IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Epilare
elle_ni
post Jan 30 2006, 12:22 PM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



dragutzelor, ma bate gandul sa-mi akizitionez tot arsenalul de epilat, de la incalzitor de ceara, spatule, ceara pentur diferite tipuri de pilea, dezinfectante....

singura problema este faptul ca firma CONSTRAST IMPEX SRL nu mai przinta aceste produse pe site, iar in magazin am inteles ca se afla din ce in ce mai putin produse...

aveti idee unde ma pot adresa in vederea cumpararii acestor produse?nu sunt firma, le iau decipe persoana fizica, pentur uz propriu....

si mai aveau ia de la constrast un incalzitor super ok...
daca mai stiti alte site-uri de aparatura pentru epilat sau daca imi puteti recomanda un aparat anume de incalzit ceara, v-as fi recunoscatoare....m-am saturat sa ma intorc de la epilat evsnic nemultumita de problema iritatiei, ca nua acum nu stiu ce solutie dezinfectana, de mi se irita piela o luna, ba ca nu are ceara decat "d'asta", care nu imi place deloc (sunt tot felul de tipuri de ceara de unica folosinta, unele de-a dreptul groaznice, care nus e iau de nici o culoare, apoi benzile si alea sunt mai dure, mai elastice si in functie de caracteristicile lor le poti aprecia si gradul de durere provocat)...
pana la urma vreau sa ma epilez singura, oferindu-mi in acelasi timp acelsi confort al unui salon oarecare....

Un epilat reusit

Mai mult ca niciodata in perioada verii ne confruntam cu o problema: parul nedorit ce trebuie eliminat. Apelam la tot felul de creme, geluri, aparate mai mult sau mai putin dureroase, ceara si, de ce nu, laser. Normal, ideal ar fi: suferim o data si gata! Am scapat de probleme.
Dar cum nu toate ne permitem acest lux, sa vedem cum putem avea un epilat reusit atunci cand folosim ceara.
Cum alegi ceara?
- alegi ceara calda (traditionala) pentru orice zona, mai putin cele cu multi ganglioni (de exemplu axila);
- daca pielea ta este foarte sensibila sau capilarele sunt sparte, nu opta pentru ceara calda ci pentru cea de unica folosinta;
- daca suferi de acnee in zona picioarelor, nu opta pentru ceara de unica folosinta;
Ce fac daca ma irit?
- in cazul epilarii cu ceara de unica folosinta, cosmeticiana va aplica un ulei impotriva iritatiei pielii, la sfarsitul sedintei;
- daca iritatia persista mai mult de cateva ore, foloseste un preparat pe baza de hidrocortizon sau la un unguent de galbenele.


sursa: eva

si alte amanunte despre epilare....


Aparate de epilat
~ Ghid de cumparare si utilizare ~

Picioare impecabile, fara urma de par, isi doreste orice femeie. O piele fina si catifelata, dar fara sa mai pierzi ore in sir la salon (chiar daca ai programare) si fara sa fii nevoita sa suferi in tacere cand cosmeticiana iti smulge fasiile de ceara. Benzile de epilat la rece sunt atat de lipicioase, si n-ai vrea sa folosesti nici aparatul de ras, pentru ca parul creste in doar cateva zile. Alternativa la aceste metode ramane aparatul de epilat.


Atunci cand iti cumperi unul trebuie sa ai in vedere mai multi factori. In general, aparatul de epilat poate fi folosit de oricine.Dar in cazul in care esti insarcinata sau suferi de o boala care scade imunitatea organismului, ai negi, alunite/alte semne din nastere, eczeme, rani sau varice, va trebui sa consulti un medic inainte de a folosi epilatorul.

Tipuri de aparate de epilat
Ce metoda de epilare folosesti?


Aparat de ras

Ceara calda

Benzi cu ceara la rece

Epilator electric

Crema epilatoare

In functie de sistemul de actiune
Aparate cu pensete/discuri epilatoare.
Aparate cu spirala.

