IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Ritual de infrumusetare/scheme de tratament
angelito
post Feb 12 2006, 01:35 AM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Reiau topicul acesta, in care sa scriem toate ce produse folosim, atat pentru ten cat si pentru corp, ce scheme de tratament/ingrijire, in fiecare zi (dimineata/seara), saptamana, luna, cum vrei voi, tratamente speciale daca e cazul, produse de machiaj, parfumuri, tot ce va trece prin minte. Va rog sa mentionati si tipul de ten/par  ;).

Incep eu  :sexylady: :

Mai intai, am tenul gras in zona T, deshidratat in obraji, si toata pielea e foarte sensibila si se deshidrateaza foarte usor. Aaaa, uitasem de tendinta acneica - asta ca sa vedeti ca se poate sa le ai pe toate :frustraree:  :'( (fac si versuri de necaz  :-X)!! Parul este mixt (mai gras la radacina si mai uscat la varfuri), si scalpul tot sensibil (grrrrrr).

Seara:
- demachiat cu Sensibio H2O, Bioderma
- crema pentru conturul ochilor - Lancome Primordiale Yeux (sau ceva de genul)
- pe imperfectiuni, daca e cazul - Brevoxyl (cateodata Zineryt)
- crema hidratanta - Sebium Creme, Bioderma
- cateodata mai folosesc si crema de galbenele, pe obraji
- balsam de buze cu propolis de la Bottega Verde

Dimineata:
- nu ma demachiez, eventual apa termala sau apa de flori (portocale sau trandafiri)
- crema pentru conturul ochilor
- crema hidratanta Sebium pe obraji
- balsamul de buze cu propolis

Asta in fiecare zi. O data pe saptamana ma spal pe fata cu sapunul Fresh Farmacy de la Lush si imi fac un gomaj lejer.

Asta in ceea ce priveste tenul. Pentru corp folosesc un gel de curatare fara sapun - e de fapt pentru zona intima, dar il folosesc pentru tot corpul (Lactacyd Femina), laptele Nutrisoft de la L'Oreal/Dove/unt de corp Freeman's sau Body Shop. Dar cred ca ma voi reprofila pe ceva mai puternic - cum ar fi gama Atoderm de la Bioderma sau Trixera de la Avene.

Pentru par folosesc sampon Nivea pentru volum, Node DS de la Bioderma (impotriva dermatitei seboreice), si balsamul pentru volum de la Foltene (leave-in) - imi place ca nu mai mi se electrizeaza parul daca-l folosesc.

Iar in ceea ce priveste machiajul, folosesc un corector Rimmel, fond de ten Max Factor numai pe imperfectiuni, si glossuri Body Shop, Dior, YSL, si foarte rar rimel (Lancome). Mai am si fondul de ten pudra de la Max Factor pe care il folosesc la vreo ocazie mai speciala.

Tratamente speciale: intern, Sotret (isotretinoin), vitamina C, vitamina E, vitamina B6, Spironolactona si hepatoprotectoare. Iar extern, dupa epilat folosesc balsamul Elmiplant si crema Locoid (contine corticosteroizi, deci atentie).

In rest, nu stiu daca am uitat ceva... acum caut o pasta de dinti ok, parca nici Sensodyne nu prea mai imi place, iar ata dentara Sensodyne nu-mi place pentru ca e prea groasa, o preferam pe cea de la Oral-B.

Cam atat, deocamdata. Daca mai imi amintesc ceva, va mai spun. Pana atunci, astept raspunsurile voastre  :-*!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
angelito   Ritual de infrumusetare/scheme de tratament   Feb 12 2006, 01:35 AM
MonicutzaB   Re: Ritual de infrumusetare/scheme de tratament   Feb 13 2006, 01:36 PM
alessia81   Re: Ritual de infrumusetare/scheme de tratament   Feb 13 2006, 04:19 PM
MonicutzaB   Re: Ritual de infrumusetare/scheme de tratament   Feb 13 2006, 04:32 PM
cipriana   Re: Ritual de infrumusetare/scheme de tratament   Feb 13 2006, 04:47 PM
angelito   Re: Ritual de infrumusetare/scheme de tratament   Feb 13 2006, 09:01 PM
alessia81   Re: Ritual de infrumusetare/scheme de tratament   Feb 14 2006, 08:21 AM
MonicutzaB   Re: Ritual de infrumusetare/scheme de tratament   Feb 14 2006, 11:04 AM
alessia81   Re: Ritual de infrumusetare/scheme de tratament   Feb 14 2006, 02:14 PM
angelito   Re: Ritual de infrumusetare/scheme de tratament   Feb 15 2006, 03:20 PM
MonicutzaB   Re: Ritual de infrumusetare/scheme de tratament   Feb 15 2006, 03:28 PM
angelito   Re: Ritual de infrumusetare/scheme de tratament   Feb 20 2006, 04:29 PM
MonicutzaB   Re: Ritual de infrumusetare/scheme de tratament   Feb 20 2006, 04:58 PM
angelito   Re: Ritual de infrumusetare/scheme de tratament   Feb 20 2006, 06:23 PM
kale   Re: Ritual de infrumusetare/scheme de tratament   Feb 20 2006, 06:49 PM
MonicutzaB   Re: Ritual de infrumusetare/scheme de tratament   Feb 21 2006, 11:59 AM
17girl   Eu fac asa: dimineata ma demachiez pe zona t cu se...   Feb 23 2006, 04:58 PM
eliz   hei fetelor!am si o intrebare la voi:cum scap ...   May 31 2006, 01:38 AM
sweet_girl   M-am gandit sa dezgrop topicul asta deschis de Ang...   Jan 3 2008, 05:24 AM
happyCat   Pentru buze, care acum iarna vad ca s-au scorojit ...   Jan 4 2008, 09:34 PM
Pink Lemonade   Eu folosesc iarna masti hidratante cumparate de 2-...   Jan 5 2008, 08:40 AM
marioana   Hai sa va spun si eu ce folosesc. Eu am un ten nor...   Jan 29 2008, 10:47 PM
sweet_girl   Marioana, sunt bune produsele Guinot? Vad ca le fo...   Jan 30 2008, 10:13 PM
marioana  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 05:05 AM