IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  « < 2 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Parazitii si bolile de piele. Pureci, capuse etc, ale animalelor de companie
fortelady
post Sep 15 2007, 09:58 PM
Post #31





Musafir






incearca cu picaturi mitex (35 RON) pt urechi + otoclean

si pt piele, ivermectina/ivomec pastile (NU injectii!! pastile d'alea pentru raie capreasca si porceasca!) si amitraz (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
revin maine cu tratamentul, vezi ca l-a pus Indio pe animalutze la sectia de caini - eu am urmat exact schema lui de tratament (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ultima data cand am vorbit cu el, mi-a zis sa fac aceasi chestie pt a preveni raia.
ivermectina e buna si pentru raia de urechi, daca infectia e masiva.

EDIT: trateaza toata gasca de pisici... ca e contagioasa rau ("se ia ca raia" NU e doar o expresie) si stropeste cu amitraz prin toata casa!

revin zilele astea cu tratamentul daca nu gasesti pe animalutze
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jolie
post Sep 15 2007, 10:39 PM
Post #32


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 751
Joined: 14-April 07
Member No.: 1,478



Mitex si Surolan i-am pus in urechi si eternul stronghold...la ceafa. Acum suntem pe Mitex, iar sub barbie dr a zis tot mitex..deja facem de 10 zile, si degeaba....Faza e ca io nu cred ca e raie, cred ca este o cipearca ceva:) dar nu i-am facut examen de laborator, desi daca vad ca nu trece si nu trece o voi duce la facultate.
Caut si pe animalutze, multumesc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Sep 17 2007, 08:11 PM
Post #33





Musafir






da cu amitraz pe piele, e un dezinfectant foarte bun!
doctoru' ala de a zis mitex pe piele... alea-s picaturi de urechi, pentru raie auriculara, trateaza otita externa cauzata de paraziti- otita se face si pe piele???? raia auriculara e intr-un fel, demodexu/raia de piele e altceva (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jolie
post Sep 17 2007, 09:46 PM
Post #34


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 751
Joined: 14-April 07
Member No.: 1,478



Amitraz gasesc la farmacia veterinara?
Acum mi-e clar de ce nu ii trece!
Multumesc Forte!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arinela
post Feb 27 2008, 07:34 PM
Post #35


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 172
Joined: 21-October 07
From: Alba Iulia
Member No.: 2,462



Si eu am fost azi cu Matzy a mea la doctor...i-am taiat gherutele si am rugat medicul sa se uite in urechile ei...mama, ce a mai scos de acolo... (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
I-a luat proba sa o studieze la microscop, ca nu se putea pronunta daca e raie sau otita.
I-a pus ceva in urechi si timp de vreo 8 zile trebuie sa merg cu ea la tratament si curatat.

Si mai e ceva: e al doilea medic care il consult in legatura cu sterilizarea ei si imi spune exact pe dos fata de ce mi-a spus primul...Adica primul spunea ca nu e recomandat sa o sterilizez daca nu a fost mamica cel putin o data, ca altfel face cancer la tzitzi (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) , iar aceasta a doua,( e o doctorita) imi spune ca, tocmai, e mai bine sa o sterilizez pana nu e mamica, ca altfel ... face cancer la tzitzi...

Sunt in ceata complet... de care sa ascult? (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Feb 27 2008, 07:43 PM
Post #36





Musafir






arinela, nu ma pricep eu la animale, in ultimul timp am mai citit, dar stiu ca aici sterilizeaza atat pisicile, cat si cainii in jurul varstei de 6 luni, fara sa fii apucat sa aiba pui vreodata.
multa sanatate pisicii tale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arinela
post Feb 27 2008, 07:54 PM
Post #37


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 172
Joined: 21-October 07
From: Alba Iulia
Member No.: 2,462



Multumesc ... sper sa fie bine pana la urma (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Acum e asa de blegutza.... de parca nu e ea.. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Feb 27 2008, 08:59 PM
Post #38


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Stai lpe pace, o sa redevina si voioasa. Pana una alta, menajeaz-o si nu o stresa indemnand-o la joaca. Arata-i multa afectiune, ca de asta are nevoie acum si lasa-o sa se odihneasca cat pofteste. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arinela
post Feb 27 2008, 09:15 PM
Post #39


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 172
Joined: 21-October 07
From: Alba Iulia
Member No.: 2,462



Fanny... (IMG:style_emoticons/default/rusinosul.gif) nu o stresez sa se joace, dar a stat cam 3 ore cuminte de tot...ceea ce nu i se prea intampla.

Dar deja e mai bine... tocmai se joaca cu noua jucarie ce i-am luat-o azi pentru ca a fost cumintzica la doctor. (IMG:style_emoticons/default/pupaceala.gif)

(IMG:style_emoticons/default/estifftopic.gif) Pisi a mea a fost tare simpatica la medic...pentru ca e la mine de cand era pui, nu are habar ca, cainii, de regula se mararie la pisici sau le-ar smotoci groaznic. Drept urmare, asteptand acolo, se uita tare (IMG:style_emoticons/default/inocentul.gif) la ditamai dulaii care erau acolo
si se intreba probabil:"cu voi ce e pe aici? ne jucam?" (IMG:style_emoticons/default/afro.gif) A facut senzatie cu aerul ei asa inocent si curios, dar mai ales cu faptul ca nu avea nici o teama de ceilalti "pacienti" . (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Feb 27 2008, 09:25 PM
Post #40


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



ce dulceata e! (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Ai pus poze cu ea?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 06:55 AM