IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Despre copii si ingeri...
Ariana
post Dec 7 2005, 10:57 PM
Post #1


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Deschid acest subiect acum in preajma Sfintelor Sarbatori amintindu-mi cu mult drag de ingerul care mi-a insotit copilaria,inger care datorita parintilor mei mi-a ramas si acum in suflet.

Temerile copilariei...teama de intuneric,teama de a ramane singur...am constatat la puii mei de la gradinita toata aceasta colectie de temeri (fac precizarea ca de 8 ani sunt educatoare  :)).
Si le-am spus povestea ingerului pazitor al fiecaruia dintre noi.Le-am explicat faptul ca in orice moment ingerul este acolo si intervine in cele mai grele momente.
Am constatat cu bucurie ca a functionat saptamana trecuta cand unul din copilasii mei a venit si mi-a spus "Ari aseara mi-a fost frica dar m-am gandit la ce ne-ai povestit tu despre ingeri si nu mi-a mai fost frica dupa aceea".

Oferiti copiilor credinta in ingeri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 8 2005, 12:26 AM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Copiii sint niste ingeri fara aripioare.
Pacat ca uitam ca si noi am fost copii, ca ne-am pierdut puritatea si inocenta.
Insa, atita timp cit copilul din noi zimbeste in fata primului fulg de nea, in fata unui pui de om, a unei jucarii de plus sau a unui animalut... nimic nu e pierdut.

Poate ca ar fi bine sa ne aducem aminte ca si noi am fost copii.
Si ca, asa cum bine spunea Ariana, sa vorbim mai des despre copii si despre ingeri...
(IMG:http://www.blacklace.pwp.blueyonder.co.uk/motherangel.jpg)

Despre copii. Si ingeri
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrie30
post Dec 8 2005, 09:31 AM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



:) frumos.
eu sunt tutorele a doi copilasi, o fetita de 13 ani si un baietel de 5 ani.
sunt copiii fratelui meu care este plecat la munca in strainatate cu sotia lui de aproape 4 ani.
pe cat posibil, incerc sa le tin loc si de mama si de tata, si de prietena, si de matusa.
ii iubesc ca si cum ar fi ai mei. sunt niste ingerasi ce au nevoie de dragoste, multa dragoste.
este greu fara parinti, si ii inteleg.
daca vreti, va pot povesti ce boacane fac.  ;D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Dec 8 2005, 04:26 PM
Post #4


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



fetita mea a pierdut ieri primul dinte .... Doamne! ca repede mai trece timpul... si am preluat  "obiceiul " de a pune dintele sub perna pt zana dintilor. Atrecut zana i-a lasat un ban, dar ea era foarte bosumflata si a 2-a zi si mi-a spus ca ea isi vrea dintele si nu banii.   ;D

Noi spunem in fiecare seara "inger ingerasul meu...." si "Tatal nostru"  si parca apas pe un buton ca la 2 minute dupa ce terminam adoarme ca o zana :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
big.smile
post Dec 8 2005, 05:23 PM
Post #5





Musafir






dar de copilul din noi ce ziceti? mai exista? mai are putere sa se exprime?
cu parere de rau va spun ca la mine greu se mai iveste ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meli
post Dec 8 2005, 07:07 PM
Post #6


Dependent
***

Group: Contaminat
Posts: 185
Joined: 8-December 05
Member No.: 44



in mine este in permanenta un copil  :D mie imi place inca sa ma maimutaresc sa rad cu pofta sa fac prrostioare,sa ma alint........ :-* sunt inca un copil si imi place  :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Dec 8 2005, 08:41 PM
Post #7


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



:) Hai sa lasam copilul din noi calatoriei personale.
Fiecare avem undeva copilul din noi si uneori el nu se reflecta neaparat in gesturi zic eu...

Si eu tot cu rugaciunea cu ingerasul adormeam...:)
Si povestea cu Zana Masetuta mi se pare supersweet.
Ma uit la puii mei de la gradi si sunt speriata de cat de repede trece timpul.Eu...nu il simt ,ma mai trezesc doar cand ma uit la ei si imi dau seama ca au crescut sub ochii mei.
Acum de sarbatori e extraordinar cat de puternic traiesc ei toata povestea cu Mos Craciun.Azi le-am povestit despre nasterea domnului Isus.Mi-e drag cand ii vad cu ochisorii la mine curiosi si dornici de noi povesti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Dec 8 2005, 09:56 PM
Post #8


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Fetita mea m-a intrebat ieri "De ce nu pot sa-i vad pe nici unul?" referire la Mos Nicolae, Mos Craciun si zana dintilor...... buna intrebare nu?

I-am spus ca e magie... nu are voie sa-i vada.... ceea ce vroiam sa subliniez este ca as vrea sa afle cat mai tarziu ca nu exista.  Asta e perioada cea mai frumoasa cand mai crezi in zane si magi ....

Adevarul este ca pt majoritatea copiilor Craciunul e special din cauza cadourilor si n-as vrea sa umblu cu cioara vopsita sa spun ca nu-l prefer Pastelui pt ca e de departe sarbatoarea care-mi place cel mai mult, decoratul, goana dupa cadouri, mirosurile: brad, cozonac, sarmale.....

Fetita mea stie ce sarbatorim pe 25 decembrie.... dar la varsta asta cred ca primeaza ca importanta Mos Craciun ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bianka7
post Dec 9 2005, 11:38 AM
Post #9


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 48
Joined: 9-December 05
Member No.: 58



Nu cred ca pot descrie in cuvinte bucuria baietelului meu din seara de Mos Nicolae. Se tot foia prin casa si nu puteam sa umplu ghetutele. Atunci l-am dus la baie si cat se spala le-am pregatit. A trecut o data pe langa ele si nu a vazut, dar pe urma... Nu-i venea sa creada ca pe ale lui le-a umplut  pe toate trei si la noi doar intr-una.
Si pe la 4 ani am pus un prieten sa imbrace costumul de Mos Craciun si sa vina acasa. Era atat de uimit si de emotionat ca nu mai scotea nici un sunet ( mai ales ca venise si la serbarea de la gradinita un alt Mos). 
Cred ca ei sunt de fapt ingerii nostri care ne dau puterea sa fim senini si sa le aducem zambetul in priviri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Dec 16 2005, 02:31 PM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



Ca tot se vorbeste despre copii si ingeri, pot spune si acum, dupa 9 luni de la nastere, ca imi vad copilul ca pe un adevarat ingeras....mi se pare un adevarat miracol cum s-a format la mine in burtica, cum 9 luni de zile l-am purtat si l-am hranit fara a-l cunoaste , fara a-l vedea, iar acum, cand ii vad fiecare progres, fiecare zambet, ma uit la el si spun: da, acesta este ingerasul meu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 10th June 2024 - 06:50 PM