IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Motanul meu zgarie rau!
lxn
post Jan 2 2008, 06:57 PM
Post #11





Musafir






Ma bate si pe mine gandul sa-mi iau un pisoi, dupa ce am vazut frumusetile voastre de la topicul cu poze, insa stiu ca mama ar face urat daca si-ar ascuti pisoiul gherutele prin canapele si perdele. Am vazut ca spuneati voi aici de pom din acela cu sisal, chiar functioneaza, e bun de ceva? Mi-e teama ca s-ar plictisi de ala si s-ar infige tot in canapele (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 2 2008, 08:00 PM
Post #12





Musafir






Noi avem scaune din piele, nu vrei sa stii cum arata cateva dintre ele acum. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Dar pe noi nu ne deranjeaza chestia asta si-n afara de asta nu putem sa-i interzicem acum chiar orice. Canapeaua e ok, perdelele la fel (inca (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ). A rupt (muscat) cabluri (de la un mouse, de la casti, unul mai gros de la laptopul fiica-mii), cam astea-s stricaciunile pana acum. A mea se tot duce la copacul de zgariat si zgarie ca o psiho-matza. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lxn
post Jan 2 2008, 08:03 PM
Post #13





Musafir






E clar! Imi face mama guler matza! (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Deci n-as avea succes nici cu pomul de zgariat...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 2 2008, 08:08 PM
Post #14





Musafir






haide mai, pana la urma le trec ideile astea, fac dracii cat sunt mici, minou ma bagase in spital cu zgariatul si cu rosul. si cu CATZARATUL - l-am prins dandu-se hutza cu maaare entuziasm pe un goblen cu o rama MARE - atarnat deasupra patului meu, unde stateam inainte. ghici cine/ce a zburat (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ca nu era sa dau copilu' pe strazi, nu? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lxn
post Jan 2 2008, 08:18 PM
Post #15





Musafir






Mda, pana la urma le ierti nebuniile. Si eu am avut doi papagali pe cat de adorabili, pe atat de galagiosi. Din pacate unul a murit din incompetenta unui medic veterinar, i-am luat pereche gagicai, insa cand au plecat ai mei pt o vreme prin strainataturi, i-am dat, pentru ca nu mai avem timp sa-i ingrijesc. Ulterior a murit si fetita si a ramas numai unul, insa macar stiu ca el e bine. Pare scurt timpul in care i-am avut, insa nu, ii aveam de 8 ani si anul asta i-am dat.... Imi cer scuze pt offtopic, m-a luat valul (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jan 2 2008, 08:30 PM
Post #16


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



Lxn, daca invetzi matzu de mic la sisal, asa il ai.
a mea s-a obraznit din nou observ si tot in canapele se duce. daca o cert parca parca s-ar intoarce la sisal, dar sunt sigura ca atunci cand e singura tot ce vrea ea face.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crisuletzia
post Jan 7 2008, 02:15 PM
Post #17


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 24-December 07
Member No.: 2,890



multumesc mult pt sfaturi. s-a mai ameliorat problema...
a functionat stropitul cu apa + multa cearta. in plus i-am luat un ursulet de plus cat el de mare, si il mai chinuie pe el.
chiar daca musca in continuare macar renunta imediat ce il cert.
asa ca... multe multumiri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FluturasCuReacti...
post Jan 7 2008, 02:36 PM
Post #18


Mamuca crocodililor
*****

Group: Obsedat
Posts: 945
Joined: 4-May 07
From: Din floare in floare :)
Member No.: 1,584



crisuletzia, treaba cu certatul merge mereu la pisici. cu stropitul, am incercat si eu la inceput, dar el credea ca ne jucam si mai rau facea. acum, parca a mai crescut si i-a venit mintea la cap (in unele momente (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) ). oricum, bine ca stii cum sa-l astamperi! lu` phillippe, ii arata mama degetul si imediat stie ca nu e bine. face el putin scandal dupa, adica alearga si tipa prin casa, dar ii trece repede. (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chouette
post Sep 20 2008, 09:15 PM
Post #19


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 8
Joined: 20-September 08
Member No.: 4,767



Problema cu pisicile care musca si zgarie (tare) nu este neaparat faptul ca au fost tratate prost in trecut, ci mai ales ca nu au fost socializate corect. Adica au fost luate prea devreme de langa mama si fratii lor, unde ar fi primit educatia din cei "7 ani de-acasa" (primele doua trei - luni) (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) In timpul asta pisicuta invata sa se joace, se bate cu fratii lui, musca, zgarie, dar este prompt atentionat in momentul in care trece de o anumita limita. Exact ca la oameni : daca pe Nea Caisa nu l-a invatat nimeni in copilarie sa manance cu gura inchisa, sa nu vorbeasca tare in public, etc. etc., rar se mai schimba la varsta adulta (desi schimbarea e posibila).
In alta ordine de idei, exista clesti speciali pentru taiatul gherutelor, eu am unul si macar problema asta am rezolvat-o (nici al meu n-a fost prea bine educat, si-n plus l-am mai rasfatat si eu : acum are doi ani si cateodata ma musca de-mi da sangele, atunci cand ne jucam. si stiu ca e vina mea, pentru ca nu i-am pedepsit comportamentul cand era mic).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Sep 20 2008, 09:39 PM
Post #20


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



eu la pisoiul meu daca indraznea sa ma zgarie ii trageam un bobarnac sub barbie cu o privire severa.
Uneori e drept ca-l mangaiam si smotoceam cand el avea chef sa doarma si ori imi spunea cah! ori ma pocnea scurt cu laba cu ghiarele scoase sau facea gestul dar nu pana la capat. Desi fazele astea nu erau dese cand ma apostrofa gratuit bobarnacul era metoda

cat despre socializare, pisoiul pe care l-am avut acasa la ai mei il adusese frate-meu din Bucuresti la 2-3 luni si femeia de unde l-a luat l-a tinut mereu in casa si cred ca prin vreo metoda de starnit spaima pt ca nu iesea din casa. A trebuit sa plecam de vreo 2-3 ori pt mai multe zile (asta in cativa ani) si l-am dus la bunicul in alt oras deci un drum de vreo ora cu masina. Pana la masina il duceam intr-un cos si el urla ca un lup si facea pipi tot drumul pana la masina iar in masina statea in spate sub geam cu limba scoasa cum fac cainii cand le e cald si mai mieuna cate una plin de jale. Asa reactie extrema n-am vazut niciodata la vreun pisoi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:38 PM