In functie de numarul de viteze
Aparate cu o singura viteza.
Aparate cu doua viteze. Foloseste viteza 1, epilare moderata, pentru firele de par fine si portiunile sensibile sau mai greu accesibile - axila, zona bikinilor, genunchi, partea din spate a genunchilor, glezne. Viteza 2, epilare rapida, este indicata pentru firele de par mai groase si pentru picioare.

In functie de accesorii
Aparate cu un singur cap de epilare, prevazut cu pensete.
Aparate cu doua capete de epilare. Al doilea cap, special conceput pentru axila si zona bikinilor, dispune de un numar mai mic de pensete care inlesnesc epilarea in aceste zone sensibile.
La unele modele de aparate, al doilea cap se asemana cu cel de la o masina de ras electrica pentru barbati, fiind destinat raderii parului de la subrat si din zona bikinilor.
Aparate cu atenuator de durere. Pentru ca epilarea este o operatiune destul de dureroasa, firmele producatoare au gasit cateva solutii pentru a o face mai confortabila. Aceste accesorii fie maseaza usor pielea inainte ca pensetele sa smulga firele de par, pentru a relaxa, fie racesc pielea dupa smulgerea firelor de par, pentru a calma.

Astfel, poti gasi aparate cu doua siruri de rotite sau cu dispozitive care imita un pieptene cu dintii lati si rotunjiti. Ambele sisteme sunt dispuse paralel cu pensetele si realizeaza un masaj usor al pielii.

Un alt model este cel cu dispozitiv pentru calmarea pielii prin racire. In dispozitivul detasabil, din metal, se toarna apa, apoi se pune in frigider. Dupa ce se raceste, se ataseaza la aparatul de epilat.

Toate aparatele de epilat dispun de o periuta pentru curatarea parului care ramane intre pensete. Capul de epilare este detasabil pentru a se putea curati mai usor.

De retinut

La cumparare, verifica daca mufa transformatorului nu iese prea usor din aparat. In caz contrar, aparatul va functiona cu hopuri si va trebui sa restabilesti mereu contactul impingand mufa in aparat.
Este normal ca, la primele utilizari ale epilatorului, pielea sa se irite sau sa se inroseasca. Dupa mai multe epilari, senzatia de disconfort se atenueaza.
Nu folosi aparatul in apropierea unei surse de apa, cand faci baie sau dus.
Pentru ca firele de par sa nu creasca sub piele, maseaza-te bine cu o lufa sau cu buretele, in timp ce faci dus sau foloseste saptamanal un produs de gomaj.
Daca ai facut baie, usuca-te bine si nu te da cu lotiune sau crema de corp.
Dezinfecteaza cu alcool capul epilatorului inainte de a te epila.
Dupa epilare, aplica o crema hidratanta sau pudra de talc.
Daca te-ai epilat la subrat, nu folosi deodorant, cel putin cateva ore. Daca trebuie totusi sa te dai cu deodorant, alege unul fara alcool/pentru piele sensibila.
Dupa ce te-ai epilat, curata cu periuta capul epilatorului si dezinfecteaza-l.
Nu imprumuta aparatul de epilat, pentru ca prin el se pot transmite unele boli de piele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gagarina
post Jan 30 2006, 02:20 PM
Post #2


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 12
Joined: 25-January 06
Member No.: 164



Fetelor..si eu am hotarat sa imi cumpar ceara a am acasa..si tot la firma contrast m-am gandit...dar am apelat intai la fina mea ,care are un salon si i-am cerut sfatul...Erau o gramada de feluri de ceara si nu stiam ce sa aleg.Ea mi-a spus ca nu e buna ceara aia...granule sau banuti..sau..altele...si norocul meu a fost ca tocmai isi comandase ea ceara pt salon si i-a venit in plus un pachet de 2kg...asa ca m-am facut cu ceara..si am iesit si mai ieftin..270 de mii.

Faza e ca ,ceara asta este preparata de cineva,recomandat de profesoara cu care a facut cursurile de cosmetica...sa vedem ce o fi de capul ei!!!Oricum ..cele care vreti sa va cumparati ceara ..aveti mare grija in caz ca o incalzuiti pe aragaz ca se arde si o stricati..e obligatoriu sa puneti o plita pe foc...cred ca stiati asta deja :P


Va pup!

eu vb de ceara traditionala...de ce nu iti iei d-aia cu azulena,verde..ca e superbuna si daca o folosesti doar tu nu cred ca ar exista probleme..


