IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Idee de afaceri - rochii de seara de inchiriat
cry
post Jun 14 2007, 08:11 AM
Post #1


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 9
Joined: 10-May 06
Member No.: 325



Buna fetelor

Ma gandeam sa-mi deschid un magazin de inchiriat rochii de seara. Ideea mi-a venit pt ca tot caut de ceva vreme sa inchiriez o rochie de seara si nu gasesc pe nicaieri. Eu sunt din Brasov si aici nu e un astfel de magazin. Vara asta am o gramada de nunti si nu prea vreau sa-mi cumpar multe rochii ca sunt destul de scumpe. Ma gandeam ca sunt mai multe fete in aceasta situatie. Voi ce ziceti? La voi in oras sunt astfel de magazine?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
post Jun 14 2007, 08:18 AM
Post #2





Musafir






Păi vrei să te extinzi aşa repede, şi să faci filiale īn fiecare tārg unde nu sunt rochii de īnchiriat ?

Glumeam!
Baftă la afacere !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 14 2007, 10:10 AM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Contraste, Cry se referea la cu totul altceva: intreba daca exista asa ceva.

Cry, e posibil ca tu sa fi gasit o nisa de piata si e posibil sa abie succes ideea ta. Insa trebe sa iti delimitezi targetul de piata si sa vezi care sint reactiile potentialelor cliente la un asemenea serviciu.
(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Asa... tre sa ii pui si urmatoarele intrebari:
1. de cite modele ai nevoie?
2. De cite marimi?
3. Care va fi modaliatea sa nu imbraci tot orasul in "uniforma"?
4. Ce se intimpla daca o clienta strica rochia?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cry
post Jun 14 2007, 01:58 PM
Post #4


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 9
Joined: 10-May 06
Member No.: 325



Da, ma gandeam daca mai exista undeva magazin de inchiriat rochii de seara. Am cautat pe net si am gasit numai in Bucuresti.
Sunt si o multime de probleme intr-adevar.
Pentru inceput cred ca o sa intreb o perioada la munca, printre cunoscuti sa vad macar daca cineva ar fi interesat de asa ceva.
Am observat ca este si destul de greu sa intri cu ceva nou pe piata si trebuie multa publicitate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 14 2007, 02:13 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Problema intr-o astfel de afacere e ca impunerea pe piata intr-un oras mic sau mediu e foarte greu de realizat. Este aproape imposibil sa nu existe vreo rochie cu "repetitie" pe la vreun eveniment. Singura solutie pe care o vad este sa ai foarte multe modele si o rochie inchiriata o data sa stea "pe tusa" cel putin 2 saptamini dupa... Insa asta ar tripla, cel putin, investitia initiala ... (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Jun 14 2007, 07:36 PM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



sau rochiile ar putea sa aiba parti detasabile,diferite aplicatii care sa paota fi schimbate si sa dea un aer nou.
totusi,mie mi se pare o investitie mare si riscanta,pentru ca,sa zicem ca cineva ar stica o rochie apoi ar plati o...
dar dupa cateva purtari ,inevitabil,rochiile se degradeaza.fie se decoloreaza,fie se lasa materialul sau se scamoseaza si capata un aer urat....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 14 2007, 07:49 PM
Post #7





Musafir






poke, de-aia trebuie cumparat ceva de calitate buna, deci investitiile nu sunt mici.
Eu ma gandesc c-ar merge dar numai daca rochiile sunt wow. Sa vina lumea sa-si inchirieze o rochie pe care nu si-ar permite in viata sa si-o cumpere, de ex. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristina Raducu
post Sep 2 2007, 06:41 PM
Post #8


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 3
Joined: 2-September 07
Member No.: 2,138



Este o idee nemaipomenita. Vara aceasta am fost la vreo 3 sau 4 nunti si de fiecare data a trebuit sa-mi cumpar alta rochie. Mi se pare absurd, ca la fiecare eveniment sa fi nevoit sa-ti cumperi o rochie, cand poti inchiria una. Numai ca aici mai este o problema: unele femei (bine ca nu fac parte din aceasta categorie) nu suporta, sau nu se simt in siguranta sa poarte rochii de seara care au mai fost purtate de "nu stiu cine". Dar cred ca o sa prinda ideea. Ai putea sa inchiriezi si costume de sarbatori sau baluri mascate (desi...balurile mascate nu se poarta cine stie ce pe la noi), dar o sa functioneze. Bafta in continuare!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:30 PM