IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Efectul Mozart
kalua
post Feb 2 2006, 11:10 PM
Post #11





Musafir






Mie-mi place tot Mozartul  :D
"Flautul fermecat" e minunat si pentru copii, dar sa-l vada pe o scena, sunt culori turbate, Papagena si Papageno, frumos tare  :aplauze:  (na, acuma depinde si de punerea in scena)

:offtopic:
Eu sunt de vreo 2-3 saptamani profilata pe Prokofiev, daca n-ascult cel putin de 2 ori pe zi Op. 64, "Montagueii si Capuletii" din "Romeo si Julieta", nu ma simt bine  ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Feb 5 2006, 08:59 PM
Post #12


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



la ce bebe cuminte am, daca-i mai pun si mozart, cine stie..adoarme de nu mai stiu de el....

dar merita incercat, singura problemutza ar fi ca eu sunt dependenta de radio romantic, iar bebe e cu mine in camera, dar, la cat sunt de nervoasa in ultimul timp, cine stie, poate dragul de mozart mai imi skimba un pic dispozitia....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post May 14 2006, 07:32 AM
Post #13


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Am gasit in oras un CD din colectia Psy Solutions care se numeste "Invatarea accelerata."
Piesele propuse includ si Vivaldi, Chopin si Pachelbel, iar de la amicul Mozart sunt urmatoarele:

Symphony no. 35 in D

Violin concerto no. 4

Piano concerto no. 23

Symphony no. 40

In ansamblu, compilatia este energizanta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Love Life
post Aug 18 2006, 08:20 AM
Post #14


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 6
Joined: 18-August 06
Member No.: 492



Pai muzica lui Mozart este deosebita si mai sunt si alti compozitori care au muzica cu efect deosebit, si este si un roman de al nostru care nu prea este promovat la noi, dar in schimb se duce in germania si alte state occidentale pe bani grei. Se numeste Gheorghe Iovu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
minola
post Oct 21 2006, 02:07 PM
Post #15





Musafir






QUOTE(Dore @ Jan 29 2006, 02:44 AM) *
S-a demonstat ca muzica lui Mozart are un efect incontestabil asupra psihicului uman si ca induce stari de relaxare, dar si de creativitate, foarte profunde.
Adultii care au ascultat 10 minute Mozart au avut o eficienta de plus 21% la testul pe care l-au dat in ziua expunerii.
Mai mult, s-a demonstrat ca bebelusii expusi la aceeasi muzica isi dezvolta abilitatile si intelectul mai rapid. Finul meu doarme mai linistit dupa o jumatate de ora de Mozart - dupa o trauma avea probleme de socializare si comunicare.
Ati face asta pentru pruncii vostri: o expunere zilnica - 10 minute de Mozart?




Am auzit si eu de muzica pentru invatarea accelerata. Chiar as dori sa o incerc sa vad ce o sa iasa.
Am inteles ca exista pe piata un CD ce contine astfel de muzica, care ar fi utila pentru a invata mult mai repede si chiar si pentru copii hiperactivi - pe care ii ajuta sa se concentreze mai usor.
Cd-ul ,,Invatarea accelerata" este produs de un grup de psihologi de la Gold Psy Solutions, si probabil ca stiu ei ce fac.
Referitor la Mozart - parca nu orice piesa a lui are acelasi efect. Cred ca numai anumite piese.
Nu stiu ce sa zic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 21 2006, 09:59 PM
Post #16


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/welcome.gif) pe eLady, Minola!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 03:16 PM