IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

32 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce gatim de Pasti?, Retete traditionale sau inedite pentru Pasti
fortelady
post Apr 3 2006, 03:48 PM
Post #11





Musafir






fetele, pentru paste aveti si retete non-miel? nu de alta da la noi acasa nu se mananca (mama si soramea nu mananca, iar eu... nu pot sa fac sa mananc singura si sa puta in toata casa, am pierdut familionu' de client la masa)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Apr 3 2006, 05:02 PM
Post #12


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Daca numai din cauza asta nu se mananca (miros), se poate face friptura respectiva cu otet in sos si nu se simte ca e carne de miel.
Si la mine era problema asta si s-a rezolvat (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Sa scriu reteta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 3 2006, 05:05 PM
Post #13


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) Ce mai astepti?
(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Invatam unele de la altele... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/pupaceala.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Apr 3 2006, 05:16 PM
Post #14





Musafir






nu stiu daca e numai miros sau nu. pur si simplu maica-mea nu mananca miel/oaie. deloc. si dupa ea... sora-mea.
mie imi e relativ indiferent (nu sunt pretentioasa la mancare). ma gandeam sa iau niste pastrama si sa o frig (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) ca de aia mananca toata lumea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Apr 3 2006, 05:18 PM
Post #15


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Friptura de miel (e reteta furata, nu-mi apartine): o pulpa de miel, 100 g unt, 2 cepe tocate, 1 lingura oregano uscat, 100 ml otet (otet-otet, nu din fructe), 800 g rosii taiate bucati, 200 ml suc de rosii (eu am folosit rosii din conserva cu suc), sare, piper, usturoi
Se spala pulpa de miel, se sterge, se sareaza, se pipereaza si se impaneaza cu usturoi. Sos: se caleste ceapa tocata in unt, se adauga oregano, otet, rosiile si sucul de rosii si se lasa sa fiarba putin. Se sareaza si se pipereaza dupa gust.
Se asaza carnea in tava si se toarna deasupra sosul. Se acopera si se coace 70 min. la cuptor, apoi se rumeneste fara capac 10-15 min. Se poate taia pulpa bucati de la inceput, sa se patrunda mai bine de sos.
Nu se simte miros, nici gust de oaie, am facut de doua ori de Paste si n-au fost probleme.
Dar acum nu mai am "sursa" de carne de miel, asa ca o sa fac probabil pui umplut. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif)
P.S. Nici sotul meu nu manca, acasa faceau doar fripta carnea de miel, dar din asta a mancat mai mult ca mine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 3 2006, 05:57 PM
Post #16





Musafir






Pai carnea frageda de miel nu se poate compara cu cea de oaie. Si eu sunt patita cu carnea de oaie, in scoala, cand se gatea carne de oaie in cantina mirosea groaznic pe o raza de cel putin un kilometru. Si pe carne de oaie nu pun gura. Dar carnea de miel e o delicatesa! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Mananca pana si fiica-mea, si stiti cum sunt copiii, nu accepta nimic cu gusturi sau mirosuri "speciale".

Pun si eu o reteta simpla cu carne de miel:

Muschiulet de miel cu ceapa verde
Go to the top of the page
 
+Quote Post
medeea2004
post Apr 3 2006, 08:22 PM
Post #17


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 568
Joined: 17-December 05
Member No.: 112



Felicitari pt. topic Kalua (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif)
fetelor, nu fiti sfioase avem nevoie de retete inedite pt. masa speciala de Paste!

cum astept de la voi fetele mai experimentate in bucatarie preparatele din carne de miel voi dezvalui si eu reteta mea special de usoara:

Prajitura cu mere

Ingrediente
Avem nevoie de:
piscoturi
o ceasca de ness
budinca (un plic)
5-6 mere mari (de preferat dulci- cele bot de iepure (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) )
frisca (se bate inainte si se lasa la frigider)
portocala
kiwi

Se pun piscoturile in tava unul landa altul, se stropeste cu o ceasca de ness fiecare piscot in parte, budinca se toarna fierbinte pe piscoturi, merele se razuie peste crema de budinca, dupa care se adauga si frisca. La final se pun bucatile taiate de portocala si kiwi. Se lasa la frigider cateva ore si se mananca cu pofta dupa friptura de miel (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) !
(IMG:style_emoticons/default/blush.gif) am uitat sa specific...sa nu se insiropeze foarte tare piscoturile deoarece budinca le inmoaie suficient
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 3 2006, 10:43 PM
Post #18





Musafir






Si eu fac de obicei pulpa de miel la cuptor, aici niste sfaturi incepatoarelor:
Pulpa trebuie sa aiba un pic de grasime, dar nu pre multa (deci surplusul trebuie taiat).
Carnea nu are voie sa fie taiata, ca nu cumva sa curga "seva" din ea (ca iese tare).
La impanat de folosit mult (asa, intre 15 si 30 catei) usturoi proaspat, care se imping cu degetele in locurile propice fara a rani carnea.
Eu continui simplu: frec pulpa cu sare si piper, o pun pe-un "cersaf" de rozmarin, salvie si foi de dafin si torn niscvai ulei pe deasupra, o dau la cuptorul incins la maxim vreun sfert de ora, apoi scad temperatura la 100 de grade si las cam doua ore.
La sfarsit este important sa se lase carnea infasurata bine in folie de aluminiu cam 10 minute sa se "odihneasca", apoi se taie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marbella
post Apr 14 2006, 11:25 AM
Post #19


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,440
Joined: 21-February 06
Member No.: 235



De pasti voi incepe cu aperitivele:
- salata asortata (strat de maioneza cu lamaie si smantana, ciuperci,cascaval ras, sunca presata rasa, si se repeta maioneza....), sunca rulou umpluta cu branza si verdeata, ton cu porumb si castravete murat, cartofi fierti, salata de varza, morcov si mar cu maioneza;
- ciorba de miel cu zarzavat, orez si smantana;
pulpa de miel la cuptor cu garnitura de cartofi copti.
Desert:
- prajitura Sarah Bernardht;
- prajitura Lamaita;
- prajitura cu foi de caramel;
si daca mai am timp Greta Garbo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 14 2006, 12:52 PM
Post #20





Musafir






Marbella, ce de-a bunataturi!
Cum e prajitura Sarah Bernardht, prajitura cu foi de caramel si Greta Garbo? Cand ai timp poate postezi retetele pe la prajituri. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Eu m-apuc acum de tortul de miere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

32 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 01:12 AM