IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum sa iti faci barbatul sa faca treburi in casa?
Cindy
post Oct 3 2011, 05:47 PM
Post #11


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Asa Albi, fii rea, pune "biciul" pe el! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Munca, nu joaca! (IMG:style_emoticons/default/rungun.gif)
Pai da pe principiul ca barbatii sunt precum copiii mici (IMG:style_emoticons/default/baby.gif) , carora asa le trebuie recompense pentru un 10 la scoala, ascultat de educatoare etc., motivatii constructive! (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 3 2011, 09:40 PM
Post #12


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Of, nu stiu ce sa zic... la mine e casa varza si al meu ... nimic! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Nu da rezultate nimic, nici chestii cu frumosul, nici cu naspetu` pe ziua de azi...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Oct 4 2011, 09:24 AM
Post #13


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Da' ce subiect controversat! Al meu doar nu spala vase in rest face tot daca il rog. Ma zapaceste si pe mine de cap cand le aseaza pe toate la linie. Mi-e si rusine uneori ca eu nu le pun asa de frumos. Eh, dar eu spal vase si curat bucataria. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Oct 16 2011, 12:46 PM
Post #14


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



Daca la inceput facem curat impreuna in casa cu placere.. la fel ca restul lucrurilor(cumparaturi, gatit, etc) acum a intervenit rutina si placerea a disparut (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Am impartit sarcinile.. eu trag cu aspiratorul de doua ori pe saptamani, ea spala pe jos si sterge praful, eu spal geamurile si ud florile, fac cumparaturile, spal vasele .. ea face de mancare. As face si eu de mancare dar dupa aia trebuie sa suport criticile ca nu a iesit pe gustul ei si stric mancarea. La fel renuntasem sa fac curat prin casa dupa ce mi s-a reprosat ca nu trag bine cu aspiratorul sau ca trag la misto.. asta in conditiile in care chiar imi dadeam silinta.
Bine ziceti mai sus.. barbatul trebuie laudat, incurajat si recompensat macar pentru efort si pentru intentie.. in caz contrar s-ar putea sa abandoneze. Noi barbatii nu suntem invatati de mame sa facem mancare ci invatam singuri din mers, iar ca adolescenti am fost preocupati sa ne distram si mai rar sa ne ajutam parintii cu aspiratorul.
Mi foarte corect sa impartiti sarcinile, eventual sa le faceti prin rotatie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Oct 16 2011, 09:11 PM
Post #15


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



He he he... ce dragut!

Nici sotul meu nu se da in vant dupa treburile din casa... dar din cand in cand ma mai ajuta. Desigur numai daca ii spun eu... iar de cele mai multe ori, numai dupa ce ma rog mai multisor de el.

Spre exemplu: a trebuit sa ma rog multa vreme de el sa repare hota. Avea un zgomot ciudat si nu mai tragea cum trebuie... Dupa ce intr-un final s-a decis sa o repare, mai bine spus, dupa ce a reparat-o, am cumparat una noua... caci tot nu mergea cum trebuie.
Ca sa schimbe un bec ars la lustra din dormitor a fost nevoie de 8-9 zile, timp in care i-am amintit in fiecare seara de acest lucru.

De altfel, la alte treburi pune si el umarul.
1.Face piata zilnic sau ori de cate ori e nevoie, gen cumparat paine, verdeturi si alimente urgentisime pentru gatit, caci cumparaturile generale pentru casa le facem saptamanal, impreuna, de la diverse hipermarketuri.
2.Merge peste tot unde sunt de achitat facturi (curent, cablu, impozite etc...), deci ma salveaza de nervii si timpul pierdut cu statul pe la cozi interminabile si "conversatiile dragute" cu functionarii tembeli si/sau plictisiti de viata.
3.Ma ajuta la intinsul rufelor pe franghie.

