IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Singuratate, Jurnalul Crinutzei
angeldust
post Jun 8 2006, 10:56 AM
Post #1





Musafir






Here you go
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jun 9 2006, 04:27 PM
Post #2





Musafir






Bine ai venit pe elady!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crinutza
post Jun 9 2006, 04:56 PM
Post #3


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 9
Joined: 8-June 06
Member No.: 365



salut........... tuturor.......
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crinutza
post Jun 9 2006, 05:27 PM
Post #4


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 9
Joined: 8-June 06
Member No.: 365



Cand stai in camera pustie auzi zgomotul enervant al televizorului sau al radioului. Deodata realizezi ca esti ingrozitor de singur. In seara asta dintr-un motiv necunoscut acest sentiment de singuratate este profund obsesiv, deranjant sa nu ai pe nimeni cu care sa impartasesti orasul, ploaia, plimbarea, lucrurile pe care as vrea sa le spun. Incep sa imi imaginez cate milioane de oameni se simt in acest moment singuri, profund inutili si nefericitioricat de bogati si de fermecatori ar fi pt ca sunt singuri azi si asa cum au fost si ieri si cum poate vor fi si maine. Persoane care nu au cu cine sa iasa, batrani care stau in fata televizorului de parca ar fi singura lor salvare, oameni de afaceri in camerele de hotel intrebandu-se daca ceea ce are vreun rost caci tot simt acum e disperarea de a fi singuri.
Uneori suntem stapaniti de un simtamant de tristete pwe care nu izbutim sa ni-l controlam. Ne dam seama ca momentul magic a trecut si noi azi nu am facut nimic. Viata isi ascunde atunci magia si arta. Trebuie sa-i ascultam pe copilul care am fost candva si care inca exista in noi. Copilul acesta intelege momentele magice. Deci nu ne cunoastem inca o data daca nu reincepem sa privim viata cu inocenta si entuziasmul copilariei nu mai are nici un sens sa traim mai departe. Amintiti-va ca intelepciunea oamenilor este nebunie in fata lui Dumnezeu. Daca-i vom da ascultare copilului pe care il purtam in suflet ochii nostri vor reincepe sa straluceasca. Daca nu vom pierde contactul cu acest copil nu vom pierde contactul cu viata.
Trebuie sa riscam. Vom intelege pe deplin minunea vietii doar cand vom lasa sa se intample imprevizibilul. in fiecare zi Dumnezeu ne da o data cu soarele o clipa in care ar fi cu putinta sa schimbam tot ce ne face nefericiti. In fiecare zi incercam sa ne prefacem ca nu intrevedem momentul acesta, ca el exista, ca ziua de azi e ca ceea de ieri si va fi cu cea de maine. dar cine isi examineaza cu atentie ziua descopera si momentul magic. Acesta poate fi ascuns la ceasul in care varam cheia in usa dimineata, in clipa de trecere de dupa masa, intr-unul dintre cele o mie si unul de lucruri care ni se par aidoma. Acest moment exista, un moment in care toata puterea stelelor trece prin noi si ne ingaduie sa facem minuni.
Fericirea e uneori o binecuvantare dar de obicei e o cucerire. Momentul magic dintr-o zi ne ajuta sa ne schimbam, ne face sa plecam in cautarea viselor noastre. Avem sa suferim, avem sa cunoastem momente dificile, avem sa infruntam multe decizii totusi insa e trecator si nu lasa urme. Iar in viitor vom putea privi inapoi cu mandrie si credinta.
Vai de cine se teme sa isi asume riscurile. Acesta poate nu va avea niciuodata parte de deceptii, nu va avea deziluzii si nici nu va suferii precum aceia care au un vis de urmat. Dar cand va privi in urma ca intotdeauna privim in urma isi va auzi inima spunandu-i:ce ai facut cu minunile pe care Dumnezeu le-a semanat in zilele tale? Le-ai ingropat adanc intr-o pivnita pt ca ti-a fost frica sa nu pierzi. Atunci asta ti-e mostenirea: certitudinea ca ti-ai irosit viata.
Vai de cel caruia ii e dat sa auda vorbele astea. Caci atunci va crede in minuni dar momentele magice din viata lui vor fi trecut de mult.
Exista infrangeri.Nimeni insa nu e scutit de ele. Tocmai de aceea cred ca e mai bine sa pierzi unele batalii in lupta pt visele tale decat sa fii infrant fara sa stii nici macar pt ce lupti....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Jun 9 2006, 06:20 PM
Post #5


