am uitat si mai sus si am o intrevare pentru Cleo: imi spui te rog cum iti iese orezul asa.. aerisit? daca intelegi.. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) nu stiu cum sa spun. eu cand fac e foarte compact daca iei o lingura. oare e din cauza ca pun prea mult orez la prea putina apa?
imi place si orezul rece, cu legume, gen chinezesc.. o tentativa am avut, dar nu a iesit cum mi-ar fi placut (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)


Meg masura e de 1 masura de orez si 3 de apa.
Se fierbe sub capac si nu se amesteca (ei hai o data la inceput).Stingi focul cand bobul de orez e fiert cam 95% (deci nu-l fierbi pana se flescaie (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ) si-l lasi sub capac vreo 15 minute, isi trage toata apa si ramane aerat si fara strop de apa in el.

Asta-i truc si pt paste. Le fierbeti pana vedeti ca-si schimba culoarea apoi stingeti focul si le lasati sub capac vreo 10-15 minute. Mai putin daca le vreti al dente mai mult daca va plac mai moi

Fetelor pozele voastre arata ceva foarte apetisant. Am si eu un somon congelat ce-asteapta sa fie facut zilele astea.

Eu am sa fac un pat de ceapa, morcovi (ambele taiate foarte subtiri) si felii de portocala decojite. Pus pestele, foi de dafin, condimente, acoperit pestele cu felii de rosii si stropit totul cu vin alb.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 30 2007, 01:38 PM
Post #45





Musafir






Peste cu usturoi in ceai de legume

4 pesti intregi mijlocii sau 8 fileuri de peste
1/8 l supa clara redusa de peste (ori cumparata, ori facuta de voi)
4 capatani de usturoi proaspat (n-are voie sa se fi format foitele uscate intre catei) sau 1 capatana mare de usturoi uscat (e bine totusi sa fie cat mai proaspat)
4 linguri ulei de masline

Pentru sos:
2 linguri cu varf de morcovi taiati cubulete
2 linguri cu varf de praz (numai partea alba) taiat cubulete. Sau ceapa verde
2 linguri cu varf de fenicul taiat cubulete
2 linguri cu varf de tulpina de telina taiata in felii foarte fine
50 cl supa clara redusa de peste
2-3 frunze de busuioc
4 frunze de tarhon
150 g unt
sucul de la jumatate de lamaie
sare
1 lingura de patrunjel verde tocat

Daca pestele e intreg se curata de solzi, se taie branhiile, dar se lasa cu cap. Se injumatatesc de-a lungul si li se scot oasele.
Acum urmeaza o parte pe care am sarit-o: legumele se pun intr-un borcan mare cu capac infiletat, se toarna supa clocotita peste ele si plantele si se lasa 20 minute la bain-Marie sa traga. Eu le-am pus frumusel intr-o oala si le-am fiert. Cand legumele sunt fierte se scoate cam 2/3 din legume si se pun la cald. Restul se paseaza si se mai lasa pe foc cu supa pana se reduce cam un sfert din ea. Cand e gata se adauga sucul de lamaie, untul rece, se bate bine cu telul sau cu mixerul. La sfarsit se adauga bucatelele de legume puse deoparte si patrunjelul verde. Gata ceaiul!
Usturoiul proaspat: se lasa capatanile intregi, se taie felii subtiri. Usturoiul uscat se desface in catei, se curata si se taie si el in felii. Se prajesc in ulei de masline la foc mic spre mediu cat sa fie aurii.
Pestele se pune cu pielea in sus intr-o tava unsa foarte bine cu unt, se sareaza un pic si se toarna niste supa in recipient. Eventual se poate adauga si niste vin alb sec. Se da la cuptor + grill. Gata.

Eu am pus cam multe legume in supa si de-aia mi-a iesit ceaiul cam gros, dar e o minunatie.
(IMG:http://i37.photobucket.com/albums/e77/karina_luana/pesteinceai.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Oct 7 2007, 05:03 PM
Post #46





Musafir






Sos de avocado (pentru peste, fructe de mare etc)
- un avocado
- 3-4 linguri de mustar
- 3-4 catei de usturoi
- ulei
- 2 galbenusuri de ou fierte
- o jumatate de ceapa
- 2-3 ardei iuti tocati marunt
- zeama de lamaie

1. avocado se taie in doua, se scoate miezul cu o lingurita, se face praf
2. galbenusurile se freaca cu mustar si ulei (pana iese un fel de maioneza groasa, nu trebuie frecate mult, cateva linguri de ulei ajung)
3. usturoiul pisat se freaca cu mustar si ulei (idem, pana iese o maioneza cu usturoi)
1+2+3 se amesteca, se pune ceapa tocata marunt, zeama de lamaie si ardeiul.
Se umplu cojile de avocado cu sosul rezultat si eventual se decoreaza cu creveti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Girlish
post Oct 23 2007, 10:18 PM
Post #47


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 262
Joined: 18-February 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 231



- se taie o ceapa rondele intr-un castron dupa care se sareaza si se toarna lamaie pe ea; se lasa 1 ora, se stoarce
- se pun apoi straturi de oua fierte taiate rondele si ton maruntit din conserve, maioneza cu samantana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Oct 24 2007, 08:46 AM
Post #48


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Oau Kalua ce reteta faina de peste cand o sa am ceva mai mult timp pt gatit o s-o incerc suna tare bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 6 2008, 03:59 PM
Post #49





Musafir






Reteta asta e neincercata, dar de la o bucatareasa care-mi place foarte mult, Lea Linster, din Luxemburg, retetele ei imi reusesc de obicei din prima fara bataie de cap. Pentru columna ei mi-am facut abonament la o revista de femei care in rest nu-mi spune nimic.

