IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Hipodontia, am nevoie de-un sfat
kalua
post Mar 5 2007, 07:56 PM
Post #1





Musafir






Iaca, mare minune mare, azi am aflat ca fiica-mea are hipodontie: ii lipsesc lateralii superiori si nici premolarii (cincii) inferiori nu-i vor iesi.
Caninii superiori nu sunt iesiti nici pe jumatate.
Stomatologul a zis sa mergem cu ea la ortodont. Si a zis ca ori sa-i faca aparat ortodontic ca sa-i tina locul liber cel putin pentru laterali si pe la vreo 25 de ani sa i-i implanteze, ori ca sa-i impinga caninii mai in fata, sa nu ramana loc liber.
Mie una nu mi se pare chiar atat de tragica situatia si chestia cu tinutului locului liber pana pe la 25 de ani chiar mi se pare inumana. (IMG:style_emoticons/default/mad.gif) Eu as astepta sa iasa macar caninii de tot, sa vad cum e situatia atunci.
Voi (si mai ales punkreas (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ) ce ziceti?
Aici si situatia dentara actuala a fiica-mii:
(IMG:http://i37.photobucket.com/albums/e77/karina_luana/Nina_hipo.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mititik
post Mar 5 2007, 08:16 PM
Post #2


Membru de Onoare
*****

Group: Obsedat
Posts: 703
Joined: 7-December 05
Member No.: 4



Hmmm...eu stiam ca problema asta se numeste anodontie! O buna prietena are asa ceva, poarta aparat dentar de 3 ani (acum are 19), iar spatiile au fost complet acoperite. Daca as avea asa ceva, as opta tot pentru aparat, nicidecum nu as astepta pana la 25 de ani ca apoi sa imi implanteze dintii!
Multa sanatate!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Mar 5 2007, 11:01 PM
Post #3


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Kalua, nu ar strica sa spui si varsta. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) 12? Sau ma insel?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 5 2007, 11:26 PM
Post #4





Musafir






In iunie face 11. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post Mar 6 2007, 12:35 PM
Post #5


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



Multi inainte (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Eu zic sa mergi cu ea la ortodont si sa-i puna aparat(treaba cu lasatul de spatiu (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) si asteptatul pana la 25 ani iese din discutie!).Sa nu amani asta pentru ca lucrurile se pot complica si nu are sens.E mica si e mult mai bine sa poarte aparatul acum decat atunci cand va fi o adevarata don'soara.Nici eu nu cred ca e grava problema (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Mar 6 2007, 02:26 PM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



si in plus acum exista multe feluri de aparate, nu sunt toate inestetice..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr. stoma
post Mar 6 2007, 11:12 PM
Post #7


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 132
Joined: 27-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 244



Kalua, iarta-ma dar nu mai stiu de capul meu sapt asta cata treaba am iar sapt viitoare voi fi plecat cu firma la o sedinta. daca reusesc o sa incerc sa-ti dau optiuni pana in w-end. in orice caz implanturile se pot pune dupa pubertate, respectiv dupa 16-17 ani la fete. Nu e greu de mentinut spatiul dar nu cred sa-i convina fiicei tale sa stea inca 5-6 ani cu ceva provizoriu.

vorbim oricum, pt urgente stii pe cine sa cauti :-)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 6 2007, 11:54 PM
Post #8





Musafir






Nu-i urgenta treaba, intalnire cu ortodontul avem abia la inceputul lui aprilie. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr. stoma
post Mar 21 2007, 07:25 PM
Post #9


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 132
Joined: 27-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 244



mandibular nu-i nici o problema, probabil molarii 1 si 2 vor fi mezializati iar in viitor molarii de minte vor erupe in pozitia normala a molarilor 2. poate si cu putin ajutor.
maxilar depinde cel mai mult de voi. e vorba de plan pe cativa ani. fie o solutie mai rapida prin aducerea caninilor langa centrali, fie distalizarea grupului premolar+canin si mentinator de spatiu pt 5-6 ani de-acum incolo, urmand ca dupa incheierea pubertatii sa apelati la implanturi. Trebuie sa te gandesti si la viitorul indepartat, peste 30-40 de ani cand vei avea nevoie de suport cat mai mare pt o eventuala lucrare protetica.
grea alegere din pacate
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 21 2007, 10:56 PM
Post #10





Musafir






Multumesc, punkreas.
Cred ca ne vom hotara pentru aducerea caninilor langa centrali. Din cate vad eu acum, cand numai caninul stang e pe jumatate rasarit, vor fi oricum langa centrali.
Fiica-mea isi mosteneste tatal la dinti si el are diastema si treme mici, deci ar trebui luate in calcul si astea. Si cu ocazia asta am aflat si de hipodontia lui - un premolar inferior, iar mama lui o pereche de premolari inferiori (dac-as fi stiut asta de la bun inceput macar il luam la oferta speciala (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ).
M-am hotarat sa-mi iau jumatate de zi de concediu sa merg si eu (sau numai eu) cu asta mica la ortodont, o sa-i fac capul calendar omului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:51 PM