IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Eva, un nume frumos sau un blestem?
Lucretia
post Jul 27 2008, 10:31 AM
Post #11


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 65
Joined: 26-July 08
From: Bucuresti
Member No.: 4,337



QUOTE(teocris7 @ Mar 19 2008, 04:49 PM) *
Toti copii ar trebui sa poarte nume frumoase.
Un nume nu este hotarator pentru destinul omului care il poarta. Are semnificatii , are traduceri, dar nu el este responsabil de viata si soarta omului.
"Eva" e un nume foarte frumos pentru o fata. Pentru mine inseamna gingasie.
Teodora este alt nume pe care il iubesc, la fel si "Maria".
Nu mai spun de "Veronica","Ileana"si "Bianca".


Si mie imi place numele Eva. Bianca iarasi imi place foarte mult insa din pacare este cam riscant sa-i spui Bianca pentru ca daca se casatoreste cu cineva iar numele barbatului incepe tot cu Ca.... se formeaza o cacofonie de mai mare dragul.
Daca voi avea vreodata o fetita cred ca am sa o numesc Sara. Imi place mult numele.

In ceea ce o priveste pe.. " Eva " . Pentru mine ea reprezinta un simbol pentru tot ceea ce este feminin si nu simbolizeaza in niciun caz pacatul .

Intram in alte alea dar.... sunt de parere ca atunci cand Crestinismul a inceput sa prinda amploare si sa se propage, si bineintele cand au aparut cartile sfinte ( cele ale religiei noastre ), probabil ca s-au gandit ca din moment ce femeia reprezinta o ispita pentru ei barbatii, ar trebui sa le bage pe femei intr-o categorie josnica si sa le considere niste pacatoase, nu sa-si recunoasca ei ca barbati slabiciunile pentru ele ... Din aceasta cauza, de-a lungul istoriei, femeia a tras mereu ponoasele si a trebuit sa plateasca din cauza slabiciunii barbatilor... sau mai bine spus, a unor barbati ( hai sa nu-i bagam pe toti in aceeasi oale pentru ca nu e bine )

Prin urmare, Eva mi se pare un nume foarte frumos care nu-si merita "faima" .

This post has been edited by Lucretia: Jul 27 2008, 10:40 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 23rd May 2024 - 10:42 PM