IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> A avea sau nu copii...cu orice pret
ioannaraluka
post Jun 12 2007, 11:46 AM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Din ciclul "never say never" nu m-as fi gandit ca o sa postez primul topic in sectiunea asta, dar...
Nu m-as fi gandit ca o sa ajung intr-o situatie in care nimeni nu casiga indiferent de optiuni.
Cazul concret se refera la cumnata mea, care ar dori un copil, dar fratele sotului meu nu poate sa aiba, so...ne-a rugat sa luam in considerare o posibila donare ...de la sotul meu.
Pe langa intrebarea fireasca ce sa facem noi, v-as ruga mult sa va intrebati ce ati face voi puse in acesta situatie?
Trecem peste faptul ca nu e hotararea mea personala, mie mi se pare ca n-are nici o iesire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jun 12 2007, 12:10 PM
Post #2





Musafir






Grea situatie (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Eu as prefera ca donatorul sa fie necunoscut- astfel, s-ar elimina multe suspiciuni si tensiuni ulterioare. Mi s-ar parea aberant ca "materialul genetic" sa vina de la fratele sotului. De ce?
Sau adoptia... Mama nu e numai cea care naste, mama e si cea care creste...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Jun 12 2007, 12:15 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Argumentul ar fi ca un donator sau un copil adoptat nu se stie ce "zestre" aduce.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post Jun 12 2007, 12:31 PM
Post #4


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



Mda...eram sigura ca asta e argumenul...dar chiar e o situatie grea cum zice si forte (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Sotul tau ce spune?Adica el ar fi de acord la o adica? Acum, gandind la rece: daca asta este ceea ce ei doi vor, nu ai motive sa fi geloasa sau sa te simi mai stiu eu cum. Nu ar fi ca si cum ar face dragoste, tipa ar ramane insarcinata si tu ai afla ca sotul tau are un copil cu alta. Ar fi pur si simplu o situatie mai delicata dar tu ai fi la curent cu absolut tot. Un copil este un copil independent de problemele create. Totusi, tu ce simti? Ce anume te incomodeaza?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Jun 12 2007, 12:52 PM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Asta cu copilul...mi se pare problema, adica un suflet nevinovat ar trage toate ponoasele. De asta spun ca mi s-ar parea un pret prea mare si as fi vrut sa vad cum vedeti situatia daca ati avea de dat un raspuns.
Nu se pune problema de gelozie, stiu f bine ce implica o asemenea procedura.
Stiu ca se va ajunge la topicuri de genul asta la discutii depre persoanele implicate, nu despre situatia in sine...dar daca nu va suparati as prefera a doua varianta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post Jun 12 2007, 01:25 PM
Post #6


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



Te inteleg (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Acum inapoi la discutie. De ce crezi ca toate ponoasele le va trage copilul? Eu daca as fi in locul tau m-as gandi la caracterul fratelui si de ce nu si la al ei. Daca la voi doi nu ar fi problema inseamna ca exista posibilitatea de a fi la ei. Deci, or el ar deveni nemultumit, gelos, posac, se va gandi ca el nu a fost in stare sa faca un copil si ca a fost nevoie de frate-su...ei cine stie ce bazaconii i-ar putea trece prin cap. De asta zic asa, tu ii cunosti nu eu si tu poti face posibile scenarii in capul tau.Eu zic ca daca ei chiar vor asta cu tot dinadinsul nu ar trebui sa se gandeasca la tot felul de chestii si sa aiba tot felul de discutii gen "tanar si nelinistit" ca asa apar problemele.Daca se gandesc la treaba asta ca la cea mai buna solutie, parcurg procedeul si apoi back to normal life fara ganduri de genul...daca si parca eu zic ca ar trebui sa fie ok.Repet, tu ii cunosti si tu stii mai bine ce ar putea interveni si de la cine.Cred ca e o situatie cu posibile riscuri si trebuie cantarita pentru a vedea ce atarna mai mult.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Jun 12 2007, 02:54 PM
Post #7





Musafir






E clar ca din toata povestea asta care intr adevar e f complicata unele persoane vor fi multumite altele nu. Cumnata ta va fi bucuroasa normal pt ca va avea un copil, sotul tau la fel in schimb fratele lui nu atat de multumit la fel si tu. Aici trebuie gandit in viitor pt ca problemele vor aparea atunci, cum zicea cineva mai devreme tatal poate deveni nemultumit ca nu a fost in stare sa conceapa el un copil, apoi chiar daca sotul tau este doar tata biologic eu nu cred ca nu se va mai interesa pe parcurs de copil va deveni atasat de el doar este si al lui.
Eu una nu as fi deacord sa fiu in locul tau si nu e vb de gelozie pt ca procedura stiu in ce consta dar ma gandesc pe viitor ce urmari poate avea si mai ales la explicatiile ce vor fi date copilului.

Eu zic sa va ganditi bine pt ca va poate schimba viata voua celor 4, sincer nu am mai intalnit asa situatie dar sunt sigura ca veti ajunge la o intelegere inteleapta. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
asgaard
post Jun 12 2007, 03:03 PM
Post #8


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 414
Joined: 1-November 06
Member No.: 670



mie argumentul cu zestrea genetica nu mi se pare ca ar sta in picioare... la urma urmei, nu te casatoresti cu cineva dupa ce-i faci toate testele genetice, deci riscul e cam la fel de mare. mai degraba e ceva de genul "tatal e din familie, deci copilul o sa semene cu sotul, n-o sa spuna lumea nu stiu ce..." (eu sunt mai paranoica de felul meu). si fetele au dreptate, intr-o situatie ca asta, e greu de multumit toata lumea. in plus, eu evit sa cer ajutorul rudelor fiindca mi se pare un fel de santaj, ei sunt obligati sa accepte fiindca "suntem rude, daca noi nu ne ajutam intre noi...", indiferent daca pot / vor sau nu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jun 12 2007, 07:49 PM
Post #9





Musafir






QUOTE(ioannaraluka @ Jun 12 2007, 12:46 PM) *
Pe langa intrebarea fireasca ce sa facem noi, v-as ruga mult sa va intrebati ce ati face voi puse in acesta situatie?



Eu sincer as apela la adoptie,copilul se formeaza in familie si se educa acolo...nu as putea sa port in pantec copilul cumnatului meu si mi-as face si mari probleme pentru viitor...pentru copil,intrebarile acestuia cand va creste...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Jun 12 2007, 07:58 PM
Post #10


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



si eu tot spre adoptie as merge,sau paote inseminare artificiala dar nu cu un cunoscut...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 10:26 AM