IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Retete naturiste pentru diverse afectiuni
angeldust
post Oct 5 2006, 08:34 AM
Post #1





Musafir






De multe ori e bine ca pe langa medicatia alopata ce o primim de la doctor sa mai stim si cate un "leac babesc".
Spre exemplu eu sunt acum moarta de racita, antibiotice nu pot sa iau decat in cazuri extreme si prin urmare ma intereseaza ceva leacuri "naturiste".
Pana una alta bag la ceaiuri cu miere si lamaie si astept sa imi dati vreo idee, pentru ca musai trebuie sa imi treaca in cel mai scurt timp posibil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Oct 5 2006, 10:16 AM
Post #2


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Ceaiul de cimbru te salveaza! Mama mea este extrem de sensibila si raceste imediat ce apare frigul. De cand a descoperit ceaiul asta a reusit sa tina in frau toate simptomele de gripa. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 5 2006, 01:24 PM
Post #3





Musafir






Spalaturi nazale cu apa cu sare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lotte
post Oct 5 2006, 02:11 PM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 817
Joined: 7-May 06
From: Ro Mania
Member No.: 324



Stai cu picioarele intr-un lighean cu apa fierbinte, in care ai pus sare mare de bucatarie.E preferabil sa faci asta seara, si apoi sa te bagi in patuc.
Multa sanatate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Oct 5 2006, 02:33 PM
Post #5





Musafir






Merci de sfaturi...va pup pe toate(virtual asa ca sa nu va dau gripa (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif) )....o dau pe ceaiuri la greu: de musestel , de cimbru si de zahar ars cu coji e lamaie.

Si pentru tuse oare ce o fi bun?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lotte
post Oct 5 2006, 02:37 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 817
Joined: 7-May 06
From: Ro Mania
Member No.: 324



pentru tuse, pune un galbenus crud intr-o cana, si amesteca-l cu o linguritza de miere.dupa ce ai amestecat bine, toarna lapte fierbinte peste, si bea cu inghitituri mici.este un calmant foarte bun.

si tot pentru raceala, mananca portocale si kiwi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Oct 6 2006, 09:08 AM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Pentru tuse foarte bun e si ceaiul de ceapa. Are gust rau (bleah!), dar na... Reteta veche e cu foi de ceapa (coji), eu fac cu cepe intregi de preferinta rosii, fierte pana se inmoaie, la sfarsit se poate indulci.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zetta
post Oct 6 2006, 09:15 AM
Post #8





Musafir






eu stiu pt tuse si rosu in gat cartofi cruzi taiati felii si pusi intr-un prosop in jurul gatului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Oct 6 2006, 12:42 PM
Post #9





Musafir






iei o bucata de propolis solid si o rozi pana nu mai poti de gustul ala iute-metalic. ai grija la dinti ca o sa arati ca aurolacii intr-o prima faza cand o sa se lipeasca de dinti. apoi e ca o guma. e super eficace, trece gatul, desfunda nasul, si iti mai trece si raceala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Oct 8 2006, 03:09 PM
Post #10





Musafir






Fetele cu gatul am rezolvat...dar cu nasul si restul simptomleor bag la Coldrex Hoterm acu la greu ca sunt varza nu mai imi trece odata (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:16 PM