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Crinutza, ce frumos ai scris! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/indragostita.gif) Bine ai venit printre noi. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif) Astept cu nerabdare sa iti citesc si alte ganduri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crinutza
post Jun 10 2006, 12:34 PM
Post #6


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 9
Joined: 8-June 06
Member No.: 365



si eu ma bucur sa ma aflu printre voi.........
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crinutza
post Jun 10 2006, 03:35 PM
Post #7


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 9
Joined: 8-June 06
Member No.: 365



Exista un adevar in randurile tale………….dar eu am invatat de la viata un lucru zic eu important: toate in viata se petrec cu un scop si nu ar trebui sa pui sub semnul intrebarii lucrurile frumoase care ti se intampla.
Desi aici gresim amandoi pt ca intr-o relatie pt a te simti bine trebuie sa fi si amic, si prieten si iubit pt cel de langa tine.Noi credem despre fiecare iubire ca este ultima. Numai Dumnezeu stie insa cu adevarat care va fi aceea . Si oricum acest bilant nu-l putem face decat la sfarsitul vietii nu pe la mijlocul ei.
Cand vointa e mare, obstacolele sunt mici. Poarta catre Dumnezeu e rugaciunea si Domnul mi-a deschis usa inimii sale si mi-a picurat in viata o iubire ca acelea despre care credeam ca exista numai in carti. De ce uit mereu ca si cartile sunt scrise de oameni? Poate e o iubire imposibila pt ca marile iubiri au nevoie de rangul omenirii pt a se inalta la cer. Mi-am asumat aceasta iubire ca pe o pedeapsa pe care o ispasesc in libertate.
Ce ne desparte: distanta, oamenii si poate destinul? Ei bine, totul ne desparte. Dar daca Dumnezeu ne-a unit chiar si pt o secunda, inseamna ca merita sa lupt pana la ultima picatura de energie. Ceea ce am sa si fac!!!!
Scriu aceste randuri pt a marturisi ca am o mare credinta in dragoste. Este singurul sentiment uman in care cred mi-am asumat toate acestea si n-as renunta la suferinta pt nici o fericire din lume! Pt ca in fata fericirii suntem toti egali, doar in fata suferintei suntem toti diferiti.
Poate am simtit si eu absenta ta uneori si am varsat lacrimi pt sfarsitul care vas a vina. Dar chiar si atunci cand voi inchide ochii iubirii noastre si voi aprinde o lumanare cu o ultima suflare voi rosti imnul acela pe care Apostolul Pavel l-a inchinat iubirii: “Chiar de-as vorbi in limbi omenesti si ingeresti si n-as avea dragoste as fi ca o alama sunatoare sau un chimval rasunator. Si chiar de-as avea darur prorocirii si as cunoaste toate tainele si stiinta, chiar daca as avea toata credinta sa mut si muntii si n-as avea dragoste, nu sunt nimic. Si chiar de mi-as imparti toata averea pt hrana saracilor , chiar de mi-as da trupul sa fie ars si nu as avea dragoste, nu-mi foloseste la nimic. Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate, nu se gandeste la rau. Dragostea sufera toate, crede toate, nadajduieste toate, rabda toate. Dragostea nu pierde niciodata si cand toate se vor sfarsi , vor ramane acestea trei: credinta, nadejdea, dragostea. Dar cea mai mare dintre ele este dragostea…”
Dragostea mea pt el. Iubirea face insa miracole. Iar dragostea lui pt mine ma va intoarce la viata si…….. ne va face nemuritori.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crinutza
post Jun 16 2006, 04:50 PM
Post #8


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 9
Joined: 8-June 06
Member No.: 365



Munceste ca si cum nu ai avea nevoie de bani. Iubeste ca si cand nimeni nu te-a facut vreodata sa suferi. Danseaza ca si cand nimeni nu te vede. Canta de parca nu te-ar auzi nimeni. Traieste ca si cand Paradisul ar fi pe pamant. Cand iti vine sa plangi,adu-ti aminte de clipele in care zambeai,cand simti ca viata nu are nici un rost gandeste-te la cei ce mai au doar o zi de trait,cand simti ca vrei sa mori gandeste-te ca altii ar da orice sa traiasca..iubeste-ti viatza..e cel mai de pret lucru.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 09:47 PM