IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Bambus norocos
Tudor
post Jun 13 2010, 03:25 PM
Post #31


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



Dupa ce l-am tinut la soare o perioada si i s-a ingalbenit varful, l-am mutat la umbra, am schimbat pamantul si a facut un pui (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Nu ma complic sa-l tai si sa-l rotesc dupa lumina pentru a se ondula.. il las sa stea langa monitor - sa absoarba energii (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Nu-i prea frumos acum dar sper sa cresca cat mai mare, eventual sa-mi mai faca pui.
(IMG:http://1.bp.blogspot.com/_qrJTi5jt9aw/TBTbTW3BG9I/AAAAAAAABrQ/cxEvIaHqacQ/s1600/IMG_7576.JPG)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo-Anna
post Jun 14 2010, 04:09 AM
Post #32


Invincitus
*****

Group: Obsedat
Posts: 959
Joined: 26-April 10
Member No.: 8,431



am avut si io 5 bambusi in apa , s-au ingalbenit 2 si i-am aruncat... dar nu stiam ca pot creste si in pamant hmm (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)

am sa le fac o poza curand ..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jun 14 2010, 08:54 AM
Post #33


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Eu am facut cadou educatoarelor, de sfarsit de an scolar, cate un buchet de flori care continea si un fir de bambus cu radacina. Le-a placut foarte mult (IMG:style_emoticons/default/322.gif) Una dintre educatoare chiar m-a oprit pe hol sa-mi multumeasca pentru bambus (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Personal nu am avut niciodata in casa bambus, insa am auzit ca poarta noroc si alunga spiritele rele (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Poate primesc unul de ziua mea. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Jun 14 2010, 02:47 PM
Post #34


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Teocris. Cand e ziua ta? (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)

Eu am vrut sa-i cumpar si fratelui meu, dar nu mi-au placut cum aratau. In schimb am vazut din aceia grupati mici. Poate am sa-i cumpar din acela.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jun 15 2010, 07:33 AM
Post #35


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Pe 29 iulie. De ce?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Jun 15 2010, 08:29 PM
Post #36


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



QUOTE(Teocris @ Jun 15 2010, 08:33 AM) *
Pe 29 iulie. De ce?


Sa-ti daruim o floare (virtuala macar) (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Jun 15 2010, 09:52 PM
Post #37


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Eu sunt cu o zi inaintea ta. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) Pai spuneai ceva de bambus, nu? (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jun 17 2010, 10:26 PM
Post #38


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Multumesc frumos de pe-acum (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Jun 17 2010, 10:46 PM
Post #39


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Win-win, de unde ai luat bambusul de pamant? Trebuie sa cumpar fratelui meu unul.

Teocris. Tu cum il preferi de apa sau de pamant? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Am fost in Mr.Bricolage si aveau buchetele de bambus in vas de ceramica cu inscriptii chineze, japoneze. Nu am fost foarte atenta, sa vad de care sunt. M-am uitat la pret si am spus ca il iau peste o luna. Ori din acela ori din cel de pamant. Dar Win-win trebuie sa ma ajuti, sa-mi spui de unde. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Jun 18 2010, 08:10 PM
Post #40


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



QUOTE(citystella @ Jun 17 2010, 11:46 PM) *
Win-win, de unde ai luat bambusul de pamant? Trebuie sa cumpar fratelui meu unul.

Dar Win-win trebuie sa ma ajuti, sa-mi spui de unde. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


Hm .. eu il am de la o nunta de acum 2 ani:)
L-am tinut o jumatate de an in apa, a inceput sa se ingalbeneasca si l-am mutat in pamant.
Fa o tura prin Mr. Bricostore, Baumax, Practiker(reclama la supermarket-uri se pune?) ele vand de obicei flori relativ ieftin si modele variate si sigur gasesti bambusi norocosi. Daca ar fi sa-mi cumpar unu mi-as lua o constructie de genul de mai jos, care desi nu-si va pastra forma prea mult timp, arata f bine
(IMG:http://www.fleurduciel.com/uploads/products/13574_27bambus.jpg) (IMG:http://www.flowers4you.ro/POZE/aranjamente_receptie/aranjament%20cu%20bambus.jpg)

(IMG:http://www.gradinamea.ro/_files/Image/galerie/5/Picture%201910.jpg) (IMG:http://smecherderomania.files.wordpress.com/2010/03/bambus.jpg)

QUOTE
Dacă vrem să avem o plantă de un verde incredibil de crud acasă sau la birou, bambusul este una dintre alegerile inspirate


Bambus (genul Bambusa) este denumirea generică pentru o categorie foarte variată de plante ierboase perene, a căror înălţime poate varia foarte mult, de la unele pitice la giganţi de peste 40 m înălţime. Tulpina prezintă, la anumite intervale, noduri care contribuie la rezistenţa remarcabilă a acesteia, asemănătoare cu a oţelului, desi tulpina este goală pe dinăuntru. Frunzele sunt înguste si alungite, ascuţite la vîrf. Din tulpină cresc lăstari cu frunze. În ghivece se cultivă variantele pitice de bambus, iar în glastre cu apă cresc variante de Dracaena sanderia, foarte asemănătoare, desi se comercializează tot sub denumirea de bambus.


Cum îl îngrijim

Cerinţele bambusului pentru a creste repede si armonios sunt lumină, temperatură relativ constantă, apă si umiditate atmosferică. Cerinţele de sol nu sunt mari, are nevoie de un amestec de nisip, turbă si pământ de grădină, care să-i asigure necesarul de nutrienţi si minerale. Îi este necesară multă lumină, dar evită ca soarele să cadă toată ziua pe coroană, în special în zilele toride de vară. De asemenea, are nevoie de aer proaspăt, prin urmare nu-l creste în încăperi neaerisite sau cărora nu li se pot deschide geamurile, pentru că i se vor îngălbeni frunzele.
Se udă zilnic vara si de două ori pe săptămâna iarna. În afară de udare, care e preferabil să se facă cu apă de ploaie sau apă de la robinet lăsată să stea 24 de ore, se pulverizează coroana copăcelului cu apă, pentru menţinerea umidităţii atmosferice. Să nu uităm că este, totusi, o plantă tropicală. Nu rezistă la temperaturi sub 10 grade C.

Cum se înmulţeste

Bambusul se înmulţeste prin divizarea rădăcinilor. Primăvara, bambusul se transplantează într-un ghiveci doar cu o idee mai mare decât precedentul, pentru ca rădăcinile să se poate întinde.

Dăunatori si alte informaţii

Nu sunt cunoscuţi dăunători insecte ai bambusului la noi, dar lipsa de umiditate a aerului din jur poate duce la îngălbenirea frunzelor si la căderea lor.


This post has been edited by Win-win: Jun 18 2010, 08:11 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2024 - 02:49 PM