IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Prea multa munca omoara, Caz socant
kalua
post Apr 25 2007, 05:33 PM
Post #11





Musafir






Ce bine-ar fi fost daca in articolele astea ar apare si niste sfaturi pentru cei care se afle in astfel de situatii.
Iar autoritatile ce sa faca? Oare s-a gandit domnul jurnalist ce spune? Daca toata lumea vrea sa ramana anonima si nimeni nu spune clar si raspicat, punandu-si dedesubt numele, ca asa nu mai merge, nimic nu se va intampla.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Apr 25 2007, 05:34 PM
Post #12


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



e zguduitor cazul. pe mine m-a impresionat teribil, iar azi toata ziua am rasfoit online toate sursele care vorbeau despre acest subiect.
ce mi s-a parut cel mai ingrozitor a fost ca n-a avut pe nimeni care s-o traga de manecuta si sa-i spuna "stop, tu esti mai importanta decat proiectul x sau y." (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

PS: Kalua, cred ca vor fi cateva dezbateri, pentru ca subiectul a fost preluat de mai toata mass-media. pe mine nu ma deranjeaza ca sursele sunt "anonime", atata timp cat sunt citate de Mediafax sau de un cotidian de prestigiu. Si intr-un fel, ii inteleg pe cei care, din considerente profesionale, aleg sa nu-si dea numele. Sper insa, ca toti care lucreaza in ritmul acela nebunesc, sa-si faca timp cateva minute sa-i citeasca povestea si sa traga concluziile ce se impun. Merita sau nu sa mori cu munca in brate?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Apr 25 2007, 05:34 PM
Post #13





Musafir






Vreau sa va spun ca si pe mine m-a cutremurat vestea ieri. Mai ales ca verisoara-mea o stia pe tipa, ea lucrand pana in ianuarie la E&Y. Cand i-am trimis mailul ii venea sa planga pentru ca luase masa cu ea inainte sa plece din firma si-i spusese lucruri asemanatoare ca-n mail. Ea a fost socata, mai ales ca era una din tipele cu care putuse sa socializeze. Verisoara mea n-a prins prea multi purici in aceasta firma datorita atmosferei foarte nasoale de acolo. Toti colegii ei erau singuri, necasatoriti sau neimplicati intr-o relatie, f. posaci, axati pe munca 'all the time'.
Si ca tot suntem la stiri triste va mai spun un alt caz intamplat toamna trecuta tot la E&Y. O tipa tanara, f desteapta si f frumoasa sta toata noaptea si lucreaza la un proiect il finalizeaza si dimineata pleaca la clientul din provincie sa-l predea. Ce credeti ca i s-a intamplat? A murit in accident de masina...Nu dormise de 48 de ore.
Concluziile le trageti voi. Ideea e ca le pleaca oameni in prostie tuturor firmelor din Big Four, dar ei au lucrari multe si-i supra-incarca pe cei ramasi. Raluca era o tipa umila si cu bun simt. Si mai a fost faza naspa...ca ieri n-avea cine s-o ia de la morga ca nu dadeau de rude...avea o singura sora-n tara de care nu reuseau sa dea. Trist...f trist..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post Apr 25 2007, 05:37 PM
Post #14


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



foarte trist..... eu ma uit pe romantica....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Apr 25 2007, 05:50 PM
Post #15


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Pentru ce muncesc oamenii astia atat de mult, mai exact? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)

O casa mai casa, o masina mai masina, o singuratate mai adanca, o inmormantare mai rapida. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Apr 25 2007, 05:55 PM
Post #16


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



sau poate tocmai pentru a uita sa sunt singuri. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Apr 25 2007, 06:17 PM
Post #17





Musafir






pentru ca munca devine uneori un drog... de care nu te poti lasa.
pentru ca ambitia personala te impinge de la spate mereu si mereu "poti! trebuie sa poti"
pentru ca iti e teama sa te opresti, pentru ca iti pierzi controlul.
pentru ca trebuie sa iti dovedesti tie ceva, orice...
pentru ca e mai simplu sa te ingropi in munca decat sa iti infrunti demonii.
pentru ca presiunea exterioara e atat de mare incat pur si simplu nu ii mai faci fata, si atunci te lasi dus de val.
cine stie de fapt "de ce"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 25 2007, 06:31 PM
Post #18





Musafir






Nu este nici prima si nici ultima care moare din cauza asta. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Pe voi poate va darama cazul asta pentru ca e primul mediatizat din tara. In Japonia, de exemplu, cauza asta de deces e la ordinea zilei. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

La firmele astea de audit asa-i peste tot, nu numai in Romania. Daca faci fata stresului, bine, daca nu, iti pui palma-n undeva si pleci. Iar oamenii care lucreza acolo sunt platiti de obicei foarte bine si se bucura de un statut superior pe piata economica. Tocmai de-asta e fiecare absolvent bucuros de nu mai poate daca e recrutat de o astfel de firma. Si sunt multi care fac fata ritmului astuia de lucru si se simt impliniti prin ceea ce fac. Sunt constienti ca din cauza asta nu au o familie, prieteni, dar vad chestiile astea ca pe un pret pe care l-au platit pentru cariera.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Apr 25 2007, 06:36 PM
Post #19





Musafir






in japonia e deja un fenomen de masa sinuciderea din cauza muncii... oare cat ii va lua pana cand ajunge si la noi?

am anuntat azi la colegii din franta care au aditorii E&Y in firma - evident, ei nu stiau nimic de moartea colegei romance. am inteles ca au fost foarte socati....


edit: am zis amandoua acelasi lucru (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 25 2007, 06:40 PM
Post #20





Musafir






In Japonia se unesc sinuciderile cu mortile bazate de stres. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Eu am lucrat cu japonezi, indiferent la ce ora dadeam telefon, ei erau acolo, pe metereze. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 31st May 2024 - 10:12 PM