Peste St. Pierre (sau biban) cu scoici si cartofi

Se curata 500 g scoici de mustati si se pun in apa cu gheata, se scot repede de acolo (ca sa nu-si piarda din apa marii intrata in ele) si se lasa intr-o strecuratoare. Intr-un pic de unt, intr-o cratita mai mare care trebuie sa aiba si capac, se caleste jumatate de esalota tocata marunt. Se pun scoicile peste ceapa, se pune capacul pe oala si se da focul la mare. Dupa un minut se amesteca in oala si se toarna 100 ml de Riesling. Se pune iar capacul. Dupa 2-3 minute scoicile s-au deschis si sunt gata. Scoicile nedeschise se arunca la gunoi, cele deschise se scot din carapce si se pun intr-un bol care se acopera cu folie de plastic. Sucul de la fiertura se strecoara si se pastreaza.
Acum vine o treaba interesanta, si anume partea verde de la praz. Dupa cum stiti, de obicei se foloseste numai partea alba, dar se pare ca Lea Linster a descoperit ca uneori partea verde nu-i de aruncat. Deci se spala si usuca bucata verde de la un praz, apoi se taie de-a lungul in fasii foarte subtiri, pe care le taiati apoi in cuburi extrem de fine, cam 1 mm pe 1 mm. Fara un cutit foarte bine scutit n-o sa va reuseasca pasienta. Se pune intr-un bol acoperit cu folie de plastic in frigider.
Cartofii, 200-250 g, se curata si se taie in felii subtiri, apoi in cuburi, ceva mai mari decat prazul, cam 3-4 mm. Se spala si se pun intr-o oala cu putina apa si sare la fiert, la foc mediu. Dupa 8-10 minute sunt gata (nu trebuie sa fie foarte moi). Se varsa jumatate din apa si se adauga o bucata de unt cat o nuca, se potriveste de sare.
In zeama de la scoici se pun 8-10 fire de sofran si se pune la foc mic-mediu, la redus. Cand e redusa la jumatate se monteaza cu o bucata de unt foarte rece, cat o nuca. Scoicile se incalzesc in sosul asta, apoi se adauga si prazul si se pipereaza dupa gust.
Fileurile de peste se spala, se curata de resturi de piele, se usuca si se prajesc in niste unt sau ulei de masline. Se sareaza, pipereaza.
LL serveste mancarea asta in farfurii adanci, ca aperitiv cald. Prima data pune cartofii, apoi scoicile cu sosul lor, pe deasupra fileul de peste, peste care mai pune foarte putin din cuburile de praz.
Se serveste cu un Riesling.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 30 2008, 01:10 PM
Post #50





Musafir






Rissois - coltunasi prajiti cu umplutura de peste sau crabi, crevetireteta portugheza

Pentru aluat:
1/2 cana apa
1/2 cana lapte
1 1/2 cana cu varf (poate si mai mult, depinde de cum e macinata) faina
1 lingura unt

Pentru prajit:
2 oua
sare
pesmet
ulei

Pentru umplutura:
250 g crabi, creveti fierti sau peste fiert
1 lingura unt
1 lingura faina
250 g lapte
1 ceapa mica, tocata marunt
patrunjel verde tocat
1-2 galbenuse
lamaie
sare, piper, nucsoara

Se pune intr-oala apa, sarea, laptele, untul la fiert, se adauga faina si se amesteca pana se desprinde aluatul de fundul olii.
Pentru umplutura se caleste ceapa in unt, se presara faina pe deasupra, iar la sfarsit se toarna laptele in tigaie. Se reduce un pic sosul, pana se ingroasa ceva. Pestele se faramiteaza cu o furculita, crabii, crevetii se taie in bucati mici. Se adauga pestele in tigaie, galbenusele, patrunjelul, sarea, zeama de lamaie, piper, nucsoara. Se ia de pe foc si se lasa sa se racoreasca.
Aluatul se intinde cu sucitorul (atentie! nu foarte subtire ca atunci se rupe), se taie cu un pahar sau o forma rotunda, se pune umplutura in mijloc, apoi se da forma de coltunas (de semiluna). Se dau prin ou batut, pesmet si se prajesc in ulei foarte fierbinte.
Se servesc de obicei reci, ca finger food, dar se pot manca si calzi, de ex. cu garnitura de orez si salata.
(IMG:http://images2.excentric.pt/picasso/89/82/0008289.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  « < 3 4 5 6 7 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:54 PM