Pentru restul treburilor, imi lasa mie "placerea" de a le rezolva.
1. Logic, gatitul, pregatitul meselor si spalatul vaselor sunt in sarcina mea. E drept ca de cand s-au mutat fetele si am ramas doar noi doi, gatesc mai rar, doar de 3-4 ori pe saptamana.
Exista o mica exceptie la gatit: el gateste 2 feluri de mancare - ciorba de burta si lasagna.
2. Curatenia in casa e tot atributul meu, cu tot ce inseamna aspirator, sters praful, spalat pe jos precum si spalat si curatat baie si bucatarie. Desigur saptamanal sau si mai des, in functie de cum e cazul.
3. Spalarea geamurilor tot in atributiile mele intra, cu un mic amendament: el spala doar geamurile de la camera de zi si numai pe partea din afara.
4. Calcatul rufelor si aranjatul sifonierelor sunt iarasi "placerea" mea. La fel si aranjatul tuturor dulapioarelor din casa.
5. In fisa postului meu mai intra si plimbarile zilnice ale "copilului", imbaierea si hranirea lui.
Doar in cazuri rare, de forta majora (cand nu sunt acasa si e urgent sau cand nu sunt in stare din punct de vedere fizic - medical tinuta la pat), doar atunci "se indura" sotul de bietul copil si-l scoate afara.

Deci, una peste alta, cred ca munca in gospodarie e impartita echitabil, nu?! (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Oct 16 2011, 09:36 PM
Post #16


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



QUOTE(Tudor @ Oct 16 2011, 01:46 PM) *
As face si eu de mancare dar dupa aia trebuie sa suport criticile ca nu a iesit pe gustul ei si stric mancarea. La fel renuntasem sa fac curat prin casa dupa ce mi s-a reprosat ca nu trag bine cu aspiratorul sau ca trag la misto.. asta in conditiile in care chiar imi dadeam silinta.

Ce simpatic e Tudor! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Dar are dreptate in fond, cam asa fac femeile.

Valentina, facturile le poti plati si online si cu ocazia asta, ii pasezi alta responsabilitate. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Oct 17 2011, 06:57 PM
Post #17


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Cu al meu la capitolul reparat in casa nu am probleme! Se strica, repara, fara sa ii zic eu! Asta e de bine!
Dar ma deranjeaza ca sa zic asa,ideea lui de a ajuta. Adica, eu fac mancare, el cica ma ajuta. Ce inseamna asta. Sta la calculator in bucatarie, joaca strategie, si cand ii zic sa faca cate ceva, face dupa ce repet de vreo 2 3 ori. Si dupa aia e epuizat. Eu i.am sugerat dragalas, ca in timpul in care eu fac mancare, el ar putea sa faca niscaiva curatenie, ca sa terminam mai repede! Zice da, dar nu se ridica de la calc. Spre exemplu duminica. Eu fac mancarea, o termin, si el cica... Vrei sa fac eu o mamaliga? Ii zic.. daaa, daca vrei.. Si el.. pai pune tu te rog ceaunul cu apa si niste sare pe foc. SI cand se incalzeste oleaca pune niste malai si o termin eu (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) That's it!
SI partea nasoala la mine este ca eu nu pot sa il ridic in slavi pentru ca a spalat un vas sau a facut ceva orice, pentru ca din punctul meu de vedere e absolut normal sa faca lucrurile alea, si nu imi face nici un de favor mie. Parerea mea! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Atata timp cat muncesc cot la cot cu el, si ajungem la aceeasi ora acasa, facem treaba in casa impreuna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 17 2011, 07:01 PM
Post #18


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Valeu, Albi, imi suna asa de cunoscut ca-mi vine sa imi dau palme singura!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Oct 17 2011, 08:45 PM
Post #19


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Da, dar eu am de gand sa iau masuri, pentru ca acum e oarecum usurel, dat fiind faptul ca e apartament cu o camera. Cu toate ca si aici imi ia o zi sa fac curat luna. Dar cand o sa ne intoarcem in tara si o sa stam la 3 camere... neah neah neah!! O pateste (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 17 2011, 08:47 PM
Post #20


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mai bine il pregatesti din timp...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:59 PM