IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages V  « < 16 17 18 19 >  
Reply to this topicStart new topic
> Retete Montignac pentru dulciuri, Dulciuri si desert conform Monti care nu ingrasa
sylvia_31
post Apr 11 2010, 02:57 PM
Post #171


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Pasca cu branza Monti

Dragelor, iata si pasca pe cae am prestat-o de Pasti, din 900 g branza, 6 oua, 200 g unt ( eu am avut mai putin in casa, vreo 150 g, pana la restul de 200 g am adaugat ulei ), 100 g faina dre soia , 2 lingurite praf de copt, 140 g fructoza, coaja rasa de lamaie, o fiola de esenta de vanilie dr. Oetker, si coacaze sau caise deshidratate taiate bucatele, ca sa fie conforma cu faza 1. Eu am pus stafide, am zis ca n-o fi abaterea chiar asa de mare.

Am facut-o in forma detasabila pe care-o folosesc pentru blaturile de tort.
Dupa cum vedeti, a iesit mareeeee, nici n-am putut-o manca-o pe toata, am mai bagat si la congelator cateva felii, pentru un desert instant in vremuri de restriste (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) .

(IMG:http://i165.photobucket.com/albums/u49/loveisfree_31/aprilie2010050.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rody
post Apr 11 2010, 03:21 PM
Post #172


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,012
Joined: 20-October 09
Member No.: 7,318



Hm..arata tare gustoasa, dar mi se pare parca prea pufoasa si dulce (140g fructoa) pentru faza 1. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 11 2010, 06:14 PM
Post #173


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mai, de aratat arata bestial! (IMG:style_emoticons/default/estiok.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 20 2010, 10:08 PM
Post #174


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



SPUMĂ DE CIOCOLATĂ
Pentru 6-8 persoane:
Ingrediente
–400 g de ciocolată amară “superioară” (2 batoane),cu conţinutul de cacao 60-70%
– 8 ouă
–1/2 pahar de rom (7 cl)
– 1 portocală
–4 linguriţe de cafea solubilă (NESS)
–1 vârf de cuţit de sare
Utilaje
–1 mixer electric
–1 cratiţă mare
–1 răzătoare'
–2 salatiere mari
–1 spatulă

Tăiaţi ciocolata în bucăţele. Puneţi-le în cratiţă. Faceţi 1/2 ceaşcă de cafea foarte tare şi turnaţi-o, împreună cu romul, în cratiţă. Puneţi pe foc cratiţa, fie în bain-marie, fie pe o placă, la flacără foarte mică. Lăsaţi ciocolata la topit. Amestecaţi cu spatula, pentru ca să se lege compoziţia.
Dacă aceasta este prea groasă, adăugaţi-i puţină apă. În timp ce se topeşte ciocolata, radeţi coaja portocalei (numai partea superficială a acesteia). Puneţi jumătate din coajă în cratiţă şi amestecaţi. Spargeţi ouăle, punând gălbenuşurile într-o
salatieră şi albuşurile în cealaltă. Bateţi albuşurile spumă (după ce le-aţi pus sare), pană când se întăresc bine.
Turnaţi ciocolata în prima salatieră, în care se află ouăle. Amestecaţi bine, până când obţineţi o cremă foarte omogenă. Turnaţi, apoi, această cremă peste albuşuri şi amestecaţi cu spatula, până când compoziţia devine perfect omogenă. Verificaţi bine, să nu rămână particule de albuş, sau să nu fi rămas la fundul vasului ciocolată neamestecată.
Puteţi lăsa spuma în salatieră – după ce îi ştergeţi marginile – sau o puteţi răsturna într-un castron mare, de compot. Înainte de-a o băga în frigider, pudraţi-o pe deasupra cu restul de coajă de portocală. Pregătiţi spuma cu 5 ore – cel puţin – înainte de-a o servi. Idealul este s-o faceţi din ajun.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 11 2010, 10:01 PM
Post #175


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mousse de ciocolata neagra cu Cointreau
150 g de ciocolata neagra minim 70% cacaco
3 oua, albusul separat de galbenus
2 linguri de Cointreau
1 praf mic de sare

Coaja confiata de portocale
1 lingurita de fructoza
coaja de la 2 portocale, taiata in fasii lungi si cit mai subtiri
frisca conforma, pentru servit

Se topeste cu grija ciocolata in cuptorul cu microunde sau intr-un bol asezat deasupra unui vas in care fierbe apa, apoi se lasa putin la racit.
Se bat impreuna galbenusurile si lichiorul si se amesteca cu grija in ciocolata topita. Se bat albusurile spuma si se adauga usor in amestecul de ciocolata. Se pune compozitia cu o lingura in patru pahare si se da la racit.
Pentru a pregati coaja confiata de portocale, se dizolva fructoza in 2 linguri de apa si se fierbe 2 minute. Se pune in sirop coaja de portocale si se fierbe inca 2 minute, apoi se ia de pe foc, se scurge si se pune la racit pe o foaie de copt. Se pune frisca peste fiecare mousse, iar deasupra se asaza coaja de portocale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jul 19 2010, 10:46 PM
Post #176


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Prajitura cu prune

(IMG:http://i147.photobucket.com/albums/r288/bia_is_here/DSC09412.jpg)

5 oua de tara (eu am pus 2 de gaina si 2 de rata)
3 linguri de fructoza
4 linguri de unt topit
5 linguri cu varf de faina de soia
scortisoara pentru presarat la sfarsit
esenta de vanilie (eu am pus jumatate de sticluta de la Dr. Oetker)
bicarbonat (cam jumatate de ligurita sau 2 varfuri de cutit)

Compozitia: Se bat albusurile spuma cu un praf de sare, se adauga galbenusurile, praful de copt/bicarbonatul, esenta de vanilie, untul si 1 lingura si jumatate de fructoza. Apoi se adauga untul si faina de soia.
Se pune o foaie de copt pe o tava si se unge cu 2 linguri de unt. Se taie prunele in jumatati si se scot samburii. Se aseaza cu despicatura in sus. In timpul coacerii prunele se vor ridica la suprafata putin si prajitura va arata frumos. Se pudreaza cu fructoza ramasa si se toarna peste acestea compozitia. Se da la cuptorul incins la 210 grade pana se rumeneste. Se pudreaza cu scortisoara si se lasa la racit.

This post has been edited by Pink Lemonade: Jul 19 2010, 10:49 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jul 20 2010, 07:03 AM
Post #177


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Pink, arata tare bine prijuturica ta insa am si eu o curiozitate. Ti s-au batut albusurile de rata spuma? Eu stiu ca nu se bat, de aceea te intreb (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jul 20 2010, 07:08 AM
Post #178


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



S-au batut. Am invartit mai mult la ele dar s-au batut. Probabil cele de gaina au ajutat. Am pus si un praf de sare. A, si le-am pus reci reci din frugider.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jul 20 2010, 07:23 AM
Post #179


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Cred ca ouale de gaina au fost de ajutor (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Oricum, rezultatul arata bun tare!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jul 20 2010, 07:27 AM
Post #180


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Am folosit prune de-alea usor amarui si a iesit nici prea dulce, nici prea amaruie. Interesanta combinatia, oricum. Cea de alaltaieri cu piersici a iesit exagerat de dulce.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

19 Pages V  « < 16 17 18 19 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 03:59 PM