U vrei neaparat de unica fol?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 30 2006, 02:56 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



gagarina, crezi ca m-ai putea ajuta cu ceva sfaturi (avand in vedere ca ai e une sa te documentezi) in privinta alegerii unei cutii de ceara?ma intereseaza si un incalzitor de ceara de unica folosinta, dar nus tiu nici de unde si nici ce frima comercilaizeaza aceste produse.crezi k ai putea tu intreba cunostinta ta ce m-ar sfatui sa aleg?ma intereseaza ceva profesional, de calitate, ca sa pot folosi aparatura timp indelungat.

am si epilator, dar nu sunt multumita de "smulsul" atat de brutal al epilatorului...parca ceara mi se pare mai delicata...

pai, ceara de unica folosinta se intinde mai usor, se ia mai usor, mai igienic...nu te mozolesti peste tot...

eu mai m-am epilat singura si cu cea traditionala si nu prea-mi placea ca curge peste tot, ce mai...mi se parea ca fac mai multa mizerie decat daca as folosi ceara de unica folosinta...

iar pentur utilizarea celei de unica folosinta imi trbuie asa:
-incalzitor de ceara;
-ceara;
-benzi;
-decinfectant.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gagarina
post Jan 30 2006, 08:30 PM
Post #4


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 12
Joined: 25-January 06
Member No.: 164



Ma intalnesc cu ea in weekend,cand imi da ceara si o sa o intreb,stai linistita!! uite..eu stiu ca ea si-a achizitionat ustensilele si produsele(in afara de ceara traditionala de care ti-am spus) de la  contrast si de la alta firma numita TOP LINE..O sa ma interesez unde au sediul,ok?

Dar ce se intampla de nu iti iei de la contrast?CA am vazut pe site o gramada...sau kiar la magazin..te duci la ei si stai de vb. cu ei..au acolo un birou pt "conversatiile cu clientii"..kiar daca nu au in magazin produsele cred ca ti le pot aduce...zic si io...orikum o sa ma mai interesez de top line  ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 30 2006, 10:50 PM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



gagarina, sar'na mult....

partea proasta cu contrastul e ca nu prea mai sunt asa disponibili cu persoanele fizice, iar eu nu pot lua ce imi trbuie decat pe persoana fizica, ca firma nu am.

apoi, mai e o kestie cu contrastul:astia pe site nu dau deloc amanunte despre produse....sa vad daca reusesc sa imptumut catalogul de la cosmeticiana mea,care inca mai lucreaza cu contrastul si care in veci nu ma va servi cu ceva de la ei, de teama de a nu ma pierde de clienta (am mai tatonat eu terenul si cam asa e, din pacate....)

astept vesti de la tine  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 31 2006, 03:24 PM
Post #6





Musafir






salut fetelor!
v-as ruga sa folositi butonul de edit daca aveti mai multe lucruri de spus (nu e tocmai "placut ochiului" sa vezi 5-6 postari succesive ale aceluiasi utilizator)
multumesc de intelegere!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Feb 1 2006, 10:39 AM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



fortelady, acuza-ma dar ma gandisem ca parca nici un singur mesaj kilometric nu prea te imbie sa citesti, dar nu-i bai, pot concentra toata informatia intr-un singur mesaj, numa' k nu am gasit butonul "edit"....te referi cumva la el de "modifica" sau la "raspunde", sau e un buton distinct?scuze...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Feb 1 2006, 11:55 AM
Post #8





Musafir






dap. butonul de editare este cel pe care scrie 'modifica'
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Feb 1 2006, 03:07 PM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



ok...am inteles acum si-mi cer scuze de "estetica" creata  :-X
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A_lady
post May 20 2006, 05:06 PM
Post #10





Musafir






Fetele, eu dupa epilare, cu lama, cu crema sau cu ceara, de fiecare data ma irit, stiti cumva vreo solutie?
M-am dat cu tot felul de creme de-a lungul timpului, si cu ulei pentru beblusi si tot nimic...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 01